Sendikaların 1 Mayıs programında Taksim yer alıyor

Sendikaların 1 Mayıs programında Taksim yer alıyor.18314
  • Giriş : 25.04.2008 / 12:24:00

Türk-İş, DİSK ve KESK genel sekreterlerinden oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi, kutlama programını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmanın demokrasiye sahip çıkmak olduğunu belirterek, ''Toplanma yerlerimizi Şişli, Şişhane ve Dolmabahçe olarak belirledik. Her 3 koldan saat 11.00'de hareket ederek aynı anda Taksim'de buluşacağız'' dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Türkel, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir ve 3 konfederasyonun oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi, Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği'nde düzenledikleri basın toplantısında kutlama programını açıkladı.

Türkel, 3 konfederasyon olarak bu yılki 1 Mayıs kutlamalarını ''sosyal adalet, eşitlik, bağımsızlık, demokrasi ve barış için omuz omuzayız'' sloganı ile Taksim Meydanı'nda gerçekleştireceklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Bakanlar Kurulu'nun 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Bayramı olarak ilan etmesini, sadece malumun ilanı olarak değerlendiriyoruz. Israrla ve kararlılıkla 1 Mayıs'ın tatil edilmesi talebimizi dile getiriyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ayaklar başı yönetmeye kalkarsa kıyamet kopar' şeklindeki açıklamasını kınıyor ve protesto ediyoruz. Başbakan'ın ayak takımı dediği insanlar, bu ülkenin eşit haklara sahip yurttaşlarıdır.''

-''TAKSİM MEYDANI 1 MAYIS'A DA AÇIK OLMALI''-

Taksim Meydanı'nın pek çok etkinlik ve gösteriye açık olduğu gibi 1 Mayıs'a da açık olması gerektiğini savunan Türkel, hükümetin hiçbir gerekçe ile bu hakkın önüne yasak ve engel koyamayacağını, koymaması gerektiğini bildirdi.

''Bu 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır'' diyen Türkel, ''provokasyon olur'' gerekçesiyle Taksim'in yasaklanmak istenmesinin inandırıcı olmadığını söyledi.

Türkel, kendilerinin 1 Mayıs'ın tam bir emek ve demokrasi şöleni içinde kutlanacağına inandıklarını ve tüm hazırlıkları buna göre yaptıklarını ifade ederek, ''Türk-İş, DİSK ve KESK olarak başta mühendisler, öğretmenler, doktorlar, eczacılar, diş hekimleri, serbest muhasebeciler ve tüm emeği temsil eden kuruluşlar olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Toplanma yerlerimizi Şişli, Şişhane ve Dolmabahçe olarak belirledik. Dolmabahçe'den Türk-İş, Şişli'den DİSK ve Şişhane'den KESK olarak yürüyeceğiz. Bizlerin arkasından belirlenen örgütler yürüyecekler. Bu bölgelerde toplanma saatimiz 10.00-11.00 olarak belirlenmiştir. Her 3 koldan da saat 11.00'de hareket ederek aynı anda Taksim'de buluşacağız. Konfederasyonlarımızın ve katılımcı örgütlerin genel başkan ve yöneticileri ile milletvekillerinden oluşan heyet, Kazancı Yokuşu ve Taksim Anıtı'na çelenk koyacak ve saygı duruşu yapılacak. Ellerinde karanfillerle yüz binlerce emekçinin alana girişi saat 13.00'te tamamlanacak.''

Taksim Meydanı'nda bir milyon kişiye ulaşabilecek ses düzeni anlaşması yaptıklarını da kaydeden Türkel, ''İnanıyoruz ki her şey düşündüğümüz ve planladığımız biçimde geçecektir. Hiçbir endişemiz yoktur. Büyük gönül rahatlığıyla bütün İstanbul halkını yüzbinlerce emekçi ile dayanışma içinde Taksim'e bekliyoruz. 1 Mayıs 2008'in yıllardır yasaklanan, görmemezlikten gelinen ve Türkiye'nin bir ayıbından kurtuluşunun tarihi olmasını diliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious