'Şemdinli olayının çözülmesini beklemek hayaldir'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitapevi'nin yapılan bombalı saldırının duruşması yarın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Canan, bu saatten sonra olayın çözülmesini beklemenin hayal olacağını kaydetti.

Van Ferit Melen Havaalanı'nda konu ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Canan, Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın ihracının çok ağır bir karar olduğunu söyledi.

Bu karara çok üzüldüğünü aktaran Canan, ancak yargılamanın devam ettiğini ve yarınki duruşmayı izlemek için geldiğini vurguladı.

Davadan beklentisinin sorulması üzerine Canan, olayın çıkmasından sonra yapılan olayın aydınlatılması için yapılan kararlık mesajlarından sonra bir beklentisinin olduğunu dile getirdi.

Canan, yaşanan gelişmelere bakıldığını bu olayın çözülmesi bir hayal olduğunu kaydetti. Canan, "Başta bu olayın ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyenler iddianame tamamladıktan sonra sözlerinden dönüş yaptılar. Adeta Şemdinli olayının kapatılması için gayretler sarf ediliyor. Savcının ve bir bürokratın görevden buna işaret ediyor." dedi.

Bir gazetecinin olayın ortaya çıkması ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Deniz Baykal'ın söylediklerinin dönüş yapmasını sorması üzerine Canan, dönüş yapan sadece ana muhalefet lideri olmadığını kaydederek, başta Başbakan olmak üzere tüm yetkililerin başta verdikleri kararlı mesajlarından dönüş yaptıklarını iddia etti.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) savcının ihracı ile gerekçeli kararında Meclis Araştırma Komisyonu ile irtibatı geçmesinde yer aldığı sorusuna ise Canan, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın hem kendisine hem de Meclis Araştırma Komisyonu'na ifade veren kişinin sözleri arasındaki çelişkiyi görmek için bu ifadeleri istemesinin doğal olduğunu kaydetti.

Savcının bu tutumunda garipsenecek bir durumun olmadığını belirten Canan, "Ancak olayı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporunda hiçbir şey yok. Yani Şemdinli'deki bombaları kimin patlattığı ile ilgili bir şey yok. Devlet sırrı denilerek bilgiler gizlenmiş." şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Başkanvekili CHP'li Mesut Değer ile birlikte yarın başlayacak Şemdinli duruşmasını izlemek için Van'a geldi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili ve Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış ve CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer'i Van Ferit Melen Havaalanı'nda Vali Yardımcısı Osman Ahsen karşıladı.

VİP salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Elkatmış, Şemdinli olayı olarak bilinen olayın çıkmasından sonra komisyon olarak bölgeye gelerek incelemelerde bulunduklarını hatırlatarak, bu olayın aydınlanması için sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. Elkatmış, yarın başlayacak duruşmayı izlemek için geldiklerini kaydetti.

Elkatmış, yargılama aşamasında fazla bir şey söylemenin doğru olmadığını söyledi.

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın görevinden alınmasının doğru bulmadığını ifade eden Elkatmış, "Ancak savcının görevden alınması davayı etkilemez. Bu davanın kararını verecek olan hakimlerdir. Savcı iddianamesini hazırlayarak mahkemeye sunmuştur. Esas soruşturmayı yapacak ve kararı verecek olan mahkemedir. Herhangi bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Ama savcının görevden alınmasını sorarsanız. Savcının görevden alınmasını hoş karşılamadığımı söylemek isterim." diye konuştu.

"Savcının görevden alınmasından sonra mahkeme kendini baskı altında hissedir mi" sorusuna Elkatmış, "Kararı beklemek lazım. Hakimler bağımsız ve vicdanına göre karar vermesi gerekiyor." şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious