Sendika yöneticileri 1 Mayıs ifadesi verdi

Sendika yöneticileri 1 Mayıs ifadesi verdi.18646
  • Giriş : 19.06.2008 / 18:19:00

İstanbul'da, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama çağrısı yaparak, ''Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırttıkları'' öne sürülen KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin de yer aldığı 6 sendika yöneticisi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ifadelerini almak istediği DİKS Genel Başkanı Çelebi, Genel Sekreter Tayfun Görgün, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Yurtseven ve Ali Cancı ile KESK Genel Başkanı Tombul, Genel Sekreter Abdurrahman Daşdemir'i savcılığa çağırdı.

Soruşturma çerçevesinde savcılığa gelen bu 6 kişi, Cumhuriyet Savcısı Muzaffer Yalçın'a ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

Konuya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Çelebi, olayın mağdurunun kendileri olduğunu savunarak, en demokratik ve anayasal haklarının gasp edildiğini ileri sürdü.

Çelebi, ''Burada yargılanan bizler değiliz. Aslında burada yönetim düzeyinde temsil edilmiş olmamız başka bir şeydir. 1 Mayıs'ı kutlamak yargı sürecindedir şu anda. 1 Mayıs yargılanıyor, yargılanan işçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü'' dedi.

KESK Genel Başkanı Tombul da yargılanması gerekenlerin 1 Mayıs'ı barışçıl ve demokratik bir biçimde kutlamak isteyen emekçiler ile emek örgütleri olmadığını öne sürerek, ''Asıl yargılanması gereken İstanbul'un en merkezi alanını emekçilere kapatan anlayıştır ve İstanbul'un mülki amirleridir'' diye konuştu.

Soruşturma kapsamında bir süre önce de TÜRK-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Genel Sekreter Mustafa Türkel'in ifadesinin alındığı öğrenildi.

Başsavcılık, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için çağrı yapan TÜRK-İŞ, DİSK VE KESK yöneticileri hakkında, ''yetkili mercilerce yasaklanmış olmasına rağmen, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama çağrısı yaparak halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırttıkları gerekçesiyle, 2911 sayılı yasanın 27. ve 34. maddeleri uyarınca'' soruşturma başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious