Şemdinli'yi de sel vurdu

Şemdinli'yi de sel vurdu.19292
  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde akşam saatlerinde başlayan yağmur nedeniyle meydana gelen sel felaketinde 150 ev hasar gördü. İlçede yaşayan 3 kişi ise kayıp.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Felaket esnasında bir kişi yıldırım çarpması sonucu, 2 kişi de sel sebebiyle yaralanarak Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bu arada evlerinin çatılarında mahsur kalan 8 vatandaş askerlerin yardımıyla kurtarıldı. Edinilen bilgilere göre 3 kişiden de haber alınamıyor. İlçe Emniyet Müdürlüğü ve askeri birlikler ilçede güvenlik önlemi alırken Van Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden 15 kişilik ekip ilçeye sevk edildi.

İlçede olaylara gerekli müdaheleyi kısa sürede yapmak için kriz merkezi kuruldu. Selde evi hasar gören ve boşaltılan vatandaşlar, Yatılı İlköğretim Okulu (YİBO), Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Öğretmenevi ve devlet hastanesine geçici olarak yerleştirildi. Burada vatandaşlara Taktik Alay Komutanlığı ve YİBO tarafından sıcak yemek verildi. Hasar tespiti için bölgeye teknik ekip de gönderilecek.

Öte yandan sel ulaşımı da vurdu. Şemdinli-Yüksekova Karayolu'nun Durak mevkiinde bulunan köprünün selden zarar görmesi nedeniyle sadece iş makinelerinin geçişlerine kontrollü olarak izin veriliyor. Heyelan nedeniyle ilçeye ulaşan bazı karayolları da trafiğe kapandı. Özel İdare ve belediye ekipleri kapanan yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor. Elektrik tellerinin selden zarar görmesi nedeniyle ilçeye elektrik verilemiyor.

İlçede okullar 2 gün tatil edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious