Şener: Ticaretin zekatı Müslümanlara

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Abdüllatif Şener, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin Topkapı Cevizlibağ'daki merkez binasında düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 yılında dünya üzerindeki 192 ülkenin ihracatının 9 trilyon dolar olduğunu, İslam Konferansı Teşkilatına üye ülkelerin ihracatının ise 770 milyar dolar civarında gerçekleştiğini belirterek, ''Demek ki dünya, ticaretin zekatını Müslümanlar'a bırakıyor'' dedi.

Yemekte bir konuşma yapan Bakan Şener, bugün doğru kabul edilen pek çok şeyin yarın değişebileceğini, başarılı ve güçlü olabilmek için çağı iyi okumak ve değişimi iyi yönetebilmek gerektiğini ifade etti.

Küreselleşmenin önemine değinen Şener, bunun kabul veya ret ile ifade edilebilecek bir olgu olmadığını dile getirdi.

Şener, dünyayı bir bütün olarak görme ve anlama ile başlayan küreselleşme sürecinde artık dünyanın bir ağ topluluğu haline geldiğini aktardı.

''Bugün donanımlarınız müsaitse köyde yaşamakla kentte yaşamak arasında bir fark kalmamıştır'' diyen Şener, değişimde yaşanan hızın önemine dikkat çekti. Bakan Şener, şöyle konuştu:

''Nişanlıyken evde telefon yoktu. Telefon konuşması yapmak için Ankara'da Yenişehir postanesine gider, yıldırım bağlatırdım ve bu yıldırım telefonlarının bir saatten önce bağlandığını görmedim. Şimdi öyle mi? Değil. Her şey değişti. Yarın sabah neyin değişeceğini bilmiyoruz. Bugün yeryüzünde değişim ışık hızıyla yayılıyor.''

Mallar ve sermayenin yeryüzünde en karlı gördüğü yere yerleştiğini belirten Şener, rekabet üstünlüğü bulunmayanların, başarılı olamayacağını kaydetti.

-''RAKİP YERKÜREDEKİ TÜM FİRMALAR''-

Bakan Şener, ''Kaliteli ve ucuz malı üretmediğiniz takdirde fabrikanızın bulunduğu mahalleye bile satış yapamazsınız, Uzak Doğu'dan bir mal gelir mahallenize yerleşir. Artık kimsenin rakibi mahallesindeki bakkal dükkanı, ülkesindeki başka bir firma değil, yerküre üzerinde bulunan tüm firmalar'' diye konuştu.

Bir ülkenin güçlü olması yolunun, işbirliği kurduğu ülkelerin sayısının artmasından geçtiğini anlatan Bakan Şener, komşularıyla ticaret yapamayan ülkelerin dünyayla da ticaret yapamayacağını söyledi.

Şener, herkesin küresel ölçeklere bakması ve ölçek olarak dünyayı görmesi gerektiğini dile getirerek, ''Bugün dünyada küresel ölçekte üretim yapmayan bir ülkenin güçlü olabilmesi hiç mümkün değildir'' dedi.

-DÜNYA TİCARETİ VE İSLAM ÜLKELERİ-

Abdüllatif Şener, dünyanın GSMH'sının 45 trilyon dolar civarında bulunduğunu, bunun 10 trilyon dolarının ABD'ye ait olduğunu anlatarak, İslam Konferansı Teşkilatına üye 57 ülkenin buradan aldığı payın 2,7 trilyon dolar olduğunu dile getirdi.

Şener, ''Onun için ABD ordularını getirir Orta Doğu'ya yığar, ben bir gemimi ABD'ye götüremem'' dedi.

2005 yılında dünya üzerindeki 192 ülkenin ihracatının 9 trilyon dolar olduğunu belirten Bakan Şener, İslam Konferansı Teşkilatına üye ülkelerin ihracatının 770 milyar dolar olduğunu, bunun yarısının doğalgaz ve petrolden oluştuğunu kaydetti.

Şener, ''Demek ki dünya, ticaretin zekatını Müslümanlar'a bırakıyor'' görüşünü dile getirdi.

Gelinen noktada tüm rakamları küresel görmek ve öyle değerlendirmek gerektiğini ifade eden Bakan Şener, ''Bu yapılmıyorsa pek çok şey eksik demektir. Birey olarak da ülke veya firma olarak da soruları yenilemek ve cevabını yeni usulle aramak lazım'' şeklinde konuştu.

İş yapmayı zorlaştıran bir yapı varsa, memleketin iflah olamayacağını da kaydeden Şener, kurumların dinamik, rekabete ve işbirliğine uygun zeminler yaratması gerektiğine dikkat çekti.

-ANADOLU YAKLAŞIMI MART ORTASINDA-

Bakan Abdüllatif Şener, konuşmasının ardından dernek üyelerinin sorularını yanıtladı.

Şener, bir soru üzerine Anadolu yaklaşımıyla ilgili bilgi vererek, bu uygulamadan 31 Ekim 2006 tarihine kadar mali kurumlara kredi borcu olup, bu borcu donuk ve şüpheli hale gelmiş KOBİ'lerin yararlanabileceğini anlattı.

Bununla ilgili kanunun çıktığını, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) yönetmelik çıkardığını ve Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) bir çerçeve anlaşma metni hazırladığını aktaran Şener, bu anlaşma metni belli olduktan sonra banka ve firmaların anlaşma yapacaklarını ve uygulamaya geçileceğini söyledi.

Bakan Şener, ''Bugün TBB başkanıyla birlikteydim, onun verdiği bilgiye göre, Mart ortası itibariyle bu mekanizma işlemeye başlayacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious