Senatodan geçti; Peki ya Meclisten?

Senatodan geçti; Peki ya Meclisten?.12799
  • Giriş : 02.10.2008 / 08:09:00

700 milyarlık destek paketini reddeden Temsilciler Meclisi, genişletilmiş yeni pakete onay verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de finans sektörünü kurtarmak amacıyla hazırlanan ancak hafta başında Temsilciler Meclisinde reddedilerek çıkmaza giren 700 milyar dolarlık paketin genişletilmiş hali Senato'da yapılan oylamada kabul edildi.

Senato'da yapılan oylamada paket 74'e 25 oyla kabul edildi.

Yeni pakette eskisine ilave olarak vergi indirimi içeren ve bankacılık sektörüne güvenin arttırılmasını amaçlayan önlemler yer alıyor.

Başkan George W. Bush yönetimi ve Kongre liderleri ilk paketin pazartesi günü Temsilciler Meclisinde reddinin ardından, planın genişletilmiş versiyonunun bu defa önce, pakete daha sıcak bakan Senato'dan geçirilmeye çalışılmasına karar vermişti.

Senato'nun kararının ardından yönetim, paketin Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi için Meclis üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Paketin Temsilciler meclisinde yarın oylanması planlanıyor.

ABD'de bir yasanın yürürlüğe girebilmesi için Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanadı Senatoda kabul edilmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekiyor. Yasa teklifi, önce Temsilciler Meclisinde veya önce Senatoda oylanabiliyor.

PAKET TEMSİLCİLER MECLİSİNDE YARIN OYLANACAK

ABD'de Temsilciler Meclisinin daha önce reddettiği ancak bugün Senato'dan geçen 700 milyar dolarlık ekonomiyi kurtarma paketi, seçmene ve planı yarın tekrar oylayacak Temsilciler Meclisi üyelerine cazip gelebilecek ekler içeriyor.

Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi. Bu indirimlerden ev sahipleri, arazi sahipleri, enerji sektörü ve girişimciler yararlanabilecek.

Ekler arasında ayrıca, sigorta ile garanti altına alınacak her bir banka mevduatının üst sınırının 100.000 Dolardan 250.000 Dolara yükseltilmesini içeren, böylece bankacılık sektörüne olan güvenin arttırılmasını amaçlayan madde de yer alıyor.

Ancak kırsal alanlardaki okulların gelecek 5 yıllığına desteklenmesi için 3 milyar dolar ayrılması, orta batı eyaletler başta olmak üzere felaket bölgeleri için 8 milyar doların yine 5 yıllığına ayrılması gibi, paketin ana amaçlarıyla pek bağdaşmayan, paranın merkezi Wall Street'teki kriz ile ilgisi olmayan ancak seçmene hoş gelecek pek çok ek de, Kongre salonlarındaki pazarlıklar sırasında alelacele pakete ilave edildi.

TEMSİLCİLER MECLİSİ YARIN OYLUYOR

Kabul edilen bu metnin yarın öğle saatlerinde (Türkiye'ye göre Cuma akşam saatleri) Temsilciler Meclisinde oylanması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluk Demokratların lideri Steny Hoyer, oylama ile ilgili bugün Temsilciler Meclisinde bazı görüşmeler olduğunu belirterek, ''benim planım oylamanın cuma sabahı ileri bir saatte veya öğle erken saatlerde yapılması'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*