Şener'in partisi nasıl karşılandı?

Şener'in partisi nasıl karşılandı?.9745
  • Giriş : 26.05.2009 / 23:00:00

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerinin 73'üncü kuruluş yıl dönümü, Hilton Otelinde verilen bir resepsiyonla kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuruluş yıl dönümü resepsiyonuna Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Maliye eski Bakanları Sümer Oral ve Zekeriya Temizel ile çok sayıda bürokrat katıldı.

Resepsiyonda Bakanlık bürokratları ve Gelirler Kontrolörleri ile sohbet eden Maliye Bakanı Şimşek, DSP Genel Başkanlığına yeni seçilen Türker'e de ''hayırlı olsun'' temennisinde bulundu.

Kuruluş dilekçesi dün İçişleri Bakanlığına verilen Türkiye Partisi'nin Genel Başkanı Şener de, gazetecileri sorusu üzerine, yeni partinin ilk günden itibaren coşkuyla karşılandığını belirterek, ''Hiçbir parti bu kadar görkemli kurulmamıştır. Biz, henüz yeni kurulmuş, hiçbir il, ilçe ve belde de örgütü bulunmayan bir parti konumundayız ama daha kuruluşta pek çok partinin kongrelerinde toplayamadığı çoğunluğu bir araya getirdik'' dedi.

İktidar olmayı hedeflediklerini kaydeden Şener, ''(Yeni bir siyasi parti, yeni bir kadro ve yeni bir siyaset tarzı) diyoruz. Bundan sonraki safhalarda Türkiye Partisi'nin ilkelerini benimsemiş geniş kitlelerle yolumuza devam edeceğiz. Bunların içinde eski, yeni politikacılar da her zaman olabilir'' açıklamasında bulundu.

Bu arada resepsiyonda Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç de, Şener'le bir süre sohbet etti. Genç, ''Şener'den yeni parti için davet aldınız mı?'' diye soran basın mensuplarına, ''Kendisi benim lider olduğum bir partide benim yardımcım olabilir'' yanıtını verdi.

-73 YILLIK DENETİM BİRİMİ-

Öte yandan Gelirler Kontrolörleri Derneği de, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, 73 yıldır merkezi denetim elemanı olarak çalışan Gelirler Kontrolörlerinin kayıt dışılıkla, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesine ilişkin incelemeleri yürüterek suç ve terör odaklarıyla, teftiş ve soruşturmalar yaparak da rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ettiğini belirtti.

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelirler Kontrolörlerinin, 2002-2008 döneminde 21 bin 186 adet vergi incelemesi gerçekleştirdiği de vurgulanan açıklamada, bu incelemelerde 61 milyar 698 milyon liralık beyana karşılık, 284 milyar 910 milyon liralık gelirin gizlendiğinin ortaya çıkarıldığı ve böylece yüzde 77'lik bir matrah farkı bulunduğu bildirildi.

-YENİ YAPILANMA-

Dernek açıklamasında, kayıt dışı ekonominin büyüklüğüne de dikkat çekilerek, güçlü ekonomi ve kayıt dışı ile mücadelede başarı sağlanabilmesi için Vergi İdaresi ve Vergi Denetim Birimleri yapılanmasının acilen gündeme alınması da istendi.

Açıklamada, ''Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in gerek Gelir İdaresi, gerekse de Vergi Denetim Birimlerinin yapılanmasına ilişkin sorunları öteden beri bilmesi, konunun çözümü açısından bir şanstır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*