Sendikalar birleşti: SKANDAL

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:22:27

Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen ortak bir açıklama yaptı. Sendikalar adeta ateş püskürdü. Peki, zehir zemberek açıklama neden ve kime yapıldı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

haberaktuel.com haber merkezimize Eğitim Bir Sen tarafından ulaştırılan haberde bakın neler deniliyor!

Değerli Basın Mensupları.

Bilindiği gibi çalışanların maaş ve ek ders ödemeleri karşılığı bankalardan alınan promosyon gelirlerinin çalışanlara eşit şekilde dağıtılması için sendikalar olarak çeşitli şekillerde kampanyalar yürütmüş ve konuyu gündemde tutarak çözülmesi için örgütlü gücümüzü kullanmanın yollarına başvurmuştuk.

İstanbul’da hiçbir ilçede promosyon parası dağıtılmazken Kartal’da üç sendikanın ortak hareketi ile Promosyonların çalışanlara dağıtılmasını başarmıştık. Kartal-Maltepe ve Sultanbeyli’de üç sendika ortak hareket ederken; Pendik, Tuzla ve Adalar’da Eğitim-Bir-Sen ve Eğitim-Sen olarak iki sendika ortak hareket etmek zorunda kalmıştık.

Çünkü; Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube’nin Türk-Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Şube’ye 28/04/2006 tarihinde 34-EBS4-06-310/494 sayılı, üç sendikanın birlikte hareket etme teklifine adı geçen sendika 08/05/2006 tarih ve 2006.060.162 sayılı yazıyla hayır cevabı vermişti.

Bunun üzerine Eğitim-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak Pendik ve Tuzla’da iki sendika İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile görüşmeler yapmış ve Tuzla’da İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Akbulut ile görüşme yaparken oluşan olumlu sonuç üç sendikanın birlikteliği ile şeffaf bir şekilde gerçekleşsin istenmişti. Türk Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı, Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın tarafından cep telefonundan aranarak oluşturulan komisyona isim vermesi istenmiş bunun üzerine Tuzla Temsilcileri Zikri Ulutaş komisyona dâhil edilmiştir.

Yapılan görüşmeler sürmüş ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yer değiştirmesi dolaysıyla Tuzla Milli Eğitim Müdürü ilçe dışına görevlendirilmiştir. Bunun üzerine üç sendika başkanı Türk Eğitim Sen 6 Nolu Şube’de bir araya gelmiş ve talebin canlı tutulması için 12.12.2006 tarihinde 2006.020/205 sayılı yazı ile Üç sendika Tuzla, Pendik ve Adalar ilçelerinde de ortak hareket kararı aldığını ifade eden yazıyı, üç sendikanın imzası ile ilçelere bildirmiştir.

Aynı gün ani bir gelişme olmuş ve Milli Eğitim Bakanlığı 12.12.2006 tarih ve 03910 sayılı genelge yayınlayarak; yüzde 70 çalışana, yüzde 30 kuruma verilmesini bütün birimlerine bildirmiştir.

Üç sendika şubesi olarak görüşmelere devam edilmiş, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek başkanlığında toplanan ve İlçe Şube Müdürü Selahattin Ustabaşı sorumluluğunda görüşmeyi yapan komisyon yüzde 100’ ünün çalışana verilmesini kararlaştırmıştır. Üç sendika temsilcisi ve yetkililer imza altına almıştır.

Fakat Türk Eğitim Sen yapılan birlikteliğe saygısızlık örneği olabilecek bir tavırla konuyu Genel Merkez Web Sitesinde tutanaklar üzerinde fotomontaj yöntemi ile diğer sendikaların emeklerini yok saymış, imzalarını bilgisayar marifeti ile silmiştir. Yaptıkları haber ile sadece kendilerinin sağladığı bir kazanımmış gibi lanse ederek, Bundan sonra oluşabilecek iyi niyetli birliktelikleri baltalamıştır. Eğitim çalışanlarının; “özlük haklarımızı ilgilendiren konularda niçin ortak hareket edemiyorsunuz” sorularına verilebilecek örnek bir cevap(!) sergileyerek emeğe saygısızlık yapmışlardır.

SENDİKAÇILIK AHLAKINIZ BU MU?

Konuyu takip etmemiz üzerine sorumlu kişinin Genel Merkez Yöneticileri olduğunu ifade etmişler ve tepkimizi üzerine yayınladıkları sahte(kırpılmış) tutanak ve Protokol yazılarını siteden kaldırmışlardır.

Yapılan bu saygısızlığı kınıyor ve “Sendikacılık Ahlakınız Bu Mu?” diye soruyoruz.

Ali YALÇIN
EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞK.

Nizamettin AKTEPE
EĞİTİM SEN ŞUBE BAŞK.

Saygılarımızla…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious