Şener: Türkiye'de anlayışlar değişmeli

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Abdüllatif Şener, 301. maddenin değiştirilmesinin yeterli olmadığını belirterek, "Eğer anlayışlarda bir değişme yoksa hukuki metnin değiştirmenin bir anlamı yoktur."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener, Türkiye'de asıl tartışılması gerekenin 301. madde değil anlayışların olduğunu vurguladı.

Çeşitli açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Eskişehir'e gelen bakan Şener, Odunpazarı Belediyesi'ne yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin, 301. maddeye ilişkin sorularını cevapladı.

301. madde ile ilgili herkesin farklı düşüncesinin olabileceğini ifade eden Şener, sivil toplum kuruluşlarının bile bu konuda ayrımcılığa düştüğünün dikkat çekti.

301. maddeyi değiştirmek veya kaldırmanın çözüm olmadığının asıl düşünce zihniyetinin değişmesi gerektiğini vurgulayan Şener şöyle konuştu: ''Bu konuda herkesimin farklı yaklaşımları, fikirleri olabilir. Bunlar değişik yollarla yasama sürecine intikal ettirilebilir. Sivil toplum kuruluşları bu konuda hala anlaşamamıştır. Bunu çözmek aslında kolay. Ama nasıl kolay? Her şeyden önce anlayışların çağdaş olması yasalardan daha çok önem arz etmektedir. Yasaların düzenleniş biçiminden daha önemli olan şey, anlayışların çağdaş olmasıdır. Eğer anlayışlarda bir değişme, olmaz ise siz bir hukuk metnini istediğiniz şekilde düzenleyin. Sonuç fazla değişmez. Belli olaylara benzer şekilde karar vermek için yeni kanun maddeleri devreye girebilir. Bu nedenle önce zihniyet ve düşünce değişmeli.''

Tüm bu tartışmalardan öte düzenlemelerin çağdaş olup olmadığına bakılması gerektiğinin altını çizen Şener, ''Bizim ceza yasalarında mevcut olan maddeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerde mevcut mudur, değil midir? Mevcutsa yasalarda sorun yok demektir. Veya uygulamalarda sorun var mı ona bakmak lazım. Asıl düzeltilmesi gereken nokta budur. Son zamanlarda 301. madde çerçevesinde yapılan tartışmaların, yapılan yorumların, önerilerin Türkiye'de yasaların nasıl olması gerektiği, yasaların neler içermekte olduğu anlayışlarımıza olumlu etkiler sağlayacağını düşünüyorum. Bu bakımdan bu tartışmaların faydalı olduğunu düşünüyorum.'' açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious