Sen misin 'eşitlik' isteyen!

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Tahran’da kadın-erkek eşitliği için düzenlenen protesto gösterisi dehşet görüntülerine sahne oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son birkaç aydır nükleer programı ve geçen hafta esir aldığı İngiliz askerlerle dünya gündemine oturan İran’da kadınlar üzerindeki baskı da giderek artıyor. 8 Mart’ta Tahran’da “Kadınlar Günü” nedeniyle özgürlük mitingi düzenleyen 30 İranlı kadın hakları savunucusunun tutuklanmasının ardından din polisi yine görev başındaydı. Kadınlar bu kez de erkeklerle eşit haklara sahip olmak için 2006’nın Ağustos ayında başlattıkları “1 milyon imza” kampanyası doğrultusunda Tahran’daki Lale Parkı’nda eylem düzenledi. Fakat hemcinslerinin hışmına uğradı. İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın direktifiyle sayıları artırılan din polisi eylemin yapıldığı parka baskın düzenledi. Elleri coplu kadın polisler hemcinslerini önce uyardı, direnmeleri üzerine kalabalığı dağıtmak için cop kullanmaya başladı.

Evleri didik didik arandı
Kampanyanın öncülüğünü yürüten 4 kadın yaka paça tutuklandı ve din polisi eşliğinde evleri didik didik arandı. Evlerdeki bilgisayarlara da el konulmasının ardından İran’ın ünlü Evin hapishanesinde kendileri için oluşturulan “209” nolu koğuşa götürüldüler. İran yönetimi şeriat yasalarının kadın ve erkek eşitliğini mümkün kılmadığını kaydediyor.

1 yılda tam 6 bin İranlı kadın gözaltına alındı
*İran İnsan Hakları Dayanışma Komitesi verilerine göre son 1 yılda İran’da 5 bin 978 kadın tutuklandı, 8 kadın taşlandı veya infaz edildi, 19 bini yabancı ülkelere satıldı.

* 317 bin kadın sokakta giyiniş tarzlarından ve hareketlerinden dolayı uyarıldı.

* İran’da şiddet olaylarının yüzde 76’sı cinsel şiddet. Evden kaçanların sayısı ise 300 bini aşıyor.

* İşsiz kadınların sayısı da 1 milyon 300 bin.

“ABD YARDIMI ALIYORLAR” İDDİASI
Ahmedinecad yönetimi, ABD’nin İran’da demokratik hareketleri güçlendirmek için ayırdığı 85 milyon dolarlık fonun kadın hareketlerine gittiğini belirterek bu derneklerin kökünü kazımak için sert tedbirler alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious