Şemdinli sanıklarına tahliye kararı çıktı

Şemdinli sanıklarına tahliye kararı çıktı.25168
  • Giriş : 15.12.2007 / 00:26:00
  • Güncelleme : 15.12.2007 / 00:12:08

Görülen davada tutuklu sanıklar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AVUKATLAR ÇEKİLDİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen olaylarla ilgili Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında, müdahil avukatlar duruşmadan çekildiler.

Müdahil avukatlar adına mahkeme dışında gazetecilere açıklama yapan Avukat Ayhan Çabuk, duruşmayı, davanın ilk duruşmasında meydana gelen gelişmeler nedeniyle terk ettiklerini söyledi.

Mahkemenin kendisini görevli kabul ederek, kendilerini asla içinde olamayacakları bir hukuk ve gerçek dışı alana çağırdığını öne süren Çabuk, bu alanın figüranları olmayı reddettiklerini kaydetti.

Dava sürecinde yaşananları anımsatan Çabuk, yaşanan olaylar zincirinin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sözlerinden bağımsız olduğuna inanmanın gereksiz bir iyimserlik olduğunu belirtti.

Bu koşular altında mahkemenin, korktukları ve bekledikleri tutumu takınarak hukuksal yükümlülüklerini göz ardı ettiğini öne süren Çabuk, şöyle konuştu:

''Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, hiçbir şekilde bu davanın görevli mahkemesi değildir. Bugün verilmiş karar, hukuk ve tarih karşısında yok hükmündedir. Biz müdahil vekilleri olarak bugünden itibaren artık hukukun referans kabul edilmediğine inandığımız yargılama sürecine dahil olmayacağız. Bu sürecin sanıkların, serbest bırakılması veya aklanması yönünde ilerleyeceğinden koktuğumuz niyet ve çabalara ortak olmayacağız. Dava konusunda gerçekten görevli olan mahkemenin vermiş olduğu hüküm halkın vicdanında yerini bulmuştur. Kendisini askeri nedenlerle görevli addeden hiç bir mahkeme bu gerçeği değiştiremeyecektir.''

Avukat Ayhan Çabuk, gazetecilerin, bundan sonra nasıl davranacaklarına dair sorusuna ise müdahil vekilliğinden çekilmediklerini, duruşmadan çekildiklerini belirterek, ileriki süreçte duruşmaları takip edip etmeme konusunu ayrıca değerlendireceklerini, ancak şu anda kendilerinde oluşan kanaatin, artık bundan sonraki süreçte duruşmaları takip etmeme şeklinde olduğunu kaydetti.

-DAVA YARGITAYDA BOZULMUŞTU-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde 19 Haziran 2006 tarihinde görülen davada, tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, ''adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl, 5 ay, 10'ar gün hapis cezası verilmişti.

Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i ''Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkum eden kararının, usul yönünden bozulmasını ve mahkemenin davaya bakmakla yükümlü olmadığını kararlaştırmıştı.

Dava, 13 Haziran 2007 tarihinde yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmış, 14 Eylül 2007'de görülen davada, mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek, dosyayı Askeri Mahkemeye göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious