Şener: 'Batı Ermenilere kötülük yapıyor'

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Batılı ülkelerin sözde Ermeni soykırımı konusunda, Ermeniler ve Ermenistan'a kötülük yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şener, Düzce Sanayici ve İş Adamları Derneği (DÜSİAD) tarafından Taşlı Otel'de düzenlenen ''2006 yılı Düzce ve Ekonomi'' konulu söyleşide yaptığı konuşmada, küreselleşmenin bugüne kadar olan gelişimini anlattı.

Küreselleşmenin 1492 (Amerika kıtasının keşfi) yılında başladığını, 1800'lü yıllara kadar sürdüğünü ve son 10 yıldır çağın teknolojisi ile en hızlı hale geldiğini anlatan Şener, ''Bu nedenle gelişmeyi yakalamak için hızlı hareket etmeliyiz. Sabah kalktığımızda, koşmalıyız'' dedi.

Şener, herkesin, her firmanın küresel bir baskı altında olduğuna dikkati
çekerek, ''En ucuz ve en kaliteli malı üreten satar, tersini yapan satamaz ve batar. Ülke olarak küreselleşmenin neresindeyiz? İş yaptığımız ülkelerin neresindeyiz?'' şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şener, eskilerin, ''7 düvele karşı dimdik ayaktaysan güçlüsün'' dediklerini, ancak şimdi her yerin düşman dolduğunu ifade ederek şunları söyledi: ''Batılı ülkeler, Ermeni soykırımı meselesinde Ermeniler ve Ermenistan'a çok büyük kötülük yapıyorlar. Ermenilere yakın ülkeleri tahrik ediyorlar ve huzuru bozacak şekle getiriyorlar. Problem yaratarak ve oluşturarak Ermeniler ve Ermenistan'a kötülük yapıyorlar. Ülkemizdeki Ermenileri kaçak çalışıyor diye işten çıkaracağız da kimin işine yarayacak? İşte Dünya'daki tablo bu. Bu tablo sizi ürkütmesin, hatta tahrik ve teşvik edici tablo olsun.''

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış da Fransa'da Ermeni soykırımının inkarını cezai yaptırıma bağlayan yasa tasarısının, 12 Ekim'de Fransız meclisinde oylanacağını anımsatarak, kendisinin Fransa'daki iktidar ve muhalefet partilerinin üyeleriyle bu konuyu görüştüğünü kaydetti. Yakış, şunları söyledi: ''İktidar, böyle bir yasanın çıkmamasından yana ve hatta muhalefet de aynı fikirde. 'Neden çıkarıyorsunuz?' diye sordum. Bana dediler ki, 'Bu ülkede 400 bin Ermeni var', baskı yapıyorlar. 'Bu yasayı çıkarmazsanız, huzurunuzu bozarız evinizi yakarız' diyorlar. 'Oy için bu yasayı çıkaracağız' şeklinde konuşuyorlar. 12 Ekim'de muhtemelen bu yasa çıkacak ve senatoya gidecek. Yasa çıkarsa, ilişkilerimiz etkilenecek ve zedelenecek.''

Türkiye'de 40 ile 70 bin arasında Ermeninin kaçak olarak çalıştığını
belirten Yakış, sözde ermeni soykırımına değinirken, bu konudaki propagandanın, uzun yıllar önce başladığını dile getirdi. Yakış, ''Bizler tehlikeyi önceden görüp tedbir almadık. Şimdi alıyoruz. Bundan böyle tehlikeyi gördüğümüz anda biz de aynen propaganda yaparak çözüm aramalıyız'' dedi. Söyleşiye, Vali Halil Nimetoğlu, AK Parti Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır, Metin Kaşıkoğlu ve çok sayıda Düzceli iş adamı katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious