Şemdinli iddianamesi Ankara’yı karıştırdı

  • Giriş : 07.03.2006 / 00:00:00

Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianamesi Ankara'da gündemi değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, dün sabah Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, atılacak adımlar masaya yatırıldı. İddianamenin, “Büyükanıt'ın Genelkurmay başkanı olmasını engellemeye yönelik bir girişim” olarak algılandığı belirtiliyor. Özkök, komutanlarla yaptığı değerlendirmeden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'dan randevu istedi. Saat 17.00’de gerçekleşen görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Öğle saatlerinde ise Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki'den bir açıklama geldi. İddianamede Büyükanıt'a ilişkin ifadelerin yer almasını Erdoğan'ın gazetelerden takip ettiğini vurgulayan Beki, “Bu, hükümet ve Başbakan'ın dışında gerçekleşen ve yargıyı ilgilendiren bir konu.” dedi. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkan Vekili İrfan Gündüz de, “İktidarın iddianameyle ilişkisi ortaya konulmaya çalışılıyor. Bunu reddediyorum.” şeklinde konuştu.
------------------------------------------------------------------------------
Orgeneral Büyükanıt, kendini savundu: Yargılanma benim için gururdur

Hakkındaki iddiaları Hürriyet gazetesine değerlendiren Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, yargılanmaktan gurur duyacağını belirtti. Büyükanıt, şunları söyledi: "Avukatlığımı da bizzat kendim yaparım. Bu benim için gururdur. Biz bu yola hayatımızı koyduk. Neye mi? Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına. Bu dava uğruna dağlarda çarpıştık. Mahkeme kürsüsünde de fikirlerimizi söyleriz."
--------------------------------------------------------------------------------
Çiçek, hukukî sürece dikkat çekti: Ordunun da yargının da yedeği yok

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Orgeneral Büyükanıt'a yönelik suçlamaları “Ordunun da, yargının da yedeği yok." sözleriyle değerlendirdi. Aksi ispat edilinceye kadar herkesin masum olduğunu belirten Çiçek, “Ben ve hükümetim TSK'yı ülkenin en seçkin kurumu olarak kabul ediyoruz.” dedi. Çiçek, Büyükanıt'ın önünün kesilmek istendiği yönündeki iddiaların ise asılsız olduğunu söyledi.
--------------------------------------------------------------------------------
CHP’den iki farklı yorum:
Deniz Baykal: Askere karşı darbe girişimi
Esat Canan: Savcı görevini yaptı
Şemdinli iddianamesine CHP'den farklı yorumlar geldi. Genel Başkan Deniz Baykal hükümete yüklenirken, “Yargı ve milli eğitimin ardından şimdi de TSK'ya müdahale edilmek isteniyor. Silahlı Kuvvetler'e karşı bir darbe girişimi var." dedi. Şemdinli olaylarının görgü şahidi CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan ise aynı görüşte değil. Tartışmaların farklı mecralara taşınmaması gerektiğinin altını çizen Canan, savcının görevini yaptığına ve hukuka sahip çıktığına dikkat çekti: "Kimsenin yargı sürecine müdahale etmeye hakkı yok. Önceleri 'ucu kime dokunursa dokunsun' diyenler, şimdi rahatsız olmaya başladı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious