Şemdinli'de 6 tutuklu tahliye edildi

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Jandarma Komutanlığı'na ait araç ile kamu binalarına zarar verdiği gerekçesiyle tutuklanan 6 kişi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 tarihinde eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait kitapevine el bombası atılmasını protesto eden gruptan Jandarma Komutanlığı'na ait araç ile kamu binalarına zarar verdiği gerekçesiyle tutuklanan 6 kişi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.
Şemdinli'deki çıkan olayların ardından düzenlenen protesto gösterilerinde jandarmaya ait araçlarla, Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı taşlanarak zarar verilmişti. Savcılık, olayların yatışmasından sonra emniyet müdürlüğünün kamera görüntülerini yaklaşık 3 ay içinde inceleyerek kamu araçlarına ve binalarına zarar verenleri tespit etmişti.

Olaylarla ilgili olarak 10 kişi gözaltına alınarak sorgulamaları yapılmış. Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen 10 kişiden 4'ü serbest bırakılırken Tanju Aydıner, Tansu Aydıner, Sıtkı Çiftçi, Ümit Çiftçi, Agit Yılmaz ve Muhammet Kaya 9 Şubat 2006 günü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden dava sonucunda mahkeme heyeti, 7 aydan bu yana biri Bitlis E Tipi diğerleri Van M Tipi Cezaevi'nde bulunan 6 sanığını tutuksuz olarak yargılanmasına karar vererek tahliye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious