Senegalli işadamları Adana'yı gezdi

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) tarafından 'Afrika'nın Yeniden Doğuşu Projesi' kapsamında İstanbul'da düzenlenen toplantıya katılan Senegalli iş adamları Adana'da Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Kıraç, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD) organizasyonunda Adana'da düzenlenen 2. Eşleştirme Toplantısı'na katılan Senegal heyetini makamında kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Adana'nın sanayi, ticari, kültürel ve turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi. Kıraç, konuk iş adamlarına Adana'da yatırım yapmaları veya işbirliğine girmeleri için davet etti.

Hava, demir ve deniz yolu ulaşım bağlantılarıyla Adana'nın önemli bir ticaret merkezi olduğunu vurgulayan Kıraç, bin 250 hektarlık alan üzerine kurulu bulunan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin Türkiye'nin en büyük OSB'leri arasında olduğunu söyledi.

Kıraç, Türkiye ile Senegal arasındaki kültürel bağların çok eski dönemlere dayandığına dikkat çekerek, "İşbirliği imkanlarının gelişmesinin her iki ülkenin menfaatine olacağını, bu kapsamda bölgeye gelecek Senegalli işadamlarına her türlü kolaylık gösterilecek" diye konuştu.

Heyet adına konuşan Senegalli İşadamı Amad Diouf ise Senegal'in bakir kalmış organize sanayi bölgesini Türk yatırımcılara açmak istediklerini kaydetti. Heyette bulunan iş adamlarının inşaat, gıda ve tekstil iş kolunda, üretici ve tedarikçi konumunda bulunduklarını kaydeden Diouf, Türk işadamlarını Senegal'e beklediklerini söyledi.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Başkanı Tahir Acaroğlu da Senegal'de yaptıkları incelemelerin Türkiye ile bu ülke arasında karşılıklı alışverişi yapılabilecek birçok ürünün bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi. TUSKON tarafından İstanbul'da yapılan toplantılar hakkında da bilgi veren Acaroğlu, önümüzdeki dönemde Adana'dan bir işadamı heyetini Senegal'e götüreceklerini söyledi. Senegal heyeti daha sonra Adana Sanayii Odası (ADOSA), Adana Ticaret Odası (ATO) ve Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious