Şemdinli sanığı astsubaylara ağırlaştırılmış müebbet

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Şemdinli olaylarıyla ilgili soruşturmayı tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanıklar, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek ile suç işlemek için anlaşmak’la itham ediliyor. 80 sayfalık iddianame, dün Van Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na sunuldu. Sanık avukatlarının 15 gün içerisinde iddianameye itiraz etme hakkı bulunuyor. 9 Kasım 2005 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Seferi Yılmaz’a ait kitabevine bombalı saldırı düzenlenmişti. Olayda bir kişi hayatını kaybetmişti. Bombalamanın failleri olarak görülen astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş’in içinde bulunduğu bir aracın etrafını saran vatandaşlar, linç girişiminde bulunmuştu. Uzman çavuş Tanju Çavuş’un rastgele ateş açması sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti.

Sanıklar, TCK’nın 302/1 maddesi 3713 sayılı yasanın 5. maddesi olan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi talebi, TCK’nın 302/2 maddesi yollaması ile 82/1C maddesi olan kasten adam öldürmeyi bomba atmak suretiyle gerçekleştirmek, TCK’nın 302/2 maddesi yollamasıyla 82/1C, 35/1. maddesi suça teşebbüs etmek (2 kez), TCK’nın 316/1 suç için anlaşmak, TCK’nın 53, suçluların devlet memurluğundan çıkarılması (2 sanığın astsubay olarak devlet görevini yürütmesi) ve TCK’nın 63. maddesi gereği tutukluların cezalarının tutukluluk süresinden düşürülmesi maddeleri ile mahkemeye sevk edildi. Savcı Sarıkaya soruşturma sürecinde Tanju Çavuş dosyasını davadan ayırarak Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etmiş ve Çavuş, 18 Ocak günü çıktığı ilk duruşmada tahliye olmuştu. Van Ağır Ceza Mahkemesi Sarıkaya’nın iddianamesini 15 gün içinde inceleyecek. Sanık avukatlarında Vedat Gülşen, iddianameye itiraz edeceklerini söyledi. Umut Kitabevi'ni bombaladıkları öne sürülen Başçavuş Ali Kaya, 9 Kasım 2005 günü itirafçı Veysel Ateş ve astsubay arkadaşı Özcan İldeniz'in kullandığı jandarma arabasının bagajından bölge ile ilgili krokiler ve belgeler çıkmıştı. Ali Kaya için Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt, “Tanırım, iyi çocuktur” diye açıklama yapmıştı.

CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, müebbet hapis isteminin, olayın çete işi olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız ise önemli olanın sonuç almak olduğunu dile getirerek, “Tanju Çavuş davasında savcı 35 yıl hapis istedi. Tanju Çavuş ilk duruşmada tahliye oldu. Önemli olan adaletin tecelli etmesidir.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious