Şenes Erzik, yurda döndü

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Yönetim Kurulu'na yeniden seçilen Şenes Erzik, sonucun kendisi için sürpriz olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UEFA Genel Kurul Toplantısı için gittiği Almanya'nın Düsseldorf kentinden yurda dönen Erzik, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorusu üzerine seçim sürecini değerlendirdi.

Sonucun kendisi için sürpriz olmadığını ifade eden Erzik, ''16 yıldır görev yaptığım bir yer. 16 senede, 2 defa da FİFA Yönetim kurulu seçimleri olmak üzere 6 seçime girmişim. Hepsini yüksek oyla kazanmıştım. Bu güven meselesi''diye konuştu.

Bunun kendisi ve Türkiye için önemli bir başarı olduğunu kaydeden Erzik, şöyle devam etti:

''Bir tarihi olay oldu. Johansson seçilemeyince, benimle beraber en uzun süreli görev yapan oydu. Önümüzdeki 4 yılı da sağlıklı bitirirsek, en uzun süre UEFA Yönetim Kurulu'nda görev yapmış kişi olarak tarihe geçeceğim.''

-''PLATİNİ, TÜRKİYE İÇİN BİLİNMEYEN BİR OLAY DEĞİL''-

Platini'nin UEFA Başkanı seçilmesinin Türkiye için avantaj olup, olmadığı şeklindeki bir soru üzerine Erzik, Platini'nin, Johansson'u aratmayacağını ve Türkiye için bilinmeyen bir kişi olmadığını söyledi.

Kendisini eşiyle birlikte 2000 yılında Antalya'ya TSYD seminerine getirdiğini anlatan Erzik, şöyle konuştu:

''2002 seçimlerinden önce bana geldi. Başkan adayı olduğunu söyledi. Hatta o zaman (27 oyum garanti) dedi. Oturduk, uzun uzun tartıştık. '27 oyun garanti olabilir seçilebilirsin, yalnız hiçbir deneyimin yok şu anda' dedim. Bazı deneyimler kazanman lazım dedim, beni dinledi. Johansson ile bir araya getirdim, görüştüler ve adaylıktan vazgeçti, sırasını bekledi. Platini, bilinmeyen bir kişi değil. Ayrıca 2002 Dünya Şampiyonası'nda karşılıklı sözleşmiştik. Eğer Türkiye elenirse, ben bütün Fransa maçlarına gidecektim. Fransa elenirse, o Türkiye maçlarına gelecekti. Maçlara gelmenin yanında bütün maçları kazandıktan sonra onu soyunma odasına götürdüm. Hatta Okan'ın, Hakan'ın formasını aldı. Bütün bunlar yaşandı. Ama Türkiye'de bütün bunlar unutuluyor. Bir anda güncelliğe bakılıyor.

Son seçimden önceki periyotta da her vesile ile bana 'ben seçilirsem benim birinci başkan yardımcım sensin. Çünkü sana ihtiyacım var. Deneyimine ihtiyacım var' dedi. Dolayısıyla Platini bilinmeyen bir olay değil Türkiye için. Bilinen bir gerçek.''

Platini'nin yaşı nedeniyle daha hareket kabiliyeti olduğunu ve futbolun içinden gelmesi nedeniyle sportif değerleri ön plana çıkaran bir insan olduğunu belirten Erzik, ''Bu bir değişimdir. Bayrak değişimidir. Hem Avrupa, hem Türkiye, hem de Dünya futbolu için hayırlı olur'' dedi.

Platini'ye kendisi aleyhinde bazı telefonlar edildiği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine de Erzik, bu konuyu Platini'ye sorduğunu ve 'hayır' cevabı aldığını söyledi. Erzik, ''Platini, 'sen benim sağ kolumsun. Sen olmazsan ben bu işi götüremem' diyen bir insan''şeklinde konuştu.

İleride UEFA Başkanlığı için aday olup almayacağı yönündeki bir soruya Erzik, şu yanıtı verdi:

''Ben, 'Johansson başkanlığa aday olduğu sürece aday olmam' dedim. Çizgimi de devam ettirdim. O arada Platini'ye söz vermek zorunda kaldık. 'Tecrübe kazandığın zaman sen olacaksın' dedik. Artık bundan sonra olmaz. Bu bir gerçek. Benim bazı prensiplerim var. Hayatta belli bir yaştan sonra belli bir noktayı zorlamayacaksınız. Platini'nin başarılı olması için hepimizin çalışması lazım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious