Şener: "Bağımsız yargı bütün olarak düşünülmeli"

Şener:
  • Giriş : 14.07.2008 / 14:40:00

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ergenekon iddianamesi ile ilgili, bağımsız yargının tek bir savcı ya da hakimden ibaret olmadığının altını çizdi, ''Bağımsız yargı bütün olarak düşünülmelidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon iddianamesi ile ilgili ilk açıklamanın bugün yapıldığının hatırlatılması üzerine Şener, iddianameyi henüz inceleme fırsatı bulamadığını, açıklamayı da dinleyemediğini söyledi.

Bununla birlikte Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu kaydeden Şener, "Hukuk devletinde herkesin görevinin ne olduğu, sorumluluklarının neler olduğu Anayasa'da, yasada ve diğer mevzuatta belirlenmiştir" dedi.

Gücünü Anayasa'dan ve yasalardan almadan hiçkimsenin yetki kullanamayacağı bir hukuki çerçeve içinde herkesin varlığını devam ettirdiğini belirten Şener, "Kamunun içinden veya dışından birileri, yasaların ya da Anayasa'nın kendisine vermediği yetkileri veya verdiği yetki sınırlarının dışında yetki kullanmışsa, bununla ilgili süreçlerin nasıl gelişeceğini de yine yasalar belirlemiştir" dedi.

Şener, "Türkiye'de bağımsız yargı vardır. Bağımsız yargı da sadece bir savcıdan, hakimden ibaret değildir" diye konuştu.

Sistemin bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Şener; alt mahkemelerin, Anayasa Mahkemesi'nin, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun bulunduğunu hatırlattı.

Şener, "Yani bağımsız yargı bütün olarak düşünülmelidir. Hukuk devleti kurallarının geçerli olduğu Türkiye; yargı üzerine düşen görevi elbette yapar, yapacaktır. Süreç, kendi içinde hukuk devletinin gereklerine uygun olarak işleyecektir" dedi.

"Yeni siyaset anlayışına ihtiyaç var"

Siyasi hayatıyla ilgili soruları da yanıtlayan Şener, "Ben Türkiye'nin yeni bir siyaset tarzına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnsanımızın birbirini sevmesini sağlayacak bir toplumsal kültürün oluşmasına siyasetin katkı sağlamalı. Kurumlararası güven ve işbirliğini sağlamada siyasetin etkin rol almalı. Bunlar Türkiye'nin en temel ihtiyaçlarıdır" dedi.

"Bu ülkenin bu ihtiyaçlarına ne kadar katkı sağlarsam kendimi o kadar başarılı sayacağım" diyen Şener, "Başarının ölçüsü oy potansiyeli değildir. Türkiye'deki sorunların çözümüne ne kadar katkı sağlarsam kendimi o kadar başarılı göreceğim" diye konuştu.

Yeni söylemine AK Parti'den de destek olup olmadığının sorulması üzerine Şener, tüm Türkiye'nin yeni söylemine destek verdiğini ancak organik birliktelikleri zamanın göstereceğini söyledi.

Şu anda kiminle beraber olduğunun hiç belli olmadığını, yanındaki ikinci, üçüncü kişileri bile söylemediğini belirten Şener, "Çalışmaları başlatacağım. Bazı kişilerle görüşmeler yapacağım. Bu yapıldıkça beraber olduğum isimler ortaya çıkacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*