Şener Eruygur'dan yırtıp atın emri

Şener Eruygur'dan yırtıp atın emri.9831
  • Giriş : 29.04.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:48:26

248 ek klasör, 2 DVD'ye aktarıldıktan sonra davaya bakacak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir örneği sanık avukatlarına da dağıtılan klasörlerde Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan ancak 'sağlık' gerekçesiyle tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, gözaltına alınmadan önce ofisindeki 'sakıncalı' belgeleri temizlettirdiği ortaya çıktı. İkinci iddianameye delil teşkil eden belgelere göre Şener Eruygur 8 Nisan 2008'de, sekreteri olduğu belirtilen Nermin isimli bir bayanla telefon görüşmesi yapıyor. Eruygur, odasındaki bazı belgeleri kendisine soran sekreterine şöyle talimat veriyor: "Yırtın onları, atın." Darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Eruygur'un çok sayıda gizli belgeyi de ofisinde sakladığı ortaya çıktı. Savcılar, MGK'ya ait gizli belgelerin açıklanmasını ülke güvenliği açısından sakıncalı bularak adli emanete göndermiş. Ek klasörlerde ayrıca eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in darbe günlükleri ile Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay'ın notları da yer aldı.

FErgenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ancak 'sağlık' gerekçesiyle tahliye edilen emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, gözaltına alınmadan önce ofisindeki 'sakıncalı' belgeleri temizlettirdiği ortaya çıktı. Ergenekon'un ikinci iddianamesinin ek klasörlerinde 8 Nisan 2008'de Şener Eruygur'un, Nermin isimli bir şahısla yaptığı görüşme de yer aldı. Nermin hanımın, odasındaki bazı belgeleri kendisine telefonda sorması üzerine Eruygur, şöyle diyor: "Yırtın onları, atın."

'Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven' kod adlı darbe planlarının hazırlayıcısı olmakla suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, Ergenekon Soruşturması kapsamında 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmıştı. Eruygur, mahkeme sorgusunun ardından 'terör örgütünde yönetici olmak' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Eruygur, Ergenekon Soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamenin sanıkları arasında yer alıyor. İkinci iddianamenin ek klasörleri dün mahkemeye sunuldu. Ek klasörlerde Eruygur'un yaptığı telefon konuşmaları da yer alıyor. Bunlardan biri de emekli generalin, Nermin isimli şahısla yaptığı görüşme. Konuşmadan Nermin hanımın, Eruygur'un odasını temizlediği anlaşılıyor. İddianemede söz konusu konuşmayla ilgili şöyle bir açıklama yapılıyor: "Görüşmeden kendilerinin de her an gözaltına alınabilecekleri korkusuyla evrak ve belgeleri imha girişiminde bulundukları, söz konusu görüşmede yazılmış mektupların bir kısmının şüpheli Mehmet Şener Eruygur'dan elde edilen dijital verilerin içinde bulunduğu, ayrıca Cumhuriyet Çalışma Grubu faaliyetleri raporları içinde yapılması planlanan 100 bin mektup gönderilmesi konusunun da uygulamaya konulduğunu göstermektedir."

8 Nisan 2008'de yapıldığı anlaşılan görüşme şöyle:

Nermin: "Odanızı temizlerken bazı şeyler buldum efendim gönderilmemiş mektuplar buldum Üniversite rektörlerine"

Mehmet Şener Eruygur: "Atın onları yırtın"

Nermin: "Atayım mı"

Eruygur: "He o şeyle ilgili eski"

Nermin: "Eski çok eski sizin imzanız var imzalamışsınız ayrıyeten özel kağıdınızıda koymuşsunuz"

Eruygur: "Biliyorum vazgeçtik ondan sonra gönderelim dedik vazgeçtik"

Nermin: "Tamam onları atıyorum efendim"

Eruygur: "Yırtın onları atın"

Nermin: "Evet yırtıyorum onları hı yırtıp atıyorum kitapları şöyle bir gözden geçirdim"

Eruygur: "Kütüphaneye koydunuz"

Nermin: "Bir kısmını kütüphaneye koydum bir kısmı da yine sizin bakın ona göre. Özel gelmiş."

Eruygur: "Onlara bakarım"

Nermin: "Masanız tertemiz oldu. Artı özel evraklarınız var onları yine size bıraktım."

Eruygur: "Yırtın atın onları da boşverin."

Nermin: "Bi de efendim seçim sonuçları var geçen senenin böyle küçük bir zarfta"

Eruygur: "Onları muhafaza etmek lazım elimizde."

Nermin: "Onları muhafaza ettim zaten sordum bazı şeyleri Ali hocama sorarak yaptım onun dışında diğerlerini temizledim birde bir kaç özel mektupunuz vardı. Erzurum'dan gelmiş onları sakladım belki ilerde. Erzurum'dan gelmiş böyle bir tanesi işte yardım istiyor filan."

Eruygur:"Boşverin atın gitsin ne olacak"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*