Şener'in en büyük rakibi Toptan

Şener'in en büyük rakibi Toptan.10325
  • Giriş : 06.05.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 12:04:44

Önkibar'ın iddiasına göre Şener'in en büyük rakibi Köksal Toptan.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu iddiayı dile getiren isin Abdüllatif Şener planlarını ilk yazan Yeni Çağ yazarı Sebahattin Önkibar.

Önkibar'a göre Ankara'da Yeni Oluşum için uğraşan toplum mühendisleri Şener'in yerine başka bir Ak Partiliyi düşünüyor. Bu sebeple de
Ankara'da müthiş bir rekabet yaşanıyor. İşte Önkibar'ın iddialı yazısı

Yeni oluşum liderliğinde Abdüllatif Şener-Köksal Toptan rekabeti?

Abdüllatif Şener'in 22 Temmuz'da ısrara rağmen aday olmaması derin devletteki Çerkez kökenlilerin gelecek öngörüleri değildi.
Bazılarının iddia ettiği gibi Şener'in o kesimle organik bir bağı ve hatta yakınlığı bile söz konusu değil.
Abdüllatif Bey'in AKP'den aday olmama gerekçesi orada mutlu olmamasıdır.
Şener, Özelleştirme İdaresi'nin kendinden alındığı günden itibaren hep buruk ve kırgındı. Bardağı taşıran damla Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını engellemesi oldu.
Abdüllatif Bey'in seçim sonrası süreçte yeni oluşum bağlamında gündeme oturması da konjonktüreldir. Şener önceden böyle bir şeyi hedefleseydi Parlamentonun dışında değil içinde olmayı isterdi.
Abdüllatif Şener'i yeni oluşumun liderliğine iten İstanbul dükalığının bir bölümü ile merkez sağ'ın duayenleridir.
AKP'ye alternatif model üretmek için ardı ardına sondaj yapan İstanbul sermayesi ile merkez sağın sembol isimleri uzun bir araştırmadan sonra bu ismin Abdüllatif Bey olabileceği kaaatine vardılar.
Aralarında Mesut Yılmaz'dan Hüsamettin Cindoruk'a, Hüsamettin Özkan'dan Orhan Keçeli'ye kadar pek çok isim toplumun muhafazakârlaştığına inanarak AKP'yi ancak ona benzeyen özellikte birinin önderliği ile gerileyeceğini düşündüler. Buradan hareketle de ilave artı özellikler düşünülerek Şener ismine ulaşıldı.
AKP için açılan kapatılma davası öncesindeki bu düşünce için kapalı kapılar ardında ardarda toplantılar yapıldı ve yeni oluşumun start tarihi tartışmaya açıldı.
Derken AKP'ye kapatılma davası gündeme geldi.
Bu dava ile beraber hadise farklı bir boyut kazandı ve başka türlü hesaplar yapılmaya başlandı.
Buna göre Tayyip Bey'in yasaklanması durumunda ortaya çıkacak tablolar sorgulanmaya ve grup ile partinin geleceği kestirilmeye
çalışıldı.
Bu arada Siyasi İslam imajı ile muhafazakârlık görüntüsünün devletle karşı karşıya gelmesinin getireceği ve götüreceği tartışılmaya
başlandı.
Tayyip Bey sonrası süreçte AKP grubundan en az 100 kişinin farklı arayışlara gireceği görüldü ve yeni oluşumlarla isimler seslendirilmeye başlandı.
TBMM Başkanı Köksal Toptan ismi de gündeme girdi.
İlginçtir, AKP grubununda saygınlığı olan Toptan ismi Abdüllatif Şener ekseninde hareket eden yeni oluşumcu çevrede de etkili oldu ve biraz daha bekleyelim denilmeye başlandı.
Bu arada Ankara'da Köksal Bey'in liderliği için kamuoyunun bildik isimleri gece yarıları bir araya geldi ve hazırlığa girişti.
Ayrıntıları, söz verdiğim için şimdilik yazamayacağı bu buluşmalardan sonra Toptan ismi bayağı bir mesafe aldı.
Bu olguyu gören Şener ve yakın kurmay ekibi zemin kaybetmemek ve ön almak için patinaj yapmak, yani gelişmelere göre hareket etmek yerine bombayı patlattı ve partiyi kurabileceğinin ilk ciddi işaretini
verdi.
Görüldüğü gibi Ankara'da hesaplar artık Tayyip Bey sonrası için yapılıyor.
Bilgilerime göre Abdüllatif Bey bu aralar koşusunu hızlandıracak, Köksal Bey ise eşyanın tabiatı gereği uygun bir zemin için kapatılma davasının sonucunu bekleyecek.
Peki, bu iki ismin beraber olma şansı olamaz mı?
Her şey mümkün.
Sadece onlar değil, bir araya gelmesi hiç mümkün görülmeyen isimler bile bir araya gelebilir.
Bu arada ilginç bir bilgi de Abdüllatif Şener ismine karşı çıkan Hikmet Çetin, Mustafa Sarıgül, Celal Doğan ve Onur Kumbaracıbaşı gibi isimlerin Köksal Toptan'ın önderliğine evet diyebileceği duyumumdur. Toptan ismi ortaya atılınca Mesut Yılmaz'la Cindoruk bile Şener bağlamında tereddüte girdiler... Şener için bastıranlar Toptan'ın bu işe soyunması durumunda hem DP'nin hem de Çiller'in önünü de keseceğini düşünüyorlar.
Son bir haber: Tayyip Erdoğan bütün bunları bir bir izliyor ve kapatılma davası bağlamında sürpriz bir adım için zemin inşa ediyor... Erken seçim ya da referandum hâlâ gündemdedir, Erdoğan tansiyonu indirip baskın yapacak haberiniz ola...

SEBAHATTİN ÖNKİBAR-YENİÇAĞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious