Şener: Vergide indirim sürecek

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mükellefleri kayıtdışına iten en önemli unsurlardan birinin yüksek vergiler olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener, "Vergi oranlarını düşürme eğilimimiz önümüzdeki günlerde devam edecek. Gelinen nokta yeterli değil" dedi.
Şener, dün Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen "AB Sürecinde Kayıtlı Ekonomiye Geçiş" konulu panelde yaptığı konuşmada, kayıtdışılığın firma bazında da, ülke bazında da sermayenin büyümesini engelleyen temel olgulardan biri olduğunu söyledi. Kayıtdışılığın yaygın olması durumunda devletin gerekli vergileri alamayacağını ve ortaya çıkan açığın başka kaynaklardan telafi edileceğini anlatan Şener, "Bu durum vergi sisteminin mükellefler üzerinde haksız yük haline dönüşmesine neden olacaktır. Daha yüksek vergi ödemesi gerekenlerden bunu tahsil edemeyen devletin, vergi yükünü artırması vergi adaleti ile çelişir" dedi. Kayıtdışılığın önlenmesinin bir formülü olmadığının altını çizen Şener, şöyle konuştu:
"Kayıtdışılık sihirli değnek ile dokunarak çözülebilecek bir durum değil. Toplumda da bir bilinç oluşması ve kamuoyunun denetim rolünü üstlenmesi gerekir. Vergi oranlarının yüksek olduğu ülkelerde mükelleflerin kayıtdışına itildiği tespiti doğru. Ancak vergi oranları teorik bakış açıları ile düşürülemez. Kamunun finansman dengeleri de dikkate alınmalıdır. Vergi oranlarını düşürme yönündeki eğilimimiz devam edecek. Gelinen noktayı yeterli görmüyoruz."

Çok mesafe alamadık
Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu ise, kayıtdışı ile mücadele için gece gündüz çalıştıklarını, ancak henüz çok mesafe alınamadığını anlattı. Geçen yıl gelir vergisi beyannamelerinin bir önceki yıla göre yüzde 29 arttığını ifade eden Arıoğlu, tahakkuk eden vergi miktarındaki artışın ise yüzde 12 olduğunu söyledi.
Çalışanlarda vergi iadesinin kaldırılmasına da değinen Arıoğlu, "Harcamalarınızdan sonra otomatik olarak fiş verilenceye kadar ısrarla isteyin. Fiş istemek ayıp değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious