Senaristlerin grevi sona eriyor

Senaristlerin grevi sona eriyor.25454
  • Giriş : 13.02.2008 / 14:29:00

Hollywood'da büyük stüdyolarla telif hakları konusunda anlaşamayan senaristlerin üç aydan fazla süren grevi sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karar film ve dizi yazarlarını temsil eden Amerikan Yazarlar Birliği'nde yapılan oylamada, üyelerin yüzde 92'sinin desteğiyle alındı. bbcturkis.com'un haberine göre, sendikanın liderleri hafta sonunda, filmlerle dizilerin DVD olarak, internette ve diğer yeni medya platformlarında yayımlanmasıyla elde edilen gelirden pay alma konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Greve son verilmesi, 24 Şubat'ta Oscar ödülleri töreninin yapılabileceği anlamına geliyor. Hollywood'da son 20 yılın en büyük eylemi olan senaristler grevi 14 hafta sürdü. Grev yüzünden pek çok TV dizisi ve şov yayından kalktı; film çekimleri aksadı. Altın Küre ödüllerinin töreni de yapılamadı.

Şimdi House, CSI, Desparate Housewives gibi popüler dizilerin yeni bölümlerinin üretilip çekilmesinin iki ay alacağı tahmin ediliyor. Grevin, yan etkileriyle birlikte Hollywood ekonomisine 1 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor.

Amerikan Yazarlar Birliği'nin binlerce üyesi eylem boyunca Los Angeles ve New York'taki stüdyoların önlerinde grev nöbeti tuttu.

Örgütün Başkanı Michael Winship amaçlarını şöyle özetlemişti:

"Yedi kelimeden oluşan temel ilkemiz şu: Size para verilirse, bize de para verilir."

Senaryo yazarlarının son olarak 1988 yılında yaptıkları grev 22 hafta sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious