Sen misin Bakan'a yan bakan

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Tüzmen, hakkındaki rüşvet ihbarını işleme koyup soruşturma izni isteyen Teftiş Kurulu Başkanı’nı görevden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirbağ hakkında daha önce de görevden alınması için iki kararname çıkarılmış ancak bunlar Köşk’ten dönmüştü.

Gümrük Müsteşarlığı’nda Sahra Kimya’nın bin 100 tonluk kaçak akaryakıt olayıyla ilgili çarpıcı uygulamalar devam ediyor. Gümrük Muhafaza Genel Müdür Vekili Cemil Emre’nin Yüksek Disiplin Kurulu’na “kaçakçılığa yardım” iddiasıyla suçlanan Müsteşar Vekili Şahin’in başkanlık yapmasına tepki göstermesi üzerine başmüfettiş kadrosuna getirilmesinin ardından, Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanı Erdener Demirbağ da yine aynı olayla ilgili olarak dün görevden alındı.

KARAR RESMİ GAZETE’DE
Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan kararla, “başka bir göreve atanmak üzere” görevinden alındığı belirtilen Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkanı Erdener Demirağ’ın sonunu hazırlayan olay, Bakan Kürşat Tüzmen hakkındaki 1 milyon dolarlık rüşvet iddiası oldu.

Sahra Kimya A.Ş.’nin bin 100 tonluk akaryakıt kaçakçılığının ortaya çıkmasına neden olan “Aziz Eren” adlı kişinin 10 Ekim’de Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu’na gönderdiği ihbar mektubunda, şirketin halen İzmit Gümrüğü’nde 2 bin ton white spirit diye beyan edilen eşyasının bulunduğu, söz konusu ürünün TÜBİTAK’da yapılan analizlerinde “Tüpraş 350 gazyağı” ve “özel benzin” çıktığı ileri sürüldü. Şirketin bu malını kurtarmak için başta Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen olmak üzere Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin’in büyük gayret sarfettiği öne sürülen ihbar mektubunda, eşyanın mahrecine iadesi için yoğun çaba harcandığı iddia edildi.

Rüşvet iddialarına da yer verilen ihbar mektubunda, Sahra Kimya A.Ş.’nin ortağı Mustafa Bakiler’in Bakan Tüzmen’e iletilmek üzere kardeşi Tarkan Tüzmen’e 1 milyon dolar rüşvet verdiği öne sürüldü. Mektupta ayrıca, Müsteşar Vekili Şahin’in 300 bin dolar, Gümrükler Genel Müdür Vekili Remzi Akçin’in 100 bin, İzmit Başmüdürü Şükrü Keleş’in 150 bin, Gümrükler Genel müdürlüğü Daire Başkanı Yusuf Güney’in ise 50 bin dolar rüşvet aldığı iddia edildi.

TÜZMEN’İN 3. ÇABASI
Bu ihbar mektubunu bir üst yazıyla geçtiğimiz pazartesi günü Müsteşar Vekili Mehmet Şahin’e gönderen Demirbağ, “Onay verin müfettiş görevlendireceğim” dedi. Ancak Bakan Tüzmen ve Müsteşar Vekili Şahin, kendi haklarındaki soruşturmaya onay vermek yerine Sahra Kimya A.Ş.’nin kaçakçılık olayıyla ilgili tutumu nedeniyle sorunlar yaşadıkları Teftiş Kurulu Başkanı Demirbağ’ı görevden almayı tercih etti.

Disiplin Kurulu’nda da kıyım başladı
Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin de rüşvet araştırmasında kendisine muhalefet eden Yüksek Disiplin Kurulu’nda ikinci operasyonu da yaptı. Şahin, Gümrük Muhafaza Genel Müdürü ile Gümrükler Genel Müdürü’nü Tüzmen’in de onayını alarak kuruldan çıkardı.

Sahra Kimya A.Ş.’nin kaçakçılık olayıyla ilgili olarak “devlet memurluğundan çıkarılma” cezası verilmesi istenen bürokratların durumunu görüşmek üzere toplanan Yüksek Disiplin Kurulu’nda itirazlar meydana gelmişti. Suçlanan Mehmet Şahin’in toplantıya başkanlık yapmasına tepki gösteren üyeler arasında bulunan Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Vekili Cemil Emre, toplantıdan bir süre sonra görevden alınmıştı. Aynı toplantıda Şahin’in başkanlığına itiraz eden iki müdür de alınarak operasyonda ikinci adım tamamlanmış oldu. Emre’nin yerine Şahin’in danışmanı Ali Nural vekaleten atanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious