Şener'den gözaltılar için ilginç yorum

Şener'den gözaltılar için ilginç yorum.8571
  • Giriş : 21.03.2008 / 20:30:00

Başbakan eski yardımcısı Şener, Ergenekon çetesine yönelik operasyonda gözeltına alınan şahısların herkes tarafından bilinen insanlar olduğunu belirterek daha titiz davranılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan eski yardımcılarından Doç. Dr. Abdüllatif Şener, AK Partinin kapatılmasına yönelik açılan davanın sürecinde yasa değişikliği konusunda konuşmasının herhangi bir anlamı olmayacağını söyledi.

Ergenekon çetesine yönelik yapılan gözlatılar ilgili alınan şahısların hepsinin herkes tarafından bilinen insanlar olduğunu belirten Şener, bundan dolayı gözaltı süreci ile ilgili biraz daha titiz olunması gerektiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu ile Ekonomi Topluluğu tarafından, Türkiye'nin Ekonomik ve Güncel Sorunları konulu konferans düzenledi. Üniversitenin Atatürk Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, Başbakan eski yardımcılarından Doç. Dr. Abdüllatif Şener katıldı.

Konuşma öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Şener, AK Partinin kapatılmasına yönelik süreç devam ederken yasa değişikliği hakkında yorum yapmasının herhangi bir anlamı olmayacağını söyledi. Şener, yasa değişikliğini meclisin yaptığını, bunun denetimini de yargı birimlerinin yaptığını söyledi. kendisinin ne meclisin içerisinde, ne de hukukun içerisinde olmadığını belirten Şener, "Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde kurallar ve kurumlar vardır. Her kurumun kendi anayasa sorumluluğu anayasada belirtilmiştir. Ben hukuk devletine ve düzenine inanıyorum" dedi.

AK partinin kapatılmasına yönelik iddianamede kendisinin de isminin geçtiğini, ancak daha sonradan çıkarıldığı yönündeki soruya, bu konuda haberi olmadığını belirten Şener, siyasete gireceği yönündeki soruya öncelikli olarak yazacağı kitap ve makaleleri olduğunu, ondan sonra gelen taleplere göre karar vereceğini söyledi.

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınanlar arasında siyasetçi rektör ve basın mensuplarının da bulunduğu, bu konudaki düşünceleri hakkında bilgi veren Şener, konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgi alamadığını söyledi. Şener, "Türkiye'de bu süreç böyle işliyor. Buradaki süreç konusu tartışılabilir bir konudur. Yargının çalışma birimiyle ilgili herhangi bir yorum yapmam doğru olmaz. Ama toplumda tanınmış ve herkes tarafından bilinen insanlar daha titiz bir şekilde gözaltına alınarak ifadeleri alınabilirdi. Çünkü bu insanların suçsuz olması durumunda pek güzel bir görüntü olmayacaktır. Bunun yanında tüm kurumlar Türkiye Cumhuriyetinin kurumlarıdır. Kurumların kişiler üzerinden yıpratılması devlete zarar verir" şeklinde konuştu.

Daha sonra konferans salonuna geçen Şener, Türkiye'nin Ekonomik ve Güncel Sorunları hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious