'Senin Irak'ta ne işin var?'

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Irak’ın Süleymaniye kentinde bir araya gelen Irak Devlet Başkanı Talabani ve ABD’nin Eski Irak Büyükelçisi Halilzad, görüşme sonrasında ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıda konuşan Halilzad, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Kerkük’le ilgili sözlerini "önemsiz sözler" olarak değerlendirdi ve Irak daimi anayasanın egemenliğinin Federal bir Irak çerçevesinde korunacağını belirterek, bu anayasanın da Irak’taki sorunların giderilmesi konusunda ana çözüm niteliğinde olduğunu, Iraklıların dışında, Irak’ın içişleri üzerine açıklamalarda bulunulmasının kabul edilemez olduğunu ileri sürdü.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Zalmay Halilzad’ın bu sözlerine karşılık "Senin Irak’ta ne işin var?" diyerek tepki gösterdi.

Halilzad’ın Irak topraklarında yabancı bir gücün temsilcisi olarak bulunduğuna dikkat çeken Yazıcıoğlu, Halilzad’a sert tepki gösterdi: "Sormak lazım senin ırak’ta ne işin var? Sen kimsin? Orada ne arıyorsun? Senin temsil ettiğin ABD’nin, Irak’ta işi ne? ABD askerlerinin işi ne? Orası senin toprağın mı? Tarihte senin hiç toprağın oldu mu? Bütün tarih boyunca senin kültürel, siyasi ve antropolojik olarak hangi ilgin ve izin var da orada geziyor, konuşuyorsun? Sana sormazlar mı ki sen ne geziyorsun orada diye?"

Halilzad’ın Iraklıların sorunlarını tartışma hakkını kendinde bulduğunu, Irak’ın içinde Iraklıların sorunları üzerine görüş ifade ettiğini, ama başkaları konuşmasın dediğini belirten Yazıcıoğlu, Halilzad’ın açıklamalarını "Çifte standartlı ve hiçbir ahlak ölçüsüne dayanmıyor" şeklinde yorumladı.

Yazıcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile birlikte basın toplantısı yapıyorsun, sonra Irak’ın iç işleriyle ilgili görüş beyan ediyorsun. Irak’ta bir işgal gücünün temsilcisi olarak
bulunuyorsun, sonra da ’Irak’ın iç işlerine kimse karışmasın’ diyorsun. Bu çifte standartlı olduğu gibi hiçbir ahlak ölçüsüne de dayanmayan bir açıklamadır."

AKP’nin Irak Politikalarının Sonucudur

"Bugüne kadar AKP iktidarının ve Sayın Başbakan’ın Irak politikaları maalesef Türkiye’yi bu noktaya getirmiştir" şeklinde konuşan Yazıcıoğlu, "Recep Tayip Erdoğan’ın sözleri önemsiz sözler olabilir, ama Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanın sözlerini önemsiz düşünmeyiz. Önemsiz addeden işgal kuvvetinin temsilcilerine, bu müstemleke valilerine, sömürgecilere emperyalistlere hak ettikleri dilden konuşarak Sayın Başbakan’ın yanıt vermesi gerekir. Başbakan Erdoğan, bir kişi olarak değil Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak konuşuyor. Sözlerinin önemini hissettirmeli ve bu açıklamayı yapanlara haddini bildirmesi gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious