Sendikalar, havayı iyice ısıtacak!

Sendikalar, havayı iyice ısıtacak!.5650
  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Türk Eğitim-Sen Başkanı Özcan, "Taleplerimiz karşılanmazsa hava sıcaklığı 58'den 68'e yükselir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde hükümete uzattıkları elin tutulmaması durumunda Ağustos ayındaki gölgede 58 dereceye varan sıcaklığın 68 dereceye yükselebileceğini söyledi.
Özcan, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu görüşmeler öncesi yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Bugüne kadar yapılan toplu görüşmelerde hükümetle sadece geçen yıl mutabakat metni imzaladıklarına dikkat çeken Özcan, bu metinde yer alan bazı maddelerin yerine getirilmediğini söyledi.

Kamu çalışanları üzerinde çok büyük baskılar bulunduğunu savunan Özcan, bu baskılardan birisinin de sanal enflasyon rakamları ile kamu çalışanlarının ekonomik soykırıma tabi tutulması olarak gösterdi. Ayrıca, hükümetin kadrolaşma adına eğitimi vekil kadrolarla yönetmeye başladığını ileri süren Özcan, "Bir önceki sözleşmede bize enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak gösterildi ve yüzde 2,5 + 2,5 olmak üzere yüzde 5 ücret artışı sağlandı. Oysa enflasyon yüzde 2'yi buldu. Biz öncelikli olarak hükümetten derhal bu enflasyon farkının verilmesini talep edeceğiz. Ayrıca kamu çalışanlarının taban ücretinin açlık sınırı olan bin 50 YTL olmasını, eşit işe eşit ücret verilmesi aynı işi yapanlar arasındaki ücret farkının giderilmesini istiyoruz. Ayrıca çevreyi saran ateş çemberinin içine girmemek için daha iyi bir dış politika uygulanmasını isteyeceğiz. Yine her alanda uygulanan Avrupa Birliği müktesebatının kamu çalışanlarının örgütlenmesinde, toplu sözleşmeli grev hakkının ve siyaset hakkının derhal verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Özcan, hükümetin bu taleplere olumlu yaklaşmaması durumunda 4 yıldan beri gösterdikleri olumlu yaklaşımı değiştireceklerini sokaklara çıkacaklarını kaydetti. Birçok olumsuzlukların yaşandığı Türkiye'de sokağa çıkmak istemediklerini ileri süren Özcan, "Bize sokak gösterilirse bunu da yaparız. Ayrıca bizimle toplu görüşmelere katılacak yetkililerin elini güçlendirmek için 26 Ağustos'ta tüm Türk halkının eline Türk bayrağını alarak, çoluk çocuk kadın erkek herkesi Ankara'ya bekliyoruz. Bu etkinlik 30 Ağustos'ta tamamlanacak toplu görüşme ile bayram olarak kutlanacak. Biz hükümetle kucaklaşmak ve mutabakat yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious