'Şemdinli olayı sanıkları korunuyor!'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları Derneği (YHD) Genel Başkanı ve müdahil avukatı Yusuf Alataş, Şemdinli olayları sanıklarının kurum ve kişilerce çok açık bir şekilde korunduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Duruşmanın devam etmesine rağmen müdahil avukatlarından Yusuf Alataş, başka işleri olduğu için duruşmadan çıktı. Adliye önünde basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Alataş, duruşma salonunda sanıkların hemen arkasındaki ilk sıranın kimliği kendilerinin bilmediği kişilerce işgal edildiğini, bu kişilerin ise sanıkların getirildiği kapıdan girdiğini ileri sürdü.

Duruşma salonuna girerken avukatlara dahi kimlik tespitinin yapılırken bu kişilerin kimlik tespitinin yapılmadığını ifade eden İHD Genel Başkanı ve mudahil avukatlarından Alataş,

"Mahkemeden bu kişilerin kimlik tespitinin yapılmasını istedik. Zorlamamıza rağmen sadece isimler bir kağıda yazıldı. Güvenlik gerekçesiyle Jandarma İl Komutanlığı'nın elemanlarıdır dediler. Bu güne kadar yargılama uygulamasında böyle bir şeye rastlamadık. Salonda zaten güvenliği sağlamak için resmi askerler var. Ayrıca Jandarma istihbarat elemanlarının orada ne işi var. Gerçekten çok düşündürücü bu." dedi.

Sanıkların birileri tarafından korunduğunu ileri süren Alataş konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sanık Ali Kaya öyle şeyler söyledi ki, tutuklu iken dahi dışardaki istihbarat faaliyetlerinden haberi var. Yani gizli olması gereken bilgiler sanığa ulaştırılıyor. Bu da ciddi bir şekilde sanıkların hala kurumlar ve kişiler tarafından korunduğunu çok açık ve net bir şekilde gösteriyor. Ne yazık ki halen de bu kişiler duruşma salonunda ve sonuna kadar izliyorlar. İleriki aşamalarda çok sayıda asker ya da kamu görevlisi tanık olabilecektir. Belki ileride sanık da olabilirler. Dolayısıyla duruşmanın bu şekilde sivil elemanlar tarafından izlenmesi, kimin ne söylediğini tespit edilmesi kaygı verici. Adil yargılama konusunda kaygılarımızın olduğunu söylemiştik. Bu kaygılarımız giderek daha da güçleniyor. Çünkü çok açık ve net bir şekilde sanıklar korunuyorlar. Cezaevinde olan bir insanın yapılan istihbarat faaliyetlerinden haberdar olması mümkün değildir. Hukuken de mümkün değildir. Çünkü mahkeme kararıyla yapılmışsa bu ancak o soruşturmada ve soruşturma sınırları çerçevesinde kullanılabilir. Cezaevindeki tutuklu bundan yararlanarak savunma yapıyorsa bu da birileri tarafından korunuyor demektir. Bu da yargılama aşamasında son derece vahim bir durumdur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious