Seni unutmayacağız Bülent Ecevit

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Eski Başbakan Bülent Ecevit için bugün Ankara’da düzenlenen cenaze namazına sevenleri akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merhum Bülent Ecevit’in naaşının defin töreni Haber Aktüel tarafından dakika dakika yazılı anlatım ile canlı yayında verilmiştir.

Ecevit’i son yolculuğuna 60 bin kişi uğurladı

Türkiye’nin dört bir yanından 60 bin kişi Ecevit’i son yolculuğa uğurlamak için Ankara’ya geldi. Özel otomobilleri ve parti otobüsleriyle gelen vatandaşlar, Ecevit’in naaşı toprağa verilene kadar yalnız bırakmadı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı tören 11 saat sürdü.

Sabah saat 08:00’de GATA’dan alınan Ecevit’in naaşı cenaze arabasına konarak kottej eşliğinde TBMM’ne getirildi. Burada yapılan törenin ardından çevre illerden gelen vatandaşlarla birlikte naaşı alınan Ecevit, cenaze namazı kılınmak üzere saat 12:00 sıralarında Kocatepe Camii’ne getirildi. Geniş güvenlik önlemleri altında kılınan cenaze namazına Devlet erkanı ve vatandaşlar katıldı. Kılınan namazın ardından Kocatepe’den alınan naaş, Kızılay, Demirtepe, Maltepe, Tandoğan, Beşevler, Söğütözü istikametinden Devlet Mezarlığı’na götürüldü. Ecevit’in cenaze töreninin yapılacağı Devlet Mezarlığı güzergahı trafiğe kapatılırken, olası bir olaya karşı 11 bin polis görev aldı.

Ecevit’in naaşı ile birlikte mezarlığa kadar yürüyen vatandaşlar, Türk bayrağı ve Ecevit posteri açarak, "Halkçı Ecevit", "Çankaya laiktir laik kalacak" gibi sloganlar attı.

Akşam saatlerinde mezarlığa getirilen Ecevit’in naaşı burada yapılan dualar eşliğinde son yolculuğa uğurlandı. Ecevit’in toprağa verildiği esnada mezarlığa alınmayan partililer, mezarlık önünde 10. Yıl Marşı’nı söyledi. Cenazenin ardından partililer olaysız bir şekilde dağıldı.
___________________________

Sevenleri Ecevit’i yalnız bırakmadı

Eski Başbakan Bülent Ecevit için bugün Ankara’da düzenlenen cenaze namazına sevenleri akın etti. Yaklaşık 60 bin kişinin uğurlamak için geldiği Başkent’te adeta bir insan seli oluştu.
Yurdun dört bir yanından gelenler arasında gencinden yaşlısına, maden işçisinden gurbetçisine kadar değişik kesimlerden insanlar vardı.

Almanya’dan geldiğini ve işçi olduğunu söyleyen Kamil Venedikoğlu, "Çok duyguluyum, nasıl konuşacağımı bilemiyorum. İşimi gücümü bıraktım cenaze için Almanya’dan geldim. Tüm Türkiye’ye baş sağlığı diliyorum" dedi.

İşçi olduğunu söyleyen ve Bursa’dan geldiğini belirten Ali Düzgün ise "Babamızı kaybettik, acımız büyüktür bu yüzden. Türkiye Cumhuriyeti’nin başı sağolsun" dedi.

Erkekler kadar bayanların da yoğun ilgi gösterdiği cenaze törenine katılan Gönül Çelebi, "O çok dürüsttü. Sıradan vatandaştı, bizden biriydi. Allah mekanını cennet eylesin. Onu çok seviyorduk ve seveceğizde. Zaten bu kalabalıkta bunun en büyük örneğidir." şeklinde konuştu.

Ev hanımı Nermin Alben, ’’Ben çocukluğumdan beri Ecevitçiyim. Çok üzüntülüyüm. Çok sevdiğim birini kaybettim. Cenaze geçerken fenalık geçirdim.’’ dedi.

Antalya’nın Doyuran Belde Belediye Başkanı Hasan Buzkıran, ’’Çok üzgünüz. 1974’den beri Karaoğlancıyız. Ve bundan sonrada Karaoğlancıyız.’’ dedi.

Ankaralı bir ev hamını, ’’Dürüst bir lideri kaybettik. Herkes örnek almalı. Türkiye büyük bir evladını kaybetti. Ankarılıyız. Uzaklarda olsaydıktan yine gelirdik. ’’ şeklinde konuştu.

Tekirdağ’dan cenaze için gelen Selahattin Bakan ise ’’Kendimizi kötü hissediyoruz. Onun yerini dolduracak bir şey varmıdır yok mudur Allah bilir. Ama milletimiz sabırlıdır. İnşaallah Onun gibi biri gelir.’’ dedi.
_________________________________

Ecevit, toprağa verildi

Eski Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Dini kurallara uygun şekilde gömülen Bülent Ecevit’in mezarına ilk suyu eşi Rahşan Ecevit döktü.
Bülent Ecevit’in naaşı sevenlerinin gözyaşları arasında Devlet Mezarlığı’na defnedildi. Ecevit’in mezarına 81 ilden getirilen topraklar döküldü.

Ecevit için Devlet Mezarlığı’nda düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile aynı araçta geldi. Sezer ve Denktaş mezarlığa gelişte vatandaşlar tarafından alkışlandı.

Törene ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP’li eski bakanlar Hasan Gemici ve Şükri Sina Gürel, İçişleri eski Bakanı Saadettin Tantan katıldı.

Ecevit’in defin işlemleri sırasında Kuran-ı Kerim okundu. Ecevit için açılan mezarda betondan diktörgen bir hazne yer aldı. Bu haznenin üzeri ise ahşap ile kaplandı. Ecevit mezara dini kurallara uygun bir şekilde yüzü kıbleye gelecek şekilde yerleştirildi.

Bülent Ecevit’in mezarına eşi Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve diğer partililer su döktü.
__________________________

Ecevit’in naaşı Devlet Mezarlığı’na getirildi

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in naaşı defnedileceği Devlet Mezarlığı’na ulaştı. Naaş saat 16.00 cenaze arabasından top arabasına alındı. Ecevit girişte ’Halkçı Ecevit’ sloganları ve alkışlarla karşılandı. Yol boyunca atılan karanfil ve güllerden naaşı taşıyan cenaze aracının üzerinin tamamen kaplandığı görüldü.
Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Devlet Mezarlığı’na ulaşan cenaze aracına Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve partililer yürüyerek eşlik etti.

Devlet Mezarlığı’ndaki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile aynı araçta geldi. Sezer ve Denktaş mezarlığa gelişte vatandaşlar tarafından alkışlandı.

Törene ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP’li eski bakanlar Hasan Gemici ve Şükri Sina Gürel, İçişleri eski Bakanı Saadettin Tantan da geldi.
________________________________

Rahşan Ecevit’ten sevgi yürüyüşü

Rahşan Ecevit, Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından kendisine tahsis edilen araca binmeyerek 60 yıllık yaşam arkadaşını son yolculuğuna uğurlamak üzere Devlet Mezarlığı’na kadar hiç dinlenmeden yürüdü. Rahşan Ecevit’e, kız kardeşi Asude Aral, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Emrehan Halıcı ve uzun yıllar Bülent Ecevit’in koruma müdürlüğünü yapan Recai Birgül eşlik etti.

Rahşan Ecevit’in sevgi yürüyüşü yaklaşık 2.5 saat sürdü.
__________________________

İki Cumhurbaşkanı kolkola

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in cenaze törenleri ilginç görüntülere sahne oldu.

TBMM önündeki törende 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile uzun süre sohbet eden 12 Eylül darbesinin mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kocatepe Camii’nde cenaze namazının çıkışında hukukçu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in koluna girdi.

EVREN, RAHŞAN ECEVİT’İN YANINA TAZİYE İÇİN GİTMEDİ

Eski Başbakan Bülent Ecevit için TBMM’de düzenlenen resmi törende taziyeleri kabul eden Rahşan Ecevit ile 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in aralasında her hangi bir tokalaşma olmadı.

Rahşan Ecevit kendisinden önce yerini alan Kenan Evren’in önünden geçtiği sırada aralarında bir konuşma geçmedi. Protokolde yerini alan Rahşan Ecevit’e tören için yerini alan önemli isimler taziyede bulunurken Evren yerinden ayrılmayarak taziyede bulunmadı.
________________________

Sezer, Arınç ve Talat Devlet Mezarlığı’na geldi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Bülent Ecevit’in defnedileceği Devlet Mezarlığı’na geldi.
Devlet Mezarlığı’na gelen Sezer ve eşini burada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt karşıladı.

Sezer’in ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç, KKTC CumhurbaşkanıMehmet Ali Talat da Devlet Mezarlığı’na geldi.

Devlet Mezarlığı’nda düzenlenen törene, yaklaşık 200 kişinin katılacağı öğrenildi.
______________________________

Madenciler, ocak ağzında Ecevit için gıyabi cenaze namazı kıldı

Zonguldak’ta, özel kömür ocağında çalışan maden işçileri, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit için önce gıyabi cenaze namazı kıldı, ardından dua etti. Maden ocaklarında çalışan işçiler ve diğer işçiler için getirdiği geniş haklar ile işçi kesiminin gönlünde taht kuran ve geçtiğimiz Pazar gecesi yaşamını yitiren eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in bugün Ankara’da yapılan cenaze törenine gidemeyen maden işçileri, ocak ağzında gıyabi cenaze namazı kılıp dua ettiler.


Merkez ilçeye bağlı Gelik beldesinde De-Ka Madencilik’e ait özel maden ocağında 08.00-16.00 vardiyasında yerin 350 metre altında çalışan maden işçileri, öğle yemeklerini yedikten sonra Ecevit için gıyabi cenaze namazı kılmak için ocak girişindeki açık alanda toplandı. Yaklaşık 15 maden işçisi kömür karası el ve yüzleri, başlarında baret ve madenci kıyafetleriyle Topbaşı İmam Hatip Camii İmamı Alaattin Akgül nezaretinde gıyabi cenaze namazı kıldı. Ocak girişine Ecevit’in posterini asan işçiler, Karaoğlan için dua ettiler.

İmam Akgül, gıyabi cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmasında, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in işçi babası olduğunu belirterek, "Milletimizin, Zonguldak’ın başı sağ olsun. Özellikle işçi kesimi babasını kaybetmiştir. Türkiye’nin olduğu kadar işçi kesiminin de gönlünde ayrı bir yeri vardır. Ecevit, işçi babası, yetimin ve öksüzün babası, garibanın babası olarak anılacaktır. Dolayısıyla maden işçileri son kez görevini yerine getirerek Ecevit için gıyabi cenaze namazı kılacaktır. Bundan sonra Bülent Ecevit’imizi Zonguldak halkı yad edecektir. Türkiye, kazandırdıklarını unutmayacaktır. Allah mekanını cennet etsin" diye konuştu.


Konuşmanın ardından bir işçinin müezzinlik yaptığı gıyabi cenaze namazında Ecevit için helallik alındı ve dualar edildi.


Ecevit’in kendilerine olan sevgisini ocak ağzında kıldıkları namaz ile iade ettiklerini belirten 20 yıllık maden işçisi Şenol Can, onun, köre ve topala iş verdiğini hatırlatarak, "İçimiz kan ağlıyor. Belki cenazesi başında olamadık ama onun bize olan sevgisini burda iade etmek istedik. Sağ olsun hocamız da geldi ve görevimizi burda yaptık. Türkiye büyük bir insan kaybetti. Bugün topalına, körüne ekmek veren babamız gitti. İçimiz kan ağlıyor. Allah cennet mekan etsin. İnşallah Allah onun sevgisini kalbimizden sildirmez." dedi.
______________________________

Devlet Mezarlığı’nda son hazırlıklar tamamlandı

Ecevit’in defnedileceği Devlet Mezarlığı’nda son hazırlıklar tamamlandı.

Ecevit’in defnedileceği Devlet Mezarlığı çevresinde vatandaşlar beklemeye başladı. Mezarlık çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, güvenlik güçleri vatandaşları mezarlığın çevresinde yığılma olmaması için karşılıklı kaldırımlarda bekletiyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile kuvvet komutanları, mezarlığa giriş yaptılar.

81 İLDEN TOPRAK GETİRİLDİ

Devlet Mezarlığı’nda hazırlıklar tamamlanırken, yetkililer son kontrolleri yaptı. Ecevit’in mezarına 81 il ve KKTC’den kavanoz içerisinde getirilen topraklar, DSP il başkanları tarafından serpilecek.

Ecevit’in cenazesi, Devlet Mezarlığı’nda düzenlenecek törenin ardından, ”Simge” olarak adlandırılan anıttan geçirildikten sonra, anıtın sağ tarafında bulunan boş mezarlardan birine defnedilecek.
____________________________

Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi cami çıkışında Rahşan Ecevit’in koluna girdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze töreni sonrası cami çıkışında, bitkin olduğu görülen Rahşan Ecevit’in koluna girdi.
Kocatepe Camii’ndeki cenaze namazı sonrasında camiden ayrılan Rahşan Ecevit’e Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer koluna girerek destek oldu. Rahşan Ecevit, Ecevit’in naaşını taşıyan cenaze aracının ardından Devlet Mezarlığı’na kadar yaklaşık 8 kilometre yürüyecek.

Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi, cami avlusunda da Rahşan Ecevit’in yanında taziyeleri kabul etmişti.
____________________________

Ecevit’in naaşı onbinlerce kişinin arasında Kızılay Meydanı’na ulaştı

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in naaşını taşıyan konvoy Kızılay Meydanı’na geldi.
Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı’na götürülen Ecevit’in naaşı Ziya Gökalp Caddesi’nden Kızılay Meydanı’na ulaştı. Meydanı dolduran yaklaşık yüzbin kişi ’Halkçı Ecevit’, ’Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganları atıyor. Korteji takip eden grup, dev Ecevit posterleri taşıyor.

