Sendikalardan AK Parti'ye ilk ihtar

Sendikalardan AK Parti'ye ilk ihtar.8923
  • Giriş : 25.11.2008 / 16:20:00

DİSK ve KESK, 29 Kasım'da Ankara'da "Krizin bedelini ödemeyeceğiz" adı altında gerçekleştirecekleri mitinge, ekonomik kriz sonrası uygulanan politikalardan mağdur olan herkesin katılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DİSK ve KESK'in öncülüğünde 29 Kasım cumartesi günü Ankara'da düzenlenecek mitingin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, ekonomik paketin sermaye kesimlerini hoş tutmayı amaçladığını, bunun bedelinin de emekçilere ödetilmek istendiğini savundu.

Evren, sözlerine şöyle devam etti:

"Zamların geri alınması, işten çıkartmaların yasaklanması, gerçek gelire dayalı adil bir vergi sisteminin kurulması, kayıt dışı ve yasa dışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesi, yolsuzlukların önüne geçilmesi, iç ve dış borçların yeniden düzenlenmesi, kamu hizmetlerinin ücretsiz olması ve yoksul kesimlere doğrudan gelir desteği sağlanması gibi tedbirlerin alınması, ekonomik krizin toplumsal bir trajediye dönüşmesinin engellenmesini sağlayacaktır. Bu taleplerimizi tüm toplumsal kesimlerle birlikte yan yana haykırabilmek için 29 Kasım'da Ankara'da buluşacağız. Miting; emekçileri ve yoksulları görmezden gelen AKP hükümetine ilk ihtarımız olacaktır. İhtarımızın gereği yapılmadığı takdirde eylemlerimiz büyüyerek artacaktır. Tüm halkımızı geleceklerine sahip çıkmaya ve eylemlerimize destek olmaya çağırıyoruz."

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Siyasal görüşleri ne olursa olsun herkes bir araya gelmeli ve sermayenin saldırılarına karşı bedel ödememeli, bedel ödetmeli. Biz bugüne kadar emekçiler olarak ağır bedeller ödedik, artık bedel ödeyen değil, bedel ödeten noktada olmalıyız. Bunun sorumlusu memurlar, işçiler, çalışanlar, esnaf değil, bu ülkeyi yönetenler önce bedel ödemeli. Bu bir omuzdaşlıktır, yoldaşlıktır. İnanıyorum ki başaracağız. Ankara'da sesimizi ne kadar gür ve etkin çıkarırsak, biz bu oyunu bozarız. Biz bu oyunun parçası olmak istemiyoruz, bu oyuna karşı mücadele etmek de hepimizin boynunun borcu" diye konuştu.

Çelebi, bir soru üzerine, miting için "Emek Platformu" gibi bir birliktelik olmadığını bildirerek, "Emek platformunda bulunan bazı örgütler bugün iktidarın koltuksuz bakanlığını yapıyor. Biz devletten, sermaye gruplarından ve siyasi partilerden bağımsız örgütleriz. Çifte standartlı olmayacağız. İki maymunu oynamayacağız" dedi.

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da bunun bir "ihtar eylemi" olacağını kaydederek, "İhtardan anlamayanlara daha sonra anladıkları dilde siyaseten cevap verilir. Bunun yolu yerel seçimlerden geçiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*