Şener, Samsun'da konuştu

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Şener, fındık üreticilerinin hakkını koruyacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde düzenlenen 9. Kunduz Dağı Şenlikleri'ne katılmak üzere karayoluyla Samsun'a gelen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Havza ilçesinde karşılandı. Karşılama sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Şener, fındıkla ilgili bir soru üzerine, fındık üreticilerinin haklarını koruyacaklarını ifade etti. Hükümetin daha önce de fındıkla ilgili sorunlara sahip çıktığını kaydeden Şener, "Bildiğiniz gibi ilk geldiğimizde daha önce verilmiş fiyat olduğu halde fındığı 2 doların altına düşürmeme sözünü hükümet korumuştur ve bilahare ödeme yapılmıştır. Önceki yıl fındık afete maruz kalmıştır ama hiçbir hükümet döneminde yapılmayan yapılmıştır. Bu hükümet zarar gören fındık üreticilerine 50 trilyon lira para dağıtmıştır." diye konuştu.

Fındıkla ilgili bu yıl yaşanan sorunların ise FİSKOBİRLİK'in yönetim anlayışından kaynaklandığını dile getiren Şener, "Biliyorsunuz fındıkla ilgili benim de içinde bulunduğum, Başbakanın başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon Başbakanın başkanlığında toplanacak. Konuyla ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Fındık üreticilerinin haklarını koruyacağız. Beklentilerine sahip çıkacağız. Fındık üreticisinin, hükümetin her zaman yanında olduğunu bilmesi gerekir. Yapacağımız toplantı, alacağımız karar bunu zaten gösterecektir." şeklinde konuştu.

İsrail'in Lübnan'a saldırısıyla ilgili soruları da cevaplayan Şener, işgalciler ve saldırganların zavallı görüntüler sergilediğini belirtti. Şener, "Çoğu kez vahşet tabloları görüyoruz. Masum insanların katledildiğini görüyoruz. Çocukların, yaşlıların, sivillerin bu katliamlar altında hayatlarını kaybettiğini görüyoruz. Ama ben bu fotoğraflara her bakışımda işgalcilerin ve saldırganların zavallılığını görüyorum." dedi.

Şener, bir an önce ateşkesin yapılması, bölgedeki uluslararası sorunların bir an önce ortadan kaldırılması, bu konuda BM'nin etkin ve kararlı olması gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Daha sonra Kunduz Dağı'na çıkan Şener, Kunduz Dağı Şenlikleri'ne katıldı. Şener'e burada Vezirköprü'nün anahtarı verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious