Sendika'dan YÖK'e hastane raporu

Sendika'dan YÖK'e hastane raporu.9398
  • Giriş : 26.01.2009 / 11:00:00

Türk Sağlık-Sen’in hazırladığı ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a verilen raporda “üniversite hastanelerinde kriz var” uyarısında bulunularak, hastanelerde yaşanan sıkıntılar gözler önüne serildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan raporda üniversite hastanelerinde yıllardır uygulanan yanlış politikalar sonucu ortaya çıkan mali krizlerin faturasının çalışanlara kesildiğine dikkat çekildi. Personelin döner sermaye oranları başta olmak üzere birçok haklarının kısıtlandığı belirtildi. Sorunların çözülmesi için öncelikle personel memnuniyetinin sağlanması istenerek çalışanların sorunları YÖK'e iletildi.

-ÜNİVERSİTE HASTANELERİNE BORÇLAR ÖDENSİN-

Üniversite hastanelerinin mali krizden kurtarılması için döner sermayeden hazineye aktarılan yüzde 5'lik payın yüzde 1 seviyesine çekilmesinin istendiği raporda üniversite hastanelerine borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarının borçlarını zamanında ödemeleri konusunda düzenleme yapılması da talep edildi.

-SÖZLEŞMELERDEN FESİH MADDESİ ÇIKARILSIN-

Raporda üniversite hastanelerinde döner sermaye ödemelerinde adaletsizlik yaşandığı ve döner sermayelerin eksik ödendiği belirtildi. YÖK'ten eksik ödemelerin önüne geçmesi için genelge hazırlaması istendi.
Raporla ayrıca üniversite hastanelerinde sözleşmeli personelin maaşlarının döner sermaye yerine genel bütçeden ödenmesi talep edildi. Sözleşmeli personelin hizmet sözleşmelerinin üniversiteler tarafından tek taraflı feshedilmesinin ve personelin karşılıksız fazla çalıştırılmasına ilişkin hükümlerin sözleşmelerden çıkarılması gerektiği vurgulandı.

-PERSONELE KADRO TAHSİS EDİLSİN-

Hazırlanan raporda, üniversite hastanelerinde uygulanan ücretli yemek uygulanmasının kaldırılması gerektiği de vurgulandı. Personel için ayrıca görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılması ve kadrolara atanma talebinde bulanan personele kadro tahsis edilmesi istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*