’Sen şimdi biz oldun’ pankartları taşıyan grup arasında 7’den 70’e Türkiye’nin her köşesinden vatandaşlar bulunuyor. Vatandaşlar, Ecevit’in naaşını taşıyan araca kırmızı beyaz güller ve karanfiller atıyor. Bazı vatandaşlarında ellerinde taşıdıkları beyaz güvercinleri uçurdukları görüldü.
____________________________

Ecevit’in son yolculuğu - Kuzey Kıbrıs yasta

Kıbrıs Barış Harekatı’nın Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Türk halkı arasında da büyük üzüntüye neden oldu. 1974 sonrası hemen hemen bütün evlere çerçevelenmiş fotoğrafları asılan, adı ve soyadıyla 30’lu yaşlardaki birçok Kıbrıslı Türkün adıyla yaşatılan, "Karaoğlan" olarak adlandırılan Bülent Ecevit bugün son yolculuğuna çıktı.
Kıbrıslı Türklerin "Karaoğlan"ı Ecevit’in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP milletvekilleri Hasan Taçoy ve Ahmet Kâşif de katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise bayraklar yarıya indirildi ve tüm halk televizyonlarının başında Ecevit’in son yolculuğunu izledi. Kıbrıs Türk halkı kimi lokantada, kimi kahvelerde, kimide evlerinde Karaoğlan’ı son yolculuğuna ekranları başından uğurladı.

Rumların çektirdiği ızdırapları asla unutmuyan Kıbrıs Türk halkı, bugün bu topraklarda rahat ve huzur içinde yaşıyorlarsa Karaoğlan’nın bunda büyük payı olduğunu düşünüyor.

Bugün Kuzey Kıbrıs’ta da Türkiye’deki gibi hüzünlü bir gün. Bazı kahvehanelerde her ne kadar kağıt ve tavla oynanamaya devam edilse de Kıbrıs Türk halkı Ecevit’i asla unutmayacağını vurguluyor.
_____________________________

Ecevit’e ’Karaoğlan’ ismini veren Şehzade Şahin, çok üzgün olduğunu söyledi

Kars’a yaptığı ziyaret sırasında eski Başbakan Bülent Ecevit’e "Karaoğlan" diyerek Ecevit’in bu isimle anılmasına neden olan Şehzade Şahin, Ecevit’in ölümünden dolayı çok üzgün olduğunu söyledi.
CHP İlçe Teşkilatı tarafından Kars’ın Susuz ilçesinden Ankara’ya getirilen Şehzade Şahin, DSP Genel Merkezi önünde Cihan Haber Ajansı muhabirinin sorularını cevaplandırdı. Şehzade Şahin, ’karaoğlan’ dediği Ecevit’in ölümünden dolayı cok üzgün olduğunu, acı ile durduğunu ifade etti. Ecevit’e ’Karaoğlan’ ismini verdiği dönemle ilgili anısını anlatan Şahin, "Bizim oraya bir geziye gelmişti. Oğlum, ’Anne gel bu yeni atanmış’ dedi. Ben de yolun kenarında bekliyordum. Gelince gidip boynuna sarıldım. ’Karaoğlan sen bizi kurtaracaksın’ dedim. O da ’İnşallah’ dedi" şeklinde konuştu.

Ecevit’in bunun üzerine evlerine gelerek bir bardak çay içtiğini anlatan Şehzade Şahin, o dönem çayın yanında Ecevit’e ikram edecek başka bir şeylerinin olmadığını, sadece çay verebildiklerini dile getirdi. "Karaoğlan ismini verirken Ecevit’in hep bu isimle anılacağını düşünüyor muydunuz?" diye sorulması üzerine Şehzade Şahin, "Düşünüyordum tabi. Düşündüm ki söyledim. Karaoğlan dedim, Ecevit kara değil mi?" karşılığını verdi.

Şehzade Şahin, Ecevit’in kabrine konulmak üzere bir kavanoz içinde Kars’tan toprak getirdiğini söyledi. Şahin, üzerinde "Karaoğlan adın sana çok yakıştı. Hakkımız helal olsun" yazılı pankart taşıdı.

_____________________________

Ecevit’in naaşı Devlet Mezarlığı’na götürülüyor

Bülent Ecevit’in naaşı Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından top arabasına konularak Devlet Mezarlığı’na götürülüyor.
Top arabasının üzerine konulan Ecevit’in naaşı kortej eşliğinde Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı, Tandoğan Kavşağı, Beşevler Kavşağı, Beşevler Kavşağı, Bahriye Üçok Caddesi, Konya Yolu Çiftlik Kavşağı ve Çiftlik Caddesi güzergahı izlenerek Devlet Mezarlığı’na götürülecek.

Rahşan Ecevit ve DSP’li yöneticiler cenazeye katılanlarla birlikte Kocatepe Camii ile Devlet Mezarlığı arasındaki 7 kilometrelik yolu yürüyerek katedecek.


________________________________

KKTC’li siyasiler ’Karaoğlan’a son görevlerini yerine getiriyor

Kıbrıslı Türklerin ’Karaoğlan’nın cenaze törenine KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’nın yanısıra, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri Hasan Taçoy ve Ahmet Kâşif de katılıyor.
Cumhurbaşkanı Talat, bu sabah 05.00’te İstanbul’a gitmek üzere Ercan’dan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a Özel Kalem Müdürü Asım Akansoy da eşlik ediyor. Şili’nin başkenti Santiago’da Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, önceki gün öğleden sonra İstanbul’a gitti. Soyer, daha sonra Ankara’ya giderek, merhum Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e başsağlığı ziyaretinde bulundu. Soyer, bugün de cenaze törenine katıldı.

Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da, Ankara’daki törene katıldıktan sonra bugün öğleden sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönecek. Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de Bülent Ecevit’in vefatı dolayısıyla 8 Kasım’da Büyükelçilikte açtığı defter, bugün 10.00-15.00 saatleri arasında halka açık olacak.

_____________________________

Ecevit’in cenazesi için illerden gelecekler emniyet kontrolünde yola çıktı

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in cenazesi için Türkiye’nin dört bir yanında sevenleri Ankara’ya gitti.

Provakasyon ihtimalini göz önüne alan emniyet her ilde cenazeye katılacakları tespit ederek Ankara’ya bildirildi. Isparta’dan da gece geç saatlerde toplam 9 otobüs partili ve sevenleri Ecevit’in cenazesi için Ankara’ya gitti.


___________________________

Cenaze namazı kılındı

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit için kılınacak cenaze namazı için vatandaşlar Kocatepe Camii’nin avlusunu ve etrafını tamamen doldurdu.

Öğle namazı sonrası cenaze namazı için start verildi. Hükümet üyelerinin öğle namazını kıldıktan sonra camiden çıkışı sırasında vatandaşlar "Türkiye laiktir laik kalacak şeklinde" slogan attılar.

Başbakan Erdoğon, Dışişleri Bakanı Gül ve diğer hükümet yetkilileri cenaze namazı için saflarda ayrılan yerlerini aldı.
Cenaze namazını kıldıram imam cemaatten helallik istedi ve namaza başladı. Namaz sonrası protokol üyeleri Ecevit’in naaşını son kez selamlamak için yerini aldı. Cenaze Top arabasına taşındı
Kocatepe Camii’ndeki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de eşi Semra Sezer ile katıldı. Sezer ve eşi, avluda Rahşan Ecevit’in yanına giderek,başsağlığı dilediler.TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar da cenaze namazı için Kocatepe Camii’ne geldi. Arınç, Erdoğan ve bakanlar doğrudan öğle namazına geçti.Cenaze töreni için sabah erken saatlerden itibaren gelen vatandaşlar caminin avlusunu doldururken, avluya giremeyen çok sayıda vatandaş dışarda kaldı.Vatandaşlar cenaze törenini, ellerinde Türk bayrakları, Atatürk ve Ecevit posterleriyle sessiz bir şekilde bekliyor.Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Rahşan Ecevit’in kız kardeşi Asude Aral taziyeleri kabul ediyorlar. Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi de Rahşan Ecevit’e başsağlığı dileğinde bulundu. Denktaşlar daha sonra hemen Rahşan Ecevit’in yanında yerlerini aldılar.Rauf Denktaş camiye gelişinde vatandaşlarca alkışlandı.KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kocatepe Camii’ne geldi. Talat’ın camiye girişi sırasında bazı vatandaşların ’’Satılık toprak yok’’, ’’Kıbrıs satılık değil’’ şeklinde sloganlar attıkları duyuldu. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de tören için camiye geldi.

HÜSAMETTİN ÖZKAN-

Eski Başbakan Yardımcılarından Hüsamettin Özkan da Kocatepe Camii’ne
gelirken, Rahşan Ecevit’in yanına uğramadan namazın kılınacağı bölüme geçti. Özkan, gazetecilerin ’’Baba-oğul gibiydiniz, neler hissediyorsunuz’’ soruları üzerine, ’’Bir insan yakınını kaybettiğinde ne hissediyorsa öyle. Acımız büyük’’ karşılığını verdi.Cenazenin camiye getirilişinin ardından sela verildi. Sela, Kocatepe Camii’ne merkezi sistem ile bağlı olan camilerden de duyuruldu.

KATILANLAR-

Törene eşiyle birlikte katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar
Büyükanıt, camiye Cumhurbaşkanı Sezer ile art arda giriş yaptı.
Sezer ile Orgeneral Büyükanıt’ın camii avlusuna girişi sırasında
vatandaşlar, ’’Türkiye laiktir laik kalacak’’, ’’Türkiye sizinle gurur duyuyor’’, ’’Çankaya laiktir laik kalacak’’ sloganları attılar.
Vatandaşları selamlayan Orgeneral Büyükanıt, daha sonra eşi ile Rahşan Ecevit’in yanına giderek taziyelerini iletti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da bazı parti yöneticileri ve milletvekilleriyle Kocatepe Camii’ne gelerek, protokol için ayrılan bölüme geçti.Tören için DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da geldi. Baykal ve Ağar’ın gelişleri sırasında da avluda bulunanlar, ’’Türkiye laiktir laik kalacak’’ sloganı attılar.
Törene, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi Aydın Denktaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM Başkanı Ömer İzgi, eski bakanlar, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara
Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, konfederasyona bağlı sendika genel başkanları, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, işçiler, bazı sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ecevit’in hastaneye kaldırılmadan hemen önce cenaze törenine katıldığı Danıştay saldırısında yaşamını yitiren Mustafa Yücel Özbilgin’in eşi Sema Özbilgin ile oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin de Kocatepe’de hazır bulundular.Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetlerinden çok sayıda general ve subay da resmi
üniformalarıyla protokol bölümünde yerlerini aldı. Törene, Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev alan gaziler de özel kıyafetleriyle katıldı.

PROTOKOL GİRİŞİ

Kocatepe Camii’ne vatandaşlar ile protokol ayrı noktalardan giriş yaptı. Güvenlik önlemleri çerçevesinde çevredeki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi.Camiye gelen yüksek rütbeli askerler alkışlar ve sevgi gösterileriyle karşılandı.Zonguldak’tan baret ve iş önlükleriyle gelen maden işleri, Kocatepe Camii’ne
girerken ’’Türkiye seni unutmayacak’’, ’’Madenci dosta halkçı Ecevit’’ sloganları attılar. İşçiler ellerinde ’’Zonguldak işçileri seni unutmadı, unutmayacak’’ yazılı bir pankart da taşıdılar.Tören için Karabük’ten gelen Kardemir işçileri de turuncu kasketleriyle
camii avlusunda hazır bulundular.Bu arada, töreni çok sayıda yabancı basın mensubu da izledi.
_____________________________

Vatandaşlar Arınç, Erdoğan ve kabine üyelerini protesto etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabine üyeleri, Kocatepe Camii’ne gelişlerinde vatandaşlar tarafından protesto edildi. Vatandaşlar ’Türkiye laiktir laik kalacak’ diye slogan attı.
Arınç, Erdoğan ve kabine üyeleri caminin protokol girişinden değil, yan kapıdan camiye girdi.

Öte yandan; caminin penceresinden beyaz güvercinler uçuruldu.

____________________________

Kocatepe Camii’nde her görüşten insan bir araya geldi

Bülent Ecevit için Kocatepe Camii’nde düzenlenen tören, her görüşten insanı bir araya getirdi.
Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit için Kocatepe Camii’nde düzenlenecek cenaze namazı öncesi yaklaşık 15 bin kişi cami avlusunu doldurdu. Meclis’teki törenin ardından cami avlusuna getirilen Ecevit’in naaşı, "Halkçı Ecevit", "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları ile karşılandı.

Ecevit’in naaşı askerlerin omuzları üzerinde avludaki musalla taşına konuldu. Rahşan Ecevit’te kendisine ayrılan bölümde, gelenlerin taziyeleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer ile KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi Aydın Denktaş da Rahşan Ecevit’in yanında hazır bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, parti genel başkanları, eski ve yeni bakanlar, milletvekilleri, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Van Yüzüncü Yıl Röktörü Yücel Aşkın, yurdun dört bir yanından vatandaşlar cenaze namazı için Kocatepe Camii’ne geldi. Gazeteci Tuncay Özkan ve Türk İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Zonguldak’tan gelen yaklaşık 200 maden işçisi ile birlikte cami avlusuna girdi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile eski bakanlardan İsmet Sezgin avluya girişlerinde, "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları ile protesto edilirken; KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt alkışlarla karşılandı.

Avuladaki pek çok vatandaşın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

____________________________

Özkan, Kocatepe Camii’nde Rahşan Ecevit’e taziyede bulunmadan protokoldeki yerini aldı

Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Kocatepe Camii’nde Rahşan Ecevit’e taziye dileklerini iletmeden, kuvvet komutanları ile tokalaştı. Özkan, ardından cenaze namazının kılınacağı yere geçerek Bülent Ecevit’in tabutu başında dua etti.
Kocatepe Camii’nde düzenlenecek tören için siyasiler ve vatandaşlar Kocatepe Camii’ye gelmeye devam ediyor. Bir dönem Bülent Ecevit’in en yakınlarından biri olan eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da camiye gelen isimler arasında yer aldı. Özkan’ın camide; Rahşan Ecevit’in bulunduğu bölüme uğramadığı, Rahşan Ecevit’e taziye dileklerini iletmeden kuvvet komutanlarının bulunduğu yere gelerek askerlerle tokalaştığı görüldü.

Özkan, paşalarla tokalaştıktan sonra cenaze namazının kılınacağı alana geçerek, Ecevit’in tabutu başında dua etti.

_____________________________

Eski Başbakan Yardımcısı Özkan: "Ecevit ile kırgınlığımız yoktu"

Bülent Ecevit için TBMM’de düzenlenen devlet törenine katılan Eski Başbakan Yardımcısı ve Ecevit’in en yakın arkadaşı Hüsamettin Özkan, Ecevit ile aralarında bir kırgınlık bulunmadığını söyledi.
TBMM’de düzenlenen törene katılan Hüsamettin Özkan, tören sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. 60 milletvekili ile DSP’den istifa ederek YTP’yi kuran ve DSP’yi bölen adam olarak anılan Özkan, ’Ecevit’e kırgın mıydınız?’ sorusuna, "Öyle düşünmeyin kırgınlığımız yoktu." cevabını verdi.

Başka bir gazetecinin ’Ecevit’in vefatını ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?’ diye sorması üzerine Özkan, "Siz de mutlaka en yakınlarınızdan birisini kaybetmişsinizdir. İnsanlar en yakınını kaybedince ne hissediyorlarsa ben de onu hizssettim" dedi.

Öte yandan; Hüsamettin Özkan’ın Meclis’teki törende ve Kocatepe Camii’nde Rahşan Ecevit’e taziye dileklerini iletmemesi gözlerden kaçmadı.

___________________________

Cenazede, ’Türkiye Laiktir Laik Kalacak’ sloganları atıldı

Ecevit’in naaşı, saat 10.30’da, cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii’ne götürüldü. Cenaze camide “Türkiye Laiktir Laik Kalacak” sloganlarla karşılandı.

Ecevit’in naaşı camiye getirildiği sırada havaya güvercinler uçuruldu. Bu sırada vatandaşlar da “Halkçı Ecevit”, “Türkiye Laiktir Laik Kalacak” şeklinde sloganlar attı ve alkışladı.

Bülent Ecevit’in naaşı, askerler tarafından, Ecevit’in fotoğrafını taşıyan bir asker eşliğinde alkışlar arasında cenaze namazının kılınacağı bölüme götürülerek, musalla taşına konuldu. Burada askerler, Ecevit’in naaşı başında nöbet tutuyor.

Bu sırada vatandaşlar da ellerinde Türk bayrakları ve Ecevit posterleriyle alkışlamaya devam ettiler. Bazı vatandaşların ellerinde, “Atam izindeyiz”, ”Laiklik adam olmaktır”, “Çılgın Türkler geliyor”, “Kıbrıs Fatihi”, ”Tehlikenin farkındayız, Lütfen irticaya haddini bildiriniz”, “Tam bağımsız Türkiye” dövizleri taşıdıkları görüldü.
Öte yandan, Rahşan Ecevit ile DSP Genel Başkanı Zeki Sezer protokol için hazırlanan bölümde taziyeleri kabul ettiler. Rahşan Ecevit’e ilk taziyeyi MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan ve eşi ile eski TBMM Başkanı Ömer İzgi bulundu.
________________________________

Meclis’teki törene katılmak isteyen grubu eski bakan Masum Türker yatıştırdı

DSP önündeki törenin ardından Meclis’teki törene de katılmak isteyen bir grup, önce Anıttepe Kavşağı’nda ardından Meclis Dikmen kapısı önünde polis barikatı ile karşılaştı. Anıttepe Kavşağı’nda durdulan grupla polis arasındaki tartışmayı DSP Genel Başkanı Zeki Sezer yatıştırırken, Dikmen Kapısı önündeki grubu ise eski bakanlardan Masum Türker yatıştırarak, Kocatepe Camii’ne gitmeye ikna etti.
Başbakan Bülent Ecevit için Meclis’te düzenlenen törene bir grup vatandaş katılmak istedi. Grup, Parti Genel Merkezi önündeki törenden sonra, konvoyu yürüyerek takip etti. Bu arada Anıttepe Kavşağı’nda polis, halkın Meclis’e yürümesini engellemek için bir barikat kurdu. Burada grupla polis arasında kısa süreli sözlü bir tartışma yaşandı. Olay yerine DSP Genel Başkanı Zeki Sezer geldi. Sezer’in girişimi ile vatandaşlar barikatı aşarak Meclis’e doğru yürümeye başladı. Bir süre grupla yürüyen Zeki Sezer, daha sonra aracına binerek gruptan ayrıldı.

Grup, Meclis Dikmen Kapısı’nda ikinci bir barikatla karşılaştı. Meclis’teki törene katılmak istediklerini söyleyen vatandaşları bu kez eski bakanlardan Masum Türker yatıştırdı. Türker, resmi program gereği vatandaşların Kocatepe Camii’ne gitmesi gerektiğini belirterek, "Haydi camiye gidiyoruz" diye seslendi. Türker’in bu çabasına gruptan bazıları tepki gösterdi. Gruptaki bazı kişiler, "Biz içeri girmeliyiz. Ecevit devlet töreni değil halk töreni isterdi" diyerek karşılık verdi. Gruptan bazıları da, "Yine bizi bölüyorlar" eleştirisini yaptı.

Eleştirilere sakin bir şekilde cevap veren Türker, DSP’lilerin camiye gitmesi gerektiğini, programın bu şekilde olduğunu yineledi. Grup, Türker’in girişimi ile cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii’ne gitti.

_____________________________

Bülent Ecevit’in naaşı Kocatepe Camii’ne getirildi

Bülent Ecevit’in naaşı TBMM’deki törenin ardından Kocatepe Camii’ne getirildi.
Vatandaşların alkışları arasında camiye getirilen Ecevit’in naaşı musalla taşına konuldu. Vatandaşlar Ecevit’in naaşını cami girişinde 10. Yıl Marşı ve ’Türkiye laiktir laik kalacak’ ’Halkçı Ecevit’ sloganları ile karşılandı.

Rahşan Ecevit, TBMM’den Kocatepe Camii’ne kadar kortejle birlikte yürüdü. Rahşan Ecevit cami avlusunda taziyeleri kabul ediyor.

Öte yandan; protokol ile halk arasında polisin üç sıra güvenlik önlemi alması dikkat çekti.
_____________________________

Vatandaşlar Kocatepe Camii’ne akın etti

Bülent Ecevit’in cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii’ne vatandaşlar akın etti. Ecevit’e Karaoğlan ismini veren Karslı nine Şehzade Şahin de camide vatandaşların alkışları ile karşılandı. Cami etrafındaki binalara özel harekat timleri yerleştirildi.
Bülent Ecevit’in cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii’ne sabah saatlerinden itibaren yurdun her yanından vatandaşlar akın etmeye başladı. Camiye, DSP ’deki törene de katılan Bülent Ecevit’e Karaoğlan ismini veren Şehzade Şahin de geldi. Şahin, cami girişinde vatandaşların alkışları ile karşılandı.

Öte yandan emniyet gücleri cami etrafında güvenliği had safhaya çıkardı. Bomba imha ekipleri sabah saatlerinde cami etrafında arama yaparken, özel eğitimli köpekler de gazetecilerin fotoğraf makinaları ve kameralarını aradı.

Ayrıca, Ecevit için Kocatepe Camii’nde düzenlenecek törende ilk defa protokol ve vatandaşlar ayrı yerlerde bulunacak.

______________________________

Ecevit’in naaşı Kocatepe Camii’ne götürülüyor

Bülent Ecevit’in naaşı TBMM’de düzenlenen devlet töreninin ardından kortej eşliğinde Kocatepe Camii’ne götürülüyor

Meclis’te düzenlenen törenin ardından Ecevit’in cenazesi Akay Kavşağı’ndan geçerek Kocatepe Camii’ne gitmek üzere yola çıkarıldı. Kocatepe Camii’ndeki törene de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyünanıt, Kuvvet Komutanları, Bakanlar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yarğıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Ankara Valisi Kemal Önal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer parti liderleri, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz katılacak.

Cenaze Kocatepe Camii’ne giderken yol kenarında bulunan vatandaşlar cenaze aracına karanfiller attı. Cenaze aracının geçtiği güzergah üzerinde bulunan yüksek binaların çatılarına yerleştirilen keskin nişancılar dikkat çekti.

________________________________

Cumhurbaşkanı Sezer, tören için Meclis’e geldi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bülent Ecevit için TBMM’de düzenlenecek törene katılmak üzere Meclis’e geldi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, düzenlenen cenaze törenine katılmak için geldiği Meclis girişinde halkın tezahüratı ile karşılaştı.

Öte yandan Çankaya kapısında biriken vatandaşlarda Meclis’teki törene katılmak istedi ancak güvenlik güçleri tarafından engellendi.
_____________________________

Ecevit’in naaşı devlet töreni için TBMM’ye getirildi

Bülent Ecevit’in naaşı devlet töreni için TBMM’ye getirildi.
Ecevit’in naaşı DSP genel Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından TBMM’ye getirildi. Meclis’te düzenlenecek olan törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyünanıt, Kuvvet Komutanları, Bakanlar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Cörtoğlu, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Ankara Valisi Kemal Önal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer parti liderleri, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz katılıyor.

Öte yandan; 9. Cumhurbaşkanı Demirel, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller’in yan yana durdukları halde birbirleri ile konuşmadıkları ve tokalaşmadıkları gözlemlendi.

__________________________________

Vatandaşlar Meclis’in Dikmen kapısındaki güvenlik barikatını geçmek istedi

Bülent Ecevit için TBMM’de düzenlenecek devlet törenine katılmak isteyen vatandaşlar Meclis’in Dikmen kapısında bulunan güvenlik barikatını geçmek istedi. Güvenlik güçleri vatandaşların barikatı geçmesine izin vermedi.
Ecevit için TBMM’de düzenlenen törene katılmak isteyen bir grup vatandaş Meclis’in Dikmen Kapısı’nda bulunan barikatı geçmek istedi. Güvenlik güçleri vatandaşların barikatı geçmesini engelledi.

_________________________________

Bülent Ecevit için ikinci tören DSP önünde yapıldı

Bülent Ecevit için ikinci tören DSP Genel Merkezi’nde yapıldı. Parti önünde Ecevit’in naaşını taşıyan cenaze aracına çiçekler atıldı, partiler, "Halkçı Ecevit" sloganları attı. Parti Genel Başkanı Zeki Sezer’in konuşmasnın ardından partililer ellerindeki beyaz güvercinleri bıraktı.
Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit için ikinci tören DSP’de düzenlendi. Sabah 08:30’da GATA’dan yola çıkan konvoy saat 09:10’da DSP Genel Merkezi önüne ulaştı. GATA’dan çıkan konvoy zaman sınırlaması nedeniyle kortej halinde yürünmeden, araçlarla parti genel merkezi önüne geldi.

Parti Genel Merkezi’deki törene Rahşan Ecevit, KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da hazır bulundu. Ecevit’e 1972 yılında Kars’ta ’Karaoğlan’ adını veren Şehzade Şahin de DSP Genel Merkezi önündeki isimlerden biriydi. Şahin, elinde "Karaoğlan adını verdim yakıştı sana hakkımız helal olsun" yazılı pankart taşıdı. Şebinkarahisar Vakfı Derneği ise parti binasına "Enişte seni unutmayacağız" yazılı pankart asıldı.

Parti önünde bekleyen binlerce kişi, cenaze aracını "Halkçı Ecevit" sloganları ile karşıladı. Türk bayrağına sarılı tabutun üzerine karanfiller atıldı. Cenaze aracı parti genel merkezine geldikten sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

ZEKİ SEZER: "ECEVİT GERÇEK BİR HALKÇIYDI"

Saygı duruşunun ardından DSP Genel Başkanı Zeki Sezer bir konuşma yaptı. Konuşmasına "Özgürlük, demokrasi ve barış kahramanı, Türkiye’de demokratik solun ebedi önderi, Büyük liderimiz Ecevit sözcüklerle nasıl anlatılabilir?" diye başlayan Sezer, "O bir tarihti; Binlerce sayfayla anlatılmaz…" diye konuştu.

Ecevit’in bağımsızlık ve özgürlük tutkunu olduğunu ifade eden Sezer, "Türkiye’nin ve Türk ulusunun dünyada her zaman başı dik ve onurlu yaşaması için mücadele verdi… O gerçek bir vatansever, gerçek bir antiemperyalistti; Ulusların eşitlik ve hukuka saygı temelinde barışçı işbirliğini gözeten… Kıbrıs’ta Türk varlığının güvence altına alınmasını sağlayan… 70’li yıllarda Filistin sorununda, son Başbakanlığı döneminde Irak konusunda gösterdiği duruşuyla; güç kullanarak, kan dökerek sorun çözme anlayışına karşı olan… O tam bir barış adamıydı; "Kıbrıs Fatihi" olarak anıldığı müdahalenin adını bile "Barış Harekâtı" koyabilen…" şeklinde konuştu.

Ecevit’in aynı zamanda gerçek bir halkçı olduğunu, nezaket timsali, kararlılık ve güçlü irade simgesi olduğunu dile getiren Sezer, "Aynı zamanda bir uzlaşı ustasıydı; En zor koalisyonları uyumlu, icraatçı hükümetlere dönüştüren…" dedi.

Sezer konuşmasında şu görüşleri dile getirdi: "Bir dürüstlük, temizlik simgesiydi; İlkeli siyasetin öncüsüydü; Siyasette "doğrultu tutarlılığı" kavramını ülkemize getiren de oydu. Siyasetin halka hizmet olduğu anlayışıyla çalışan da o. Siyasette "istifa" kurumu, onun şahsında tanındı; bilindi; ama ne yazık ki hala yerleşemedi. O bir düşünürdü, düşünceleri ufuklara sığmayan… Bir şairdi; şiirlerde yücelen… O sağlam ve gerçek bir Atatürkçü’ydü; Atatürk devrimciliğini bayraklaştıran… Atatürkçü düşünceyi halka ait bir uygarlık projesi haline getiren…

O bir cumhuriyetçiydi; Cumhuriyet’in değerlerine yürekten inanan… Son zamanlarda Cumhuriyet’in değerlerine yönelen tehdit ve tehlikeler karşısında en çok kaygılanan oydu… Ve belki de bu kaygılara bedeninin direnememesiydi onu aramızdan alan… O bir demokrattı; Darbelere tek başına direnen…Yasaklanan… Hapislere atılan… Ama hiç yılmayan… Hiç susmayan… Ulusal birlik ve ulusal sol onun vazgeçilmeziydi;

Evrensel değerleri yerli değerlerle harmanlayan… Taklitçi değil, yerli solu yaratan… O laikliğe yürekten bağlıydı; aynı zamanda inançlara saygıyı ilke edinen… İnsanlarımızın kültürünü, inancını birlikte yaşayan... O kalkınmanın köyden ve köylüden başlatılması gerektiğine inanırdı.

Ama aynı zamanda "Bilgi Toplumu"nu hedeflerdi. "Köy-Kent’ten Tekno-Kent’e" sloganı onun düşünce yapısını çok özlüce anlatırdı.

Türkiye’de grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı onunla başladı. İş güvencesi ve işsizlik sigortası da, kamu görevlilerinin sendikal haklarının yasal güvenceye kavuşturulması da onun eseriydi. Bir toplantıda bir maden işçisi, "Ecevit bize o kadar çok şey verdi ki, başkaları ala ala

bitiremedi" demişti. O bir şiirinde şöyle diyordu -Bir şeyler olacak yarın, duruşundan belli kırdaki atların, bulutların koşuşundan belli, kazışından köstebeklerin toprağı- Evet, Ecevitimizi kaybettik! Ama onun söylediği anlamda bir şeyler olacak. Onun hayal ettikleri mutlaka gerçekleşecek.

Çünkü onun ışığı, bizi aydınlatmaya her zaman devam edecek.

Genel Başkanım, Başbakanım, Öğretmenim, Liderim, Önderim!

Huzurunda sana söz veriyoruz: En büyük eserin olan "Demokratik Sol" düşünceyi, Sevgili Rahşan Ecevit’le birlikte kurduğun Demokratik Sol Parti’yi her zaman yaşatacağız. İlkelerine bağlı kalarak millete hizmet yolunda başarıya ulaşacağız. Uzlaşıyı, işbirliğini, güçbirliğini hep ön plânda tutacağız. Seni kaygılandıran tehdit ve tehlikelere de asla fırsat vermeyeceğiz. Milletimiz vermeyecek. Seni hep seveceğiz. Seni hep özleyeceğiz. Güle güle Karaoğlanımız. Ak güvercinler hep seninledir. Güle güle Halkçı Ecevit. Halkın seninledir. Allah rahmet eylesin. Ruhun şad olsun."

Zeki Sezer’in konuşmasının ardından parti önündeki binlerce kişi ellerindeki beyaz güvercinleri havaya bıraktı. Buradaki törenin ardından cenaze aracı Meclis’e hareket etti.
______________________________

Ecevit’in cenazesi DSP’deki törenin ardından TBMM’ye doğru yola çıktı


Bülent Ecevit’in naaşını taşıyan cenaze aracı DSP Genel Merkezi’ndeki törenin ardından devlet töreni için TBMM’ye doğru yola çıktı.
Sabah saat 08.30’da GATA Hastanesi’nden alınarak DSP Genel Merkezi’ne getirilen Ecevit’in naaşı burada düzenlenen törenin ardından devlet töreni için TBMM’ye götürüldü. TBMM’de düzenlenecek törenin ardından öğle namazına müteakip Kocatepe Camii’nde cenaze namazı kılınacak. Cenaze namazının ardından Ecevit’in cenazesi Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

_______________________________

Ecevit’in naaşı DSP Genel Merkezi’ne getirildi

Bülent Ecevit’in naaşı hastaneden alındıktan sonra tören için Parti Genel Merkezi’ne getirildi. Ecevit’in naaşı parti genel merkezine getirilirken cenaze aracının üzerine yol boyunca karanfiller atıldı. Cenaze aracı gelirken Partililer ellerindeki Türk bayrağı ve DSP başraklarını salladılar.

Öte yandan; Ecevit’e 1972 yılında Kars’ta ’Karaoğlan’ adını veren Şehzade Şahin de DSP Genel Merkezi önüne geldi. Şahin, duygularının sorulması üzerine gözyaşlarını tutamadı. Şahin, elinde "Karaoğlan adını verdim yakıştı sana hakkımız helal olsun" yazılı pankart taşıdı.

DSP Genel Merkezi binasına Ecevit’in dev posteri asıldı. Şebinkarahisar Vakfı Derneği ise parti binasına "Enişte seni unutmayacağız" yazılı pankart astı.

Güvenlik güçleri Parti Genel Merkezi etrafında yoğun güvenlik önlemi alırken çevredeki yüksek binaların çatılarına da keskin nişancılar yerliştirildi.

_______________________________

Ecevit’i taşıyan konvoy Tandoğan meydanından geçti

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in naaşını taşıyan konvoy Tondoğan Meydanı’ndan geçti.
GATA’da düzenlenen ilk törenin ardından DSP Genel Merkezi’ne doğru yola çıkan konvoy, Tandoğan Meydanı’ndan geçti

_______________________________

Cenaze aracı Kazım Karabekir Caddesi’nden geçti

Gülhane Askeri Tıp Akademesi (GATA) Hastanesi’deki törenin ardından DSP Genel Merkezi’ne doğru yola çıkan Ecevit’i taşıyan konvoy Kazım Karabekir Caddesi’nden geçti.
Cenaze, Hipodrum Caddesi, Tandoğan Kavşağı ve Dögol Caddesi güzergahı izlenerek DSP Genel Merkezi’ne getirilecek.

Burada saat 09:00’ da düzenlenecek törende saygı duruşu gerçekleştirilecek ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından bir anma konuşması yapılacak

_______________________________

Tören için geniş güvenlik önlemleri alındı

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in naaşı, 4 ayrı yerde düzenlenecek törenin ardından Devlet Mezarlığı’nda bugün toprağa verilecek. Cenaze töreni için Emniyet geniş güvenlik önlemleri alırken, Ecevit’in naaşının geçeceği güzergah ve bağlantı yolları trafiğe kapatıldı.
Bülent Ecevit’in defin töreninin olaysız geçmesi için geniş güvenlik önlemleri alındı. Emniyet tören için 10 bin polis görevlendirdi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezerç de 5 bin mavi gömlekli partilinin görev yapacağını açıklamıştı. Halkın yoğun olarak toplanacağı Kocatepe Camii ve naaşın gideceği güzergahlar ile DSP Genel Merkezi’ni gören binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi. Cenaze töreninde sivil toplum kuruluşlarının pankart ve döviz taşımaları ile slogan atmaları yasaklandı. Güzergah boyunca kortej ve törenlerin yapılacağı alanların üzerinde sadece polis helikopterleri uçacak. Güvenlik nedeniyle diğer tüm hava taşıtlarına uçuş yasağı getirildi.

Törenler sırasında güzergah üzerinde yer alan bazı cadde ve bulvarlar da trafiğe kapatıldı. GATA - 1011 Kavşağı, Etlik Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Tandoğan Kavşağı, De - Göl Caddesi, Beşevler Caddesi, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kara Kuvvetleri Kavşağı, İnönü Bulvarı, Genel Kurmay Kavşağı, TBMM Dikmen Kapısı, Akay Kavşağı, Bardacık Sokak, Kocatepe Camii Güzergahı, Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kızılay Kavşağı, GMK Bulvarı, Bahriye Üçok Caddesi, Gazi Kavşağı, Alparslan Türkeş Caddesi, Devlet Mezarlığı’na kadar olan güzergahlar ve bu güzergahlara çıkan bağlantı yolları törenin sona ermesinden sonra yeniden ulaşıma açılacak.
___________________________________

Ecevit’in naaşı GATA’dan alındı

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in naaşı, Gülhane Askeri Tıp Akademesi (GATA) Hastanesi’den alındı.
GATA’da yapılan ilk törene Rahşan Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yanısıra kuvvet komutanları da katıldı. Cenaze, buradan DSP Genel Merkezi’nin önüne getirilecek.

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit için ilk tören tedavi gördüğü GATA’ da yapıldı. Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, Ankara Valisi Kemal Önal ve Ecevitler’in yakın aile dostlarının katıldığı törende Türk Bayrağına sarılı Ecevit’nin naaşı askerlerin omuzunda cenaze aracına yerleştirildi.

Ecevit’in naaşı saat 08:30’da cenaze aracı ile GATA’dan çıkartıldı. Cenaze, Kazım Karabekir, Hipodrum Caddesi, Tandoğan Kavşağı ve Dögol Caddesi güzergahı izlenerek DSP Genel Merkezi’ne getirilecek. Burada saat 09:00’ da düzenlenecek törende saygı duruşu gerçekleştirilecek ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından bir anma konuşması yapılacak.

Genel Merkez’deki törenden sonra Ecevit’in naaşı Meclis’e, ardından 11:15’te Kocatepe’ye getirilecek. Öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında Ecevit’in naaşı top arabasına konulacak. Naaş, Mithatpaşa Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı,Tandoğan Kavşağı, Beşevler Kavşağı, Bahriye Üçok Caddesi, Konya Yolu Çiftlik Kavşağı ve Çiftlik Caddesi güzergahı izlenerek Devlet Mezarlığı’na getirilerek defin töreni gerçekleştirilecek.

______________________________

İlk tören GATA’daydı

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit için, 18 Mayısta rahatsızlanmasından vefat ettiği 5 Kasım Pazar gecesine kadar tedavi altında bulundurulduğu Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) uğurlama töreni düzenlendi.

GATA morgunun bulunduğu ve çıkışı ’’Cennet Kapısı’’ olarak adlandırılan salonda törene katılanlar toplandı.

Törene, Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üst düzey askeri personel, bazı partililer ve tarihçi İlber Ortaylı katıldı.

Ecevit’in Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omuzunda salondaki katafalka konuldu.

Burada bir imam, Kur’an-ı Kerim’den bir sure okuduktan sonra katılanlardan Ecevit için üç kez ’’haklarını helal edip etmediklerini’’ sordu.

Katılanlar da üç kez ’’Helal ediyoruz’’ dediler.

Daha sonra imam, ’’Çıkış duası’’nı yaptı ve okuduğu surenin sevabını Hazreti Muhammed, İslam büyükleri, Atatürk ve silah arkadaşları ile Ecevit’in geçmişlerinin ruhuna hediye etti.

İmam, Allah’tan, ’’Ecevit’in mekanının cennet olmasını’’ diledi. Çıkış duası Fatiha suresiyle tamamlandı.

Daha sonra, Ecevit’in naaşı tören mangası tarafından cenaze aracına yerleştirildi.

Ecevit’in naaşının önünde bir asker, fotoğrafını taşıdı. Arkasından ise imam, cenaze aracına kadar yürüdü.

Bülent Ecevit’in cenazesi, ’’Cennet Kapısı’’ndan çıkarılıp cenaze aracına yerleştirildiği sırada, KKTC’nin Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tören yerine geldi. Ancak, Danktaş törene yetişemedi.

Denktaş, cenaze aracı geçerken arabasından inerek Ecevit’i selamladı.

Ecevit’in naaşını partililer GATA’nın nizamiyesinden çıkarken alkışlarla uğurladı. Bu sırada bazı vatandaşların ağladığı görüldü.

Cenaze aracının ön camına Ecevit’in kasketli, el sallayan portre fotoğrafı yerleştirildi.
______________________________

Merhum Bülent Ecevit’in cenaze töreni programı aşağıdaki gibidir:

— Ecevit’in naaşı sabah 08.30’da Gülhane Askeri Hastanesi’nde (GATA) Türk bayrağına sarılıp törenle cenaze aracına konulacak.

— Polis nezaretinde hareket eden kortej, DSP Genel Merkezi’ne geldiğinde kısa bir duraklama olacak.

—Duraklama esnasında bir parti yetkilisinin konuşma yapabileceği ifade edilirken, konuşmadan sonra TBMM’ye hareket edilecek.

— 09.45–10.45 saatleri arasında TBMM’de düzenlenecek törenin ardından, Ecevit’in naaşı Kocatepe Camii’ne getirilecek. Burada kılınan cenaze namazının ardından, Ecevit’in naaşı, askeri tören kıtası tarafından musalla taşı üzerinden alınacak ve top arabasına konulacak.

— Kocatepe Camii’ndeki törenin 11.15–13.00 arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Top arabası ile belirli bir yere kadar getirilecek naaş daha sonra yeniden cenaze arabasına konulacak ve Devlet Mezarlığına getirilecek.

— Ecevit’in naaşı burada askeri tören kıtası tarafından tekrar teslim alınacak ve defnedilecek. Bu bölümün de saat 15.00’e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious