Sendikalar: Yasağa rağmen Taksim'de olacağız

Sendikalar: Yasağa rağmen Taksim'de olacağız.11585
  • Giriş : 30.04.2008 / 11:41:00

DİSK Genel Başkanı Tayfun Görgün 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamalardan notlar:

- 1 Mayıs Cumhuriyet öncesinden beri emeğin bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Mayıs'ın sorunsuz ve coşku içinde kutlanması için haftalardır çalışıyoruz.

- 1 Mayıs alanlarında milyonlarca emekçinin katılımı ile kutlandı. Bildiğiniz gibi 1 Mayıs etkinliği İLO ve iç hukuk açısından sendikal faaliyet olarak değerlendiriliyor. Sendikal faaliyet ise bizde değil.

- Ülkemizin içindeki bulunduğu durumun bilincindeyiz. Hak kayıpları artıyor. Daha geçen hafta emeklilik ve sağlık haklarında hak kaybına uğradık. İşsizlik almış başını gidiyor.

- Siyasal alanda zıtlaşma toplumu geriyor. Siyaset aktörleri çözüm yerine sorun çıkarıyor. Emeğin taleplerini topluma sunmak için 1 Mayıs'ı birlikte kutlama kararı aldık.

- Türk-İş, Disk, Kesk olarak Taksim'de kutlama isteğimizi dile getirdik. Hazırlıklarımızı da buna göre sürdürdük. İlan ediyoruz 500 bin emekçi olarak 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız. İllerimizde 1 Mayıs'ta sevgi ve dayanışma duygularıyla kutlayacağız. Amacımız gerginlik yaratmak değil tek amacımız barış ve kardeşlik içinde 1 Mayıs'ı kutlamaktır. Biz ne yapacağımız açıkça ilan etik. Buradan hükümeti uyarıyoruz. Yasak getirmeyin. Yasakçılık hiç kimseye fayda sağlamaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious