Semih Saygıner yazılı savunma verdi

Semih Saygıner yazılı savunma verdi.8933
  • Giriş : 23.01.2008 / 12:22:00

Milli Bilardocu Semih Saygıner, Bilardo Federasyonu Disiplin Kurulu'na yazılı savunmada bulundu. Saygıner savunmasında, ''Avrupa Üçbant Şampiyonasına gitmeme nedenim, katıldığım şarkı yarışması değil, Amerika'daki televizyon çekimleridir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saygıner, geçen yıl yapılan Avrupa Üçbant Şampiyonası ile Dünya Üçbant Şampiyonası organizasyonlarına katılmayışı ile ilgili olarak Bilardo Federasyonu tarafından cezalandırılması istemiyle sevk edildiği disiplin kuruluna verdiği yazılı savunmayla, iki şampiyonaya hangi gerekçelerle katılmadığına dair bilgi verdi.

Saygıner gibi milli bilardocular Adnan Yüksel, Murat Naci Çoklu ve Tayfun Taşdemir de yazılı savunmalarını disiplin kuruluna ilettiler.

Milli sporcular savunma metinlerinde Meksika'daki dünya şampiyonasına sponsorlarının verdiği desteği çekmesi ve paraları olmaması, ayrıca Ekvator'daki dünya şampiyonasına ise kafileye alınmadıkları nedeniyle katılmadıkları yönünde bilgi verdiler.

Yazılı savunmasında, sözlü savunma yapma istediğini ve bu talebinin kabulünü de isteyen Semih Saygıner, disiplin kuruluna sevk edilmesini ve cezalandırılmasını gerektirecek bir eyleminin olmadığı inancında olduğunu belirttiği metinde, şunları dedi:

''17-20 Mayıs 2007 tarihlerinde Fransa'da organize edilen Avrupa Üçbant Şampiyonası'na katılmayıp, Amerika'ya gitme bahanesi ile televizyondaki bir şarkı yarışmasında yer aldığım iddiası tamamen eksik bilgi ve değerlendirmeden dolayı bu şekilde algılanmış olabilir. 14 Mayıs 2007'de İstanbul'dan New York'a, oradan da Las Vegas'a gittim. Oradaki TV programının ardından 19 Mayıs sabahı İstanbul'a döndüm. Bu konu ile ilgili olarak başta CEB Başkanı Wolfgang Ritmann, Frans Tusveld ve menajerim kanalıyla da 11 Mayıs'ta Bilardo Federasyonu bilgilendirilmiştir. Ayrıca bildiğim prosedür gereği CEB ile kontak kurulup, yerime başka bir Türk sporcusunun katılımıyla ilgili girişimde bulunulması, aksi takdirde yerime başka ülkeden bir sporcunun girebileceği bildirilmiş ve bunun üzerine federasyon tarafından gerekli yazışmalarla bu değişiklik yapılmıştır. Bu da, mazeretimin kabul edildiği anlamına gelmektedir. Avrupa Üçbant Şampiyonasına gitmeme nedenim, katıldığım şarkı yarışması değil, Amerika'daki televizyon çekimleridir.''

-''ŞAMPİYONAYA GİTSEYDİM, YARIŞMADAN AYRILACAKTIM''-

Saygıner, disiplin kuruluna sevk edildiği konulardan biri olan Avrupa Üçbant Şampiyonası ile olarak yaptığı savunmada, özel bir TV'de yayınlanan şarkı yarışmasına katılmak için söz konusu şampiyonaya katılmamasıyla ilgili olarak ayrıca, şu görüşlere yer verdi:

''Disiplin kuruluna sevk yazımda Avrupa Üçbant Şampiyonası'na gitmeyip, şarkı yarışmasına katıldığım ileri sürülmekte. Yarışmayı düzenleyen yapım şirketi ile aramızda 15 Mart 2007 tarihli centilmenlik anlaşması gereği, bu şampiyonaya gitmem halinde 13 Mayıs'ta yarışmadan ayrılacaktım. Bu nedenledir ki, mazeretimin kabulü neticesi bir diğer Türk sporcusunun yerime kafileye alınması suretiyle gerekli değişikliğin yapılmasından ötürü, 13 Mayıs'ta yayınlanan programdan sonra yarışmada kalmış bulunmaktayım. Bir başka değişle, Avrupa Üçbant Şampiyonası'na gitmeme sebebim şarkı yarışması değil, Amerika'daki dünya bilardosu için büyük önem teşkil eden bu televizyon programıdır.''

Semih Saygıner, disiplin kuruluna sevk edilme gerekçelerinden bir diğeri olan Ekvator'daki Dünya Üçbant Şampiyonası'na katılmaması ile ilgili olarak ise, ''Ekvator'daki dünya şampiyonasında, Türkiye'yi temsil edecek kafileye dahil edilmedim. Federasyon Başkanı Uğur Kurugöllü imzalı yazıda, benim de içinde yer aldığım seribaşı oyuncuların Uluslararası Bilardo Federasyonu tarafından direkt olarak davet edildiğimiz ve zaruri masraflarımızın karşılandığı bildirildi. Oysaki, uluslararası federasyonun yöneticileriyle yaptığımız yazışmalarda bu durumunun kurallar uyarınca mümkün olmadığı ve hiç bir sporcunun masraflarının karşılanmadığı mail cevabıyla tarafıma bildirildi. Çağrılmadığım bir turnuvaya katılmadığım suçlamalarını kabul etmiyorum'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious