Şener: Seçimlerde süreç işleyecek

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Şener, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Anayasa Mahkemesi kararına göre devam edeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Bu süreç içinde Anayasa Mahkemesi kararı beklenmektedir.

Böyle bir noktada sürecin devam ettiğini söyleyebilirim" dedi. Şener, parti kurullarında şu ana kadar verilmiş bir erken seçim kararı olmadığını söyledi.

Bakan Şener, Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında gazetecilerin piyasadaki gelişmelerle cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim tartışmalarına ilişkin sorularını cevapladı.

Anayasa Mahkemesi'nin devam eden cumhurbaşkanlığı süreciyle ilgili bir soru üzerine Şener, "Devleti idare ediyorsanız, siyaset yapıyorsanız bulunduğunuz hukuk zeminine inanmak ve güvenmek zorundasınız. Yaptığınız siyaseti bu hukuk zemininde sürdürmeniz gerekir" diyerek, Anayasa Mahkemesi kararlarına inandıklarını dile getirdi. Şener, direksiyondaki bir sürücünün kilometre göstergesine şüphe edemeyeceği gibi siyasetçilerinde Anayasa ve yasalardan şüphe edemeyeceğini belirterek, şuandaki bütün gelişmeleri bu zeminde düşündüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinin devam ettiğini vurgulayan Şener, "İkinci tur oylamasına doğru süreç işlemektedir. Bu süreç içinde Anayasa Mahkemesi kararı beklenmektedir. Böyle bir noktada sürecin devam ettiğini söyleyebilirim. Yani Sayın Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayıdır. Tek adaydır ve adaylığı devam etmektedir" diye konuştu.

"Önce seçim sonra cumhurbaşkanlığı seçimi yapalım" anlayışıyla erken seçim yapılmayacağını ifade eden Şener, bu konuda Anayasal ve yasal sürecin devam edeceğini belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla erken seçim sürecine girilebileceğini hatırlattı.

"Siyasi istikrar yara aldı mı?" sorusuna Şener, "Ben bu ülkenin demokratik kültürüne inanıyorum. Bu ülkede yaşayan tüm yurttaşlarımızın demokratik değerlere sahip çıkma duyarlılığına da inanıyorum ve güveniyorum. Demokratik mekanizmalar kendi çözümlerini üretirler. Ben buna samimi olarak ta inanıyorum. Ülkede siyasi anlamda da istikrar ve güvenin devam edeceğine de inanıyorum" şeklinde konuştu.

Şener, "Erken seçim için bir kararınız var mı?" sorusuna "Parti kurullarımızda şuanda verilmiş böyle bir karar yoktur" diye cevap verdi.

"MİTİNGDEKİ DUYARLILIĞA HEPİMİZ SAHİBİZ"

İstanbul'da dün yapılan mitingi değerlendiren Şener, mitingin bir düzen içerisinde büyük katılımla olduğunu belirterek, "Bu mitingde cumhuriyet ve cumhuriyetin temel niteliklerine bağlılık vurgusu yapılmıştır. Aynı duyarlılığa hepimiz sahibiz. Her vatandaşımız cumhuriyetine bağlıdır. Ama bu vurgu bir kez de Çağlayan Meydanı'nın da yapılmıştır" dedi.

Tüm vatandaşların beklenti, talep ve iradelerinin farklı şekilde gösterebileceğini ifade eden Şener, "Netice itibariyle bu talep en geniş kapsamlı ortaya çıkışı seçim sandığıdır. seçim sonuçlarını vatandaşlarımızın ortaya çıktığı yerdir. Katılımın en üst düzeye ulaştığı yerdir. Demokrasimiz sağlıklı şekilde yürümektedir. Demokratik kuralların herkes için güvence olduğuna inanmamız gerekir. Bu ülkede gerginlik ve huzursuzluk olması hepimizin zararınadır. İyi olana güzeli hep birlikte aramamız gerekir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious