Seneye okullar Ramazan'dan sonra!

Seneye okullar Ramazan'dan sonra!.8449
  • Giriş : 24.01.2009 / 15:35:00
  • Güncelleme : 24.01.2009 / 15:44:44

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, iç turizmin canlandırılması için tatil dönemlerinin yeniden düzenlenmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında farklı zaman ve iklim dilimleri bulunduğunu belirten Günay, tüm yurtta okulların aynı tarihte kapanıp açılmasının yanlış olduğunu söyledi. Günay, bu konuda bir çalışma yapıp Milli Eğitim Bakanı'na kabul ettirebileceğini savunurken, bunun ilk adımının gelecek yıl okulların Ramazan Bayramı'ndan sonra açılması olacağını kaydetti. Günay, ayrıca sürekli eleştirilen tanıtım konusunda bir üst kurul oluşturulmasını, devletin verdiği tek bir kuruş gibi özel sektörün yaptığı katkının da ortaya çıkmasını istedi.

Turizm Koordinasyon Toplantısı Belek'te başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri ile turizmcilerin bir araya geldiği toplantıda sektörün sıkıntıları masaya yatırıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmcilerden gelen iç turizmin hareketlendirilebilmesi için okul tatili tarihlerinin yeniden düzenlenmesi talebinin doğru olduğunu ifade etti. Eskiden köy ve şehir okullarını açılma ve kapanma tarihleri arasında farklılıklar olduğunu hatırlatan Günay, "Türkiye'de mevsim kayışları doğu ile batı, güney ile kuzey arasında çok farklı. Bu yapılabilir. Bir hazırlık yapıp Bakanlar Kurulu'na da Milli Eğitim bakanımıza da kabul ettirebileceğimizi umuyorum." dedi.
Bu yıl Ramazan Bayramı'nın okullar açıldıktan birkaç gün sonraya denk geldiğini hatırlatan Günay, "Bu yıl bayramdan sonra okulların açılması konusunda mutabıkız. Çok sayıda bakan arkadaşımla konuyu paylaştım. Öyle sanıyorum ki bu ya da önümüzdeki Bakanlar Kurulu'nda okulların 14 Eylül'de değil de 23 Eylül'de açılmasını sağlayacağız ama bu alanda genel bir düzenlemeye ihtiyaç var. Sonraki yılları da kapsayan bir mevsimlendirmeye ihtiyaç var. Elbette bizim sadece kriz dönemlerinde değil, her dönemde iç turizmi de hareketlendirmeye, bizim insanımızın da tatil hakkını düşünmeye, bunu teşvik edici önlemler geliştirmeye ihtiyacımız da var." diye konuştu.

Konuşmasında bir süredir eleştiri konusu olan tanıtım konusuna da değinerek dövizdeki yükselişten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi: "Tanıtma konusunda arkadaşlarımız haklı. Bu yıl kamunun tanıtma için ayırdığı rakamlar TL üzerinden, ama biz tüm çalışmalarımızı yurtdışında dövizle yaptığımız için ve döviz de arttığı için TL olarak bütçemizde azalma var."

Tanıtım bütçesinin geçen senin altına düşmemesi için ek kaynak sağlanacağını belirten Günay, bu konuda bir sistem oluşturulması için Tanıtım Üst Kurulu oluşturulmasını istedi. Bu kurulda tüm tarafların yer alabileceğini ifade eden Günay, "Bunun bir üst kurulunu oluşturmamıza ve tanıtmayı bundan sonra beraberce yapmamıza ihtiyaç var. Bir kriz yaşarken vize harçlarından tanıtmaya 200 milyon doların haklı bir talep Bunun arkasındayız ama aynı zamanda böyle bir kriz döneminde özel kesiminde tüm kuruluş ve kurumlarıyla tanıtmaya 'Bu kadar katkı yapıyoruz' diye ortaya çıkması lazım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*