Şemdinli sanıkları adliyeye getirildi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da meydana gelen patlamanın ardından yaşanan olaylarla ilgili olarak açılan 'Şemdinli Davası'nın ikinci duruşması bugün görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak' suçlamalarıyla yargılanan tutuklu sanıklar bugün ikinci kez hakim karşısına çıkacak.
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen patlamalar zincirinin son halkası 9 Kasım'daki patlamanın ardından sözkonusu ilçede şiddet eylemleri yaşanmış, bu sırada ilçede görevli olduğu belirtilen İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli astsubaylar Başçavuş Ali Kaya ile Başçavuş Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş gözaltına alınmıştı. İlk etapta serbest bırakılan şahıslar daha sonra tututlanarak cezaevine konulmuştu. 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek ile suç işlemek için anlaşmak' suçlarından yargılanan tutuklu sanıkların ilk duruşması 4 ve 5 Mayıs'ta görülmüş, dava, 'delillerin yetersiz görülmesi ve delil toplanması' gerekçesiyle bugüne ertelenmişti.

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi'nin önü sabahın erken saatlerinden itibaren hareketlendi. Sanık astsubaylar ile itirafçı Veysel Ateş, askerler tarafından güvenlik koridoru oluşturularak zırhlı araçlarla adliyeye getirildi. Sanıkların basına gösterilmemesi için yoğun çaba sarfeden güvenlik görevlileri, sanıkları adliyenin garaj kapısından içeri aldı. Zırhlı aracı kapının ağzına deyim yerindeyse dayayan askerler, görüntü alınmaması için etten duvar ördü. Bu arada basını yanıltmak için de başka bir zırhlı araç adliyenin ön kapısına getirildi.

Şemdinli'de Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'ne el bombası atılması sonucu meydana gelen patlamanın ardından tutuklanarak cezaevine konulan Hakkari Jandarma Komutanlığı'nda görevli Astsubay başçavuşlar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile itirafçı istihbarat elemanı Veysel Ateş, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün hakim karşısına çıkacak. Olayın ilk duruşması 4 ve 5 Mayıs'ta yapılmıştı. İlk duruşmada sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile Veysel Ateş dinlenmişti. 'Delillerin yetersiz görülmesi ve delil toplanması' gerekçesiyle 1 Haziran'a ertelenen duruşmada, Seferi Yılmaz da müdahil olarak dinlenecek. Tutuklu sanıklar, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek ile suç işlemek için anlaşmak' suçlarından argılanıyor. Mahkeme, İlhan Kaya başkanlığında Muharrem Ballı ve Ferhat Erbaş tarafından yürütülecek.

Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne el bombası atılması sonucu Zahir Korkmaz hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Veysel Ateş Astsubay başçavuşlar Ali Kaya ile Özcan İldeniz de tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious