Seminer veriliyor, meyvecilik gelişiyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Meyveciliğin geliştiği Osmaniye’de bodur meyvecilikle ilgili seminer verilecek. Seminerde bodur meyve yetiştiriciliğindeki gelişmeler anlatılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meyveciliği geliştirme çerçevesinde bodur meyve fidanları dağıtılan ilde seminerin bu işi yapan veya yapmak isteyenlere önemli bilgiler vereceği bildirildi.

İklim ve toprak yapısı nedeniyle başta merkez olmak üzere Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerinde dağıtılan bodur elma ve bodur kiraz meyveciliğin geliştirilmesini sağladı.

Osmaniye’nin gelecek yıllarda meyveciliğin merkezi olabileceğini belirten Osmaniye Genç İş Adamları (OGİAD) Basın Sözcüsü Enes Başpınar konunun uzmanı bir öğretim görevlisi tarafından meyveciliğin gelişiminin anlatılacağını söyledi. Özellikle meyvecilikle uğraşan çiftçilerin bu semineri kesinlikle kaçırmaması gerektiğini anlatan Başpınar fıstığın dışında il ekonomisinde meyveciliğin önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Tarım Müdürlüğü tarafından meyveciliğin geliştirilmesi amacıyla İl Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin destekleriyle değişik meyve fidanlarının dağıtıldığını aktaran Başpınar özellikle Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerinde kirazcılığın önemli gelişmeler kaydettiğini aktardı. Kiraz üretiminin her geçen yıl arttığını aktaran Başpınar kaliteli üretimin yapılmasıyla da yurtdışına kiraz ihraç edilmeye başladığını dile getiriyor.

İllerinde ileriki yıllarında birçok meyveyi ihraç edebilecek duruma gelebileceklerini ancak bunun için çiftçilerin dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmesi ve geleneksel çiftçilik yerine daha modern çiftçilik yapmaya ihtiyaçlarının olduğunu anlatan OGİAD Basın Sözcüsü Enes Başpınar “Bu yüzden çiftçilerimiz düzenleyeceğimiz seminere katılsınlar. Bodur meyveciliğin Türkiye’de ve dünyada hangi durumda olduğunu öğrensinler” dedi.

2007 yılı içerisinde OGİAD tarafından düzenlenen ilk seminerde K.S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Semih Çağlar tarafından 8 Şubat 2007 Perşembe günü saat 19.00’da Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde Bodur meyvecilik anlatılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious