Şener, silahını devrediyor

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Abdullatif Şener, rastgele silah kullanımının önüne geçilmesine öncülük etmek amacıyla sergilenmek üzere silahını devredecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Düğün, toplantı, şölen ve maçlardan sonra maganda kurşunu sonucu çocuğu insanın ölmesi ve yaralanması nedeniyle 80 köyün temsilcileri bir araya gelmişti. Düzce'de yaklaşık 2 ay öncesinde yapılan toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener katılmıştı. Bireysel silahlanmanın için oluşan sivil inisiyatifi destekleme amacıyla silahını bağışlamayı söylemişti. Ancak yasal engeller nedeniyle bağışı yapamayan Şener, bunun üzerine silahını kurulan dernekte sergilenmek amacıyla bir muhtara devredecek.

Silah kullanılmasını önlemek için bir araya gelen köylülere yeni katılımlar olurken, önceki Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir acı haber daha geldi. Sünnet düğüne katılan üniversite öğrencisi Sezin Aksoy, 17 yaşındaki bir magandanın kurşunu hayatını kaybetti.

Tatilini geçirmek üzere Bolu Abant'ta gelen Abdullatif Şener, silah kullanımının önlenmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Şener şunları söyledi: "İki ay Düzce'de 80 köyün muhtarı bir araya geldi. Bu toplantı, köy düğünlerinde silah kullanımının yasaklanmasına yönelik bir girişimdi, Düzce, Sakarya ve İzmit yöresinde 80 civarında köy bir araya gelerek düğün ve toplantı ve şölenlerde silah kullanmaması kararı almışlardı. Benim katıldığım toplantıda Eskişehir'de birkaç köy temsilci göndermişlerdi. Bu hareketin gittikçe yaygınlaşmasını gösteren bir durumdu. Rastgele silah kullanımının bir sivil inisiyatif tarafından ortadan kaldırılması kararı ortaya çıkıyor. Aslına bakarsanız bu tür girişimler Türkiye açısından önemli. İlle yasakları devletin koyması gerekmez. Medeni ve demokratik bir toplum kendisine yasak koymasını bilen bir toplumdur aynı zamanda. Veya sınırlarını iyi belirleyen, hangi sınırları içerisinde hareket etmesini bilen bir toplumdur. Bir kanun çıkartıp rastgele silah kullanımı yasaktır diyebilirsiniz. Bu silah kullanımını önlemez. Her ceza hükmünde olduğu gibi o hükmü ihlal eden yine ortaya çıkabilir. Zaten bu rastgele kullanımların çoğu yasalara uygun değildir."

Güvenliği devlet tarafından sağlanan bireylerin silah taşımanın doğru olmadığına inanması gerektiğini belirten Şener, "Bugün Düzce Sakarya, İzmit ve Eskişehir'de oluşan sivil inisiyatif tüm Türkiye'ye yayılacak. Ve insanlarımız rastgele bir maganda kurşunu ölme riski azaltmış olacaklar. Bu çaba sadece köyler bazında değil, kentler bazında da yapılması gerekiyor. Spor karşılaşmalarından sonra, ya da şampiyonluklardan sonra büyük kentlerde yapılan gösterilerde silahları sıkanların, balkonlarda oturan sokakta gezen insanların yaralanmaları ölümlere neden oluyor. Bu konuda toplumun bütün kesimlerine iş düşüyor. Sivil toplum kuruluşları ve aynı zamanda siyaset adamlarına büyük iş düşüyor. Toplumu özendirmek ve bu tür bir kültürün yerleşmesini sağlamak önemlidir. Bunu da en iyi sağlayacak siyasettir. Siyaset konuştukça kültür oluşturur. İyi şeyler konuştuğu zamanda toplumda güzel duygular gelişir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious