Senegal Cumhurbaşkanı, İstanbul'da

Senegal Cumhurbaşkanı, İstanbul'da.9183
  • Giriş : 20.02.2008 / 18:17:00

Senegal Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade, şu an insanlığın önünde birçok perspektif bulunduğunu, bunların zamanla çok ciddi sorunlar doğurabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Wade, ''Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında bugün var olan sorunlar oldukça zor durumlara yol açıyor. Bugün Avrupa'da yaşayan Müslümanlar bu sorunları yaşıyor'' dedi.

Wade, Yeditepe Üniversitesinde, ''İslam ve Basın: 21. Yüzyılda Bir Arada Yaşam'' konulu konferans verdi.

Daha önce Türkiye ile ilgili çok sayıda kitap okuduğunu, ancak Türkiye'nin daha yeni keşfettiği bir ülke olduğunu belirten Wade, ''İki gündür yaptığım ziyaret, gerçekten bana Türkiye'nin birçok yönünü çok yakından tanıma fırsatı verdi'' dedi.

Türkiye'nin bir İslam medeniyeti olduğunu dile getiren Wade, Müslüman ülkelerin bilimin yaratılmasında çok büyük bir yeri olduğunu söyledi.

Wade, Fransa'da Sorbonne'da uluslararası ilişkiler ve hukuk alanında üniversite okuduğunu belirterek, Dakar'da üniversitede 10 yıl hocalık yaptığını, burada aynı zamanda bir profesör olarak konferans verdiğini ifade etti.

Senegal'in yalnızca 10 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu dile getiren Wade, 1659 yılında Fransa tarafından sömürgeleştirilen Senegal'in, o dönemden bu yana Fransa ile aynı tarihi paylaştığını kaydetti.

Wade, Senegal'in birçok medeniyetin birleştiği bir yer olduğunu ifade ederek, yüzde 100 Afrikalı olduklarını, ancak bugünkü Senegal'i oluşturan özel bir konumları bulunduğunu söyledi.

İslam ve Batı dünyasının çok önemli sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Wade, şunları kaydetti:

''Ben Müslümanım, Kuran okuyorum, Kuran'ın talimatlarına uyuyorum. Ama aynı zamanda siyasetçiyim ve gerçekten günümüzde yaşadığımız trajedilere ilgi duyan biriyim.

Şu an insanlığın önünde birçok perspektif bulunuyor. Bu perspektifler belki zamanla çok ciddi sorunlar doğurabilir. Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında bugün var olan sorunlar oldukça zor durumlara yol açıyor. Bugün Avrupa'da yaşayan Müslümanlar bu sorunları yaşıyor.''

Wade, Avrupa'da başka dinlerin mensuplarının da bulunduğuna işaret ederek, aslında tüm dinlerin serbestçe uygulanabilmesi gerektiğini vurguladı.

Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında devletler seviyesinde de bir ilişkinin var olması gerektiğine işaret eden Wade, ''Bunun için ben size burada kendi düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Dünya vatandaşı olarak sesleniyorum. Senegal, yüzde 95'i Müslümanlardan oluşan bir ülke. Sadece yüzde 5 oranında Hristiyan bulunuyor. Senegal'in bağımsızlığını kazanmasından sonra ilk Cumhurbaşkanı bir Hristiyandı. 20 yıl boyunca Cumhurbaşkanı kaldı'' şeklinde konuştu.

Wade, Senegal'in bir cumhuriyet olarak din sınırlarını aşması gerektiğini belirterek, hiçbir Senegallinin diğerini Hristiyan veya Müslüman olarak görmediğini, yalnızca Senegalli olarak kabul ettiğini aktardı.

Dolayısıyla Senegal'in Batı Afrika'nın hem bir ülkesi, hem de bir ulusu olarak kabul edildiğini belirten Wade, nüfuslarının birçok etnik gruba bağlı olduğunu ve çok farklı gelenekleri bulunduğunu, ulus bilinci olması için çeşitliliği bir araya getirmek gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious