Şemdinli’nin çözülmesi devletin bekâsı için elzem

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianamesi önemli tespit ve talepler içeriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Umut Kitabevi'ndeki patlamayla daha önce meydana gelen olaylar arasında bağlantı bulunduğunu vurgulayan savcı, iddianamede şu görüşlere yer verdi: “Bu tür yapılanmaların ortaya çıkarılması ve hukuk devleti gereklerinin tesisi gerekir. Halkanın ilk zincirinde olan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile eski PKK'lı Veysel Ateş'in yanı sıra yapılanmanın perde arkasındakilerin de deşifre edilmesi ve bu yönlü niyetlerin akamete uğratılması devletin bekâsı ve siyasî istikrar için elzemdir.”

Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın hazırladığı 100 sayfalık iddianamede, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında da ağır suçlamalar yer alıyor. Astsubay Ali Kaya için “Tanırım, iyi çocuktur.” diyen Büyükanıt'ın tanık ifadelerine göre ‘suç işlemek için örgüt kurduğu' ve ‘adil yargılamayı etkilediği’ iddia ediliyor. Bölgede görevli 3 komutan ise görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Büyükanıt’la ilgili soruşturma evrakı, Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderildi. Savcılık, soruşturma izni için Genelkurmay Başkanı’na başvuracak. Büyükanıt’la ilgili dava açılabileceği gibi, takipsizlik de verilebilecek. Savcı, Seferi Yılmaz'ın sahibi olduğu Umut Kitabevi'nin bombalanması eylemini de tahlil ediyor. Sarıkaya, eylemi Hakkari İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş'in gerçekleştirdiğini kaydediyor. Savcıya göre eylemin amacı, “provoke terör eylemleriyle ülkede karışıklık oluşturmak, kamu düzenine zarar vermek ve sonuçta devletin birliğini bozmak.”

Telefonda ‘Patladı mı?’ sorusu

Sarıkaya bu iddiasına, Ateş ile astsubay Ali Kaya arasında olay günü geçen telefon konuşmasını delil gösterdi. Savcı, kitabevinin bombalanmasının ardından Veysel Ateş'in pasajdan çıkarak ‘... 18 74' No'lu cep telefonuyla saat 11.29 sularında Ali Kaya'yı aradığını, Kaya'nın “Patladı mı?” sorusunu yönelttiğini, “evet” cevabını alınca da “Atla arabaya!” dediğini vurguladı. Savcı, “Arabada beraber oturduklarını söyledikleri Ateş'in olay saatinde astsubayları araması olağan değildir.” dedi. Astsubayların Şemdinli’ye istihbarat amaçlı gitmediğini ifade eden savcı, aracın bagajında bulunan Kalaşnikof silah ve Alman yapımı iki el bombasının ilçeye operasyonel faaliyet için gidildiğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Araçtan çıkan istihbari belgelerde, AK Parti Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan’ın adının da bulunduğu ‘Aşiret Durum Çizelgesi’ ile Demokratik Toplum Hareketi teşkilatlanmasında yer alan şahısların fotoğraflarının bulunduğunu anlatan savcı, Mehmet Kayran’ın fotoğrafının ‘x’ işaretiyle çizildiğini hatırlattı. Savcı Sarıkaya, Seferi Yılmaz’a ait fotoğraf ve Özipek Pasajı ile kitabevi krokilerinin de zanlıların operasyonel faaliyet içinde olduklarını açık biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

İddianamede, polis kriminal raporlarının da patlamadakilerle aracın bagajından çıkan el bombalarının aynı model olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekiliyor. Hakkari İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat’ın göreve gelmesiyle il ve ilçe merkezlerinde patlama olaylarının arttığına işaret edilen iddianamede, 9 Kasım 2005’te Şemdinli’deki patlama dışında, 15 Temmuz ile 10 Kasım 2005 tarihleri arasında 18 bombalama olayı yaşandığı kaydedildi. PKK’nın sadece iki patlamayı üstlendiği belirtilerek şöyle denildi: “Şüpheliler Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş’in tutuklanmasını müteakip Hakkari-Yüksekova-Şemdinli ilçelerinde bugüne kadar herhangi bir patlama olayı meydana gelmemiştir.” Van Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “Olayların gelişimine ve olup bitenlere bakıldığında iç içe halkalardan oluşan bir zincirleme reaksiyon mekanizmasının -yasadışı yapılanmanın- medyada ifade ediliş şekliyle çetenin kurulduğu anlaşılmaktadır.” denildi. Bu tür yapılanmalarda her zaman için operasyonun arkasındaki isimlerin gizli tutulmaya çalışıldığı, yargı ve devlet otoritelerinin çoğu zaman bu tür yapılanma ve oluşumlar hakkında etkin bir soruşturma yapamadığı kaydedildi. Savcı Sarıkaya, terör örgütleri ile hukuki olmayan yöntemle mücadelenin halkın devlete güvenini sarsacağına dikkat çekiyor. İddianamede; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yönelik suçlamalara da yer verildi. Tutuklanan astsubay Ali Kaya için “Tanırım, iyi çocuktur.” diyen Büyükanıt’la ilgili Diyarbakır Söz Gazetesi sahibi Mehmet Ali Altındağ’ın ifadeleri kaynak gösterildi. Altındağ, ifadesinde; suç dosyası kabarık Kaya’nın korunduğunu öne sürüyor.

Orgeneral Büyükanıt’a ağır suçlama

Altındağ, PKK ve Hizbullah’la mücadele ettiklerini, bu sırada işyerlerinin, arabalarının ve iş makinelerinin kundaklandığını, gazetesine bomba atıldığını, astsubay Kaya’nın o dönemde DGM Başsavcısı Nihat Çakar ve 7. Kolordu Komutanı olan Yaşar Büyükanıt tarafından korunduğunu ileri sürdü. Kendisi hakkında, Ali Kaya’nın teröristlerden ele geçirilmiş gibi gösterilerek sahte belge düzenlediğini savunan Altındağ, bunda Başsavcı Çakar ile Büyükanıt’ın onayı olduğunu öne sürdü. Belgeyi 7. Kolordu Komutanlığı’nın onayladığını, Kıdemli Albay Reha Şatana, Albay Erkan Tavşanlı’nın o dönemde kolordu komutanı namına DGM’ye sahte belgeyle ilgili yazılar yazdığını ileri sürdü. Savcı Sarıkaya’nın hazırladığı iddianamede; Büyükanıt’la ilgili suçlamalar şöyle geçiyor: “Altındağ’ın, cumhuriyet savcılığımızda ve TBMM araştırma komisyonunda vermiş olduğu ifadeler karşısında; Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı bilinen Yaşar Büyükanıt’la o dönemde komutası altındaki askerî yetkililer hakkında suç işlemek için örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak ve sahte belge düzenlemek suçlarından yine 9.11.2005 günü Şemdinli ilçesindeki patlama olayından sonra Büyükanıt’ın olayın faillerinden Ali Kaya’ya yönelik açıklamaları nedeniyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma evrakı Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı’na gönderildiği tefrik edilerek soruşturma defterimizin 2006/152 sırasına kaydı yapılmıştır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious