Şener: Türkiye'de siyaset kurumsallaşmalı

Şener: Türkiye'de siyaset kurumsallaşmalı.8301
  • Giriş : 16.07.2008 / 23:28:00

Şener, ''Türkiye'de siyasetin kurumsallaşması ve kendi otokontrol mekanizmalarını oluşturması lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şener, Denizli'de katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, 'Ergenekon' soruşturmasının devlete karşı örgütlendiği iddiasıyla kamuoyunda tanınan kişilerin yargılandığı bir süreç olduğunu belirtti.

Soruşturma sürecinin, toplumda büyük bir güvensizlik ve endişe yarattığını öne süren Şener, yargıya güvendiklerini ifade ederek, "Yargı kararlarının oluşmasını sabırla bekleyeceğiz. Ama bu hadiselerin oluşturduğu bir yapı var Türkiye'de" dedi.

TBMM'de 4 siyasi parti grubunun bulunduğunu, bunlardan iktidar partisi ile muhalefet partilerinden biri hakkında kapatma davasının sürdüğünü hatırlatan Şener, "Meclis'te grubu bulunan partilerin yarısı kapatma davasıyla uğraşıyor. Ülkenin içinde bulunduğu bu tabloya bakın. Türkiye'de parti kapatmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Siyasetin geleneğini oluşturması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Şener, "Avrupa'da, Amerika'da 100 yıllık, 150 yıllık siyasi partiler var. Siyaset gelenekleri oluşuyor, kurumsallaşıyor. Türkiye'de de siyasetin kurumsallaşması ve kendi otokontrol mekanizmalarını oluşturması lazım. Bu yaşanamıyor Türkiye'de" ifadeleri kullandı.

Eski Devlet Bakanı Şener ayrıca, "Siyaset kurumu, yargı, güvenlik birimleri, sürdürülen davalar, hepsini bir araya getirdiğinizde, kurumlar arası işbirliğiyle karşılıklı güven, kucaklaşma ve kenetlenme duygusu içinde, ülkede yaşayan 70 milyon insanın sorunlarını dertlerini çözmeye yönelik bir işbirliği görebilir misiniz?" dedi.

"Siyasetin kine dayalı üslubu zarar verir"

Şener, siyasetin kin ve nefrete dayalı üslubunun, Türkiye'ye zarar vereceğini, siyaset kurumunun, ülkedeki diğer kurumlarla barışık olması gerektiğini söyledi.

Siyasetin, işbirliği içinde halkın sorunları ile gündemine dönerek, birlikte çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden Şener, ülkenin mutlu olması, geleceğe inançla ve kararlılıkla yürümesinin buna bağlı olduğunu belirtti.

Yargı ile siyasetin kavgalı olduğu bir ülkede, yargı reformu yapılamayacağını savunan Şener, "Bu ülkenin eğitim reformuna ihtiyacı var. Üniversitelerle siyaset kavgalıyken eğitim reformu da yapılamaz. Kavga, siyasetin iş yapabilme alanını tasfiye ediyor. Halbuki vatandaş, siyaseti iş yapacak umuduyla destekliyor. Ama siyaset kendi tarzıyla iş yapabilme, sorun çözme yeteneğini tasfiye ediyor" dedi.

Abdüllatif Şener, "Terör ve güvenlikle ilgili sorunu çözmek için bu ülkenin tüm kurumları bir araya gelmek zorunda. Siyaset bu sorunu tek başına çözemez. Çözüm ararken masanın etrafında siyaset, güvenlik ve istihbarat birimleri ile diplomasi olacak. Bilgi paylaşacaklar. Samimiyetle masanın etrafına gelip, bu millet adına karar verecek, bilgi birikimlerini masaya getirecekler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*