Şener: Ne istiyorlar diye düşünmek lazım

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Şener, Ankara'da cumartesi günü düzenlenen mitinge ilişkin konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Bu, ülkemiz adına demokratik bir süreçtir ve herkesin saygıyla karşılayıp 'acaba bu kalabalık ne istiyor' diye düşünmemiz gereken bir olaydır'' dedi.

Bakan Şener, İstanbul’da düzenlenen 1’inci Kariyer Günleri ve Meslek Tanıtım Günleri’nin açılışına katıldı.

Şener, burada yaptığı konuşmada, geçmişte yaşanan çekişmelerin Türkiye'ye çok şey kaybettirdiğini ifade ederek, "Farklılıklar olabilir. Herkes aynı olamaz. Herkes aynı olsaydı bu ülke hiç gelişmezdi. Herkes aynı şeyi düşünseydi bu ülkede hiçbir düşünce gelişmezdi" dedi.

Düşüncenin gelişmesi için farklı düşüncede, anlayışlarda ve farklı yaşama biçimlerinde olunması gerektiğini anlatan Şener, "Farklı anlayışlardan dolayı da üzülmememiz gerekir. Farklı düşünceler, ülkeyi zenginleştiren bir şeydir. O halde biz farklılıklarımızla birbirimizi sevmeyi öğreneceğiz. Eğer farklılıklarımızla birbirimizi sevmeyi öğrenirsek bileceğiz ki bu ülke yarınlarda daha güçlü olacaktır. Bu ülkenin çocukları yarınlarda daha başarılı olacaktır" şeklinde konuştu.

"Gerçekten büyük bir miting"

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Şener, cumartesi günü Ankara'da düzenlenen miting konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine, “Türkiye demokratik bir ülke... Bu mitinge Türkiye'nin değişik kentlerinden yüz binlerce insan katılmıştır. Gazetelerimiz bunu cumhuriyet tarihinin en büyük mitinglerinden biri olarak nitelendirmiştir. Gerçekten büyük bir miting. Bu mitingde de Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerine, özellikle 'laik' niteliğine vurgu yapılmıştır ve önümüzdeki süreçle ilgili hassasiyetini ilgililere bu mitinge katılan insanlar ifade etmişlerdir.Bu, ülkemiz adına demokratik bir süreçtir ve herkesin saygıyla karşılayıp 'acaba bu kalabalık ne istiyor' diye düşünmemiz gereken bir olaydır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı seçimi

Şener, bir başka öğrencinin "Bu kadar kalabalık neden 'Cumhuriyet elden gidiyor' diye gösteri yapıyor?" şeklindeki sorusuna da "Bu tür mitinglerde ve taleplerde zaman zaman sloganlar biraz uç seçilebilir. Olan veya olmakta olan bir şeyi vurgulamak için değil. Sadece dikkat çekmek, neye hassasiyet, neye özen gösterildiğini göstermek için belirlenir. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili olarak bu katılan kalabalık cumhuriyetin temel niteliklerine vurgu yapmak suretiyle bu sürecin buna uygun olarak yapılması beklentisini ifade etmiştir." dedi.

"Laik cumhuriyetin garantisi benim"

Şener, “Anayasamızın temel niteliklerine ve hükümlerine uygun bir süreç olarak bu tamamlanacaktır. Ben bireysel olarak Türkiye Cumhuriyeti sadece birilerinin garantisi altında diye düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

Bakan Şener sözlerini “Bu ülkede 73 milyon insan, binlerce sivil toplum kuruluşu, pek çok kurum var... Bu ülkede yaşayan her bir bireyin, vatandaşımızın demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin garantisi olduğuna inanıyorum. Laik cumhuriyetin garantisi benim. Laik cumhuriyetin garantisi siz çocuklarımızsınız. Laik cumhuriyetin garantisi bu ülkede yaşan 73 milyon insanımızın tamamıdır” diyerek tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious