Sentetik uyuşturucu kullanımında artış

Sentetik uyuşturucu kullanımında artış.21073
  • Giriş : 24.06.2009 / 18:09:00

Dünya Uyuşturucu Raporu'na göre kokain, afyon ve esrar gibi maddelerin kaçakçılığında azalma görülürken; sentetik uyuşturucuların kullanımında artış yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Uyuşturucu Raporu-2009, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Bürosu (UNODC) tarafından açıklandı. Kokain, esrar, Afyon kaçakçılığında küresel pazarlarda düşüş görüldüğü belirtilen raporda, kalkınmakta olan ülkelerde ise sentetik uyuşturucu üretimi ve kullanımında artış olduğu tahminine yer verildi.

Uluslararası topluluğun uyuşturucu ile mücadele yollarının da incelendiği rapor, 314 sayfa. Dünya Afyon üretiminin yüzde 93'ünün gerçekleştiği Afganistan'da Afyon ekimi 2008 yılında yüzde 19 oranında azaldı. Dünya kokain üretiminin yüzde 18'inin gerçekleştiği Kolombiya'da da kokain ekiminde yüzde 18 oranında düşüş oldu.

Bunun sonucu olarak 2007 ile kıyaslandığında Kolombiya'da kokain üretimi yüzde 28 azaldı. Peru ve Bolivya'da artış gösterse de, koka yaprağı üretimi küresel ölçekte azalarak, 845 bin ton ile son beş yılın en düşük seviyesinde kaldı. Esrar, kokain ve Afyon türevi uyuşturucuların kullanımının bu maddelