Şemdinli kararı değerlendirildi

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Komisyon üyeleri, Şemdinli kararını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu sözcüsü AK Parti Düzce Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Şemdinli davasında sanıkların 39 yıl hapis cezası almasını, ''Karar, bizim için sürpriz değil, normal bir karardır" sözleriyle değerlendirdi. Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu ise mahkemenin eldeki delliler çerçevesinde karar verdiğini söyledi.
AK Parti grup toplantısından önce gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Ayhan Sefer Üstün, Şemdinli davasında sanıkların 39 yıl hapis cezası almasını, ''Karar, bizim için sürpriz değil, normal bir karardır. Bunun ipuçlarını Komisyon Raporu'nda vermiştik. Deliller, bence bu sonuca götürüyordu. Artık Yargıtay süreci önemli'' sözleriyle değerlendirdi.

Mahkemenin verdiği hapis kararından sonra Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında verdiği kararı bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Ayhan Sefer Üstün, Sarıkaya hakkında verilen kararın çok ağır olduğunu ifade etti. Üstün, ''Karara karşı Savcının itiraz hakkı var. Bu itiraz sürecinde kararı, makul bir seviyeye indirmelidirler'' dedi.

Komisyon çalışmaları sırasında, mahkemenin bu şekilde sonuçlanacağını öngördüklerini ancak, yargı bağımsızlığı ilkesi nedeniyle bunu raporda açıklamadıklarını belirten Üstün, delillerin kendilerini bu yöne götürdüğünü söyledi. Üstün, ''39 yıl mevcut kanunlara göre verilmiştir. Ağır değil, normal bir karardır'' dedi.

Şemdinli olaylarını araştırmak üzere kurulan komisyonun Başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, mahkemenin eldeki delilleri değerlendirerek karara vardığını belirterek, kararla ilgili yorum yapmayacağını söyledi. ''Mahkeme kararı ile raporunuz örtüştü mü?'' diye sorulması üzerine Sıvacıoğlu, bu tür konulara girmeyeceğini ifade etti. Sıvacıoğlu, ''Bu karar, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan savcının teyidi anlamına gelmiyor mu?'' şeklindeki bir soruya ''Onlar, Komisyonun görevleri dışındadır. Kuvvetler ayrılığı vardır. Başka bir kuvvetin görev alanına giren konularda yorum yapmam'' diye cevap verdi.

Sıvacıoğlu, bir gazetecinin, ''HSYK'nın savcı hakkında verdiği kararı değerlendirmek için fırsat olabilir mi?'' sorusu üzerine, her şeyin bir prosedürü olduğunu ve konuların bu çerçevede ele alındığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious