Sendikaların mahkeme kararı yorumu

Sendikaların mahkeme kararı yorumu.7245
  • Giriş : 31.07.2008 / 01:43:00

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, kim olursa olsun bir partinin kapatılmasının hoş olmadığını dile getirerek, hukukun üstünlüğünün tecelli ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, bir siyasi partinin kapatılmasından olumlu değerlendirmediklerini belirterek, “Kim olursa olsun siyasi partinin kapatılması hoş değil. Hukukun kuralları işledi. Yargı kararını aldı. Hukukun üstünlüğü tecelli edildi” dedi.

Anayasa Mahkeme’sinin dikkatli kararlar aldığını ifade eden Akyıldız, mahkemenin kararlarına ilişkin en iyi yorumu siyasilerin yapacağını kaydetti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararıyla ilgili, ''bu kararın herkes tarafından doğru okunmasını diliyorum'' dedi. Çelebi, DİSK Tekirdağ Temsilciliği tarafından Tekirdağ Belediyesi'nde çalışan sendika üyelerine, turistlik bir tesislerde verilen yemeğe katıldı. Çelebi, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararını değerlendirdi ve şunları söyledi: ''Bu kararın herkes tarafından doğru okunmasını diliyorum. Yeni gerilimlere dönüşmemesini diliyorum. Buradan AK Parti'nin de çıkartacağı dersler olacağını düşünüyoruz, bu kararı kutuplaştırmayı önleyici bir noktaya dönüştürmesini diliyorum. AK Parti iktidarı ve Sayın Başbakanın, kendi gibi düşünmeyen farklı düşüncelere de tahammülü olan bir atmosferi bir ilişkiyi bundan sonraki süreçte yakalaması gerekiyor. Bu kararın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu karardan sonra da artık yeni gerginliklere, gerilimlere gitmeden, artık yeni bir süreç yaşanacaksa bu Türkiye'de o süreç sandıkta demokratik tepkilerle yaşanmalı ve yerine getirilmelidir.'' Yemeğe, Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, sendika yöneticileri ve sendika üyesi belediye çalışanları katıldı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği kararla ilgili olarak, ''Anayasal yargı, bağımsızlığı ve saygınlığını korumuştur'' dedi.
Uslu, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti hakkındaki iddianamenin hukuki olmaktan çok siyasi nitelik taşıdığını savunarak, ''Yüksek Mahkemenin verdiği kararla sandıkta başarılı olamayanların ve halktan vize alamayanların son umudu da tükenmiştir'' görüşünü dile getirdi.

Uslu, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

''Siyaseti yargıyı kullanarak terbiye etme hevesi kursaklarında kalmıştır. Anayasal Yargı, bağımsızlığı ve saygınlığını korumuştur. Hukuk ve yargının saygınlığı artmıştır. Hukuk, demokrasi ve halk kazanmıştır.

Yüksek Mahkemenin verdiği bu kararla, belirsizliklerin yaratacağı muhtemel sonuçlar ve sorunlar giderilmiştir. Siyasetin normalleşmesiyle Türkiye artık gerçek gündemine dönecektir.

Artık bundan sonra herkesin daha sağduyulu davranması ve Türkiye'nin çağdaş ve demokrasiyi daha da yerleştirmiş bir ülke olması için çalışması gerekmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*