Sendikalar kapıştı!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Memur-Sen Başkanı Aksu, Kamu-Sen'in görüşmelerdeki tavrını eleştirdi: "Kusura bakmasınlar, kimseden emir almayız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, toplu görüşmelerin, Türkiye Kamu-Sen'in diğer sendikalara amirlik yapma sevdası ve kaprisiyle başladığını belirterek, ''Kusura bakmasınlar, kimseden emir almayız, kimsenin izni dahilinde konuşmayız'' dedi.

Aksu başkanlığındaki Memur-Sen heyeti, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaret etti. Aksu, Türk-İş Genel Merkezindeki ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, toplu görüşmelerin, Türkiye Kamu-Sen'in geçen yıl yer kavgası, bu yılda diğer sendikalara ''amirlik yapma sevdası ve kaprisiyle başladığını'' belirterek, ''Kusura bakmasınlar, Memur-Sen olarak kimseden emir almayız, kimsenin izni dahilinde konuşmayız."diye konuştu. Aksu, masadaki tavırlarının net olduğunu ve KESK'inde aynen kendileri gibi tutum izlediğini ifade etti. "Eski köye yeni adet getirilmek" istendiğini ifade eden Aksu, dört yıldanberi akıllarının başlarına gelmediğini, geçen yıl yer kavgası ve bu yılda amirlik yapma kavgasının kendilerini ve memurları rahatsız ettiğini kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in dün gazetecilere yasa ve yönetmelik gereği kendisinin Kamu İşveren Kurulu Başkanı, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın ise kamu çalışanlarının sendika ve konfederasyonlarından kurulu heyetin başkanı olduğunu ve bundan sonra basın açıklamasını birlikte yapmaya karar verdiklerini söylediğini anımsatan Aksu, ''Kendilerine hayırlı olsun diyorum. Bu mutabakat mübarek olsun. Şunu iyi bilmeliler; biz memurlar olarak kendi düşünceleremizi sizlerin karşısında sivil toplum mantığı ile açıklayacağız'' diye konuştu.

Aksu, memur maaşlarının enflasyondan kaynaklanan yüzde 2.38 oranındaki kaybı ödeyeceğini açıklamasının sevindirici olduğunu belirterek, "'Bu konuda diğer iki konfederasyondan farklı düşünüyoruz. Verilen zamdır, enflasyon oranı değildir. Bu itibarla yüzde 2.5 üzerine konulacak yüzde 2.38'in Ocak ayı itibarıyla, eşel mobil sistemine göre hesaplanarak, her ay itibarıyla maaşlara yansıtılmasını ve bundan sonraki hesaplamaların da eşel mobil sistemine göre yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizde de ısrarcı olacağız.''

Türk-İş Genel Başkanı Kılıç ise, memur sendikalarının mücadelesini çalışanların ortak mücadelesi olarak gördüklerine işaret ederek, memur sendikalarını sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Kılıç, Anayasanın 90. maddesinde yapılan değişiklik ve Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine göre tüm çalışanların grev ve toplu iş sözleşmesi hakkına sahip olduğunu, hükümetin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Kılıç, görüşmelerde üç memur konfederasyonunun ortak hareket etmesinin çalışanların haklarının korunması bakımından önemli olduğuna dikkati çekti. Yoksulluk sınırının bin 800 YTL, açlık sınırının 573 YTL, en düşük memur maaşının ise yaklaşık 650 YTL olduğunu ifade eden Kılıç, memur sendikalarının zam taleplerinin makul olduğunu kaydetti. Enflasyonun düştüğünü, ancak alım gücünün istenen seviyede olmadığını ifade eden Kılıç, son 4 yılda ücretlerin reel olarak yüzde 9.1 aşındığını ifade etti. Kılıç, ''Memur sendikalarının talepleri, makul ve anlamlıdır'' dedi.

Kılıç, bir soru üzerine, enflasyon farklarının sözleşmenin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2006'nin esas alınmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious