Sendikadan Türk Telekom'a çağrı

Sendikadan Türk Telekom'a çağrı .6658
  • Giriş : 20.10.2007 / 17:12:00

Türkiye Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom'daki grevle ilgili olarak, amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek ve onurluca yaşamak olduğunu belirterek, ''Gelin anlaşalım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sendika temsilcileriyle Gayrettepe'deki Türk Telekom İstanbul Yakası Müdürlüğüne gelen Ali Akcan, yaptığı açıklamada, grevin 5 gündür devam ettiğini hatırlattı.

Grev olmaması için anlaşma teklifinde bulundukları yetkililerin, çamur atma gayreti içinde olduklarını savunan Akcan, ''Türk Telekom'u yıllarca dağ, tepe demeden, yağmur ve çamur içerisinde çalışarak dünyanın 14'üncü, Avrupa'nın 4'üncü büyük şebekesi yapan fedakar ve cefakar Telekom işçileridir'' diye konuştu.

Ali Akcan, grev hakkının anayasal bir hak olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
''Grev hakkı, işçinin patronuna ekonomik zarar verme hakkıdır. Bu onların iddia ettiği gibi kesilmeyen kabloları kesilmiş gibi göstererek, kamuoyunu yanıltmak demek değildir. Türk Telekom şebekesinde 22 bin insan çalışıyor. Bu insanların yaptığı işler, rutin çıkan arızaları gidermektir. Biz asla hayatımızda kablo kesmedik ve kablo kesme işini de dünyanın en kötü işi olarak niteledik''

Türk Telekom'da 2 milyar 700 milyon dolar kar açıklandığını belirten Akcan, ''Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek ve adam gibi onurluca yaşamaktır. Bu nedenle gelin anlaşalım'' dedi.

Akcan, Türk Telekom işçisinin sadece hakkı olanı istediğini ifade ederek, ''Biz terör örgütü değiliz, Anayasa'nın verdiği sendikal haklara göre kurulmuş bir örgütüz. Asla bizi bu ülkeye zarar verenler ile karıştırmayın. Türkiye Haber-İş Sendikasının tarihinde kara bir leke yoktur. Bundan sonrada da asla olmayacaktır'' diye konuştu.

-ANADOLU YAKASI MÜDÜRLÜĞÜ-

Ali Akcan, daha sonra geçtiği Türk Telekom Anadolu Yakası Müdürlüğünde de işçilere hitaben yaptığı konuşmada, Türk Telekom yetkililerinin, anlaşmaya yanaşmadığını ve çalışanları greve zorladığını iddia etti.

Anayasa ve hukuk kurallarına uygun şekilde grev haklarını kullandıklarını ifade eden Akcan, ''Biz nerede nasıl mücadele edeceğimizi çok iyi biliyoruz. Türk Telekom işçisi sabotajcı olamaz. Grevimizi engellemek için neden oyunlar oynuyorlar. 20 yıldır bu ülkede grev unutuldu. Biz ise korkmadan cesaretle greve çıktık'' dedi.

Akcan, kablo kesimi işini kimin yaptığını yakında gündeme getirip teşhir edeceklerini kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Bizim grevimiz şalter indirmek değil, zira Türk Telekom'da şebeke çalışıyor. Her zaman olduğu gibi birlerce arıza birikiyor. Türk Telekom, Türkiye Cumhuriyeti'nin stratejik bir kurumudur. Halka arz edilmesi gerekirken inşaat sektörü olan bir yabancıya satıldı. Sabırla gelen teklifleri değerlendirdik. Kazanılmış hakları korumasını istedik, günün şartlarına göre devam etmek istedik. Elde edilmiş kazanımlarımızı elimizden almak istiyorlar. Şu anda grevimizi kırmak için 20 binlere yakın eleman kullanıyorlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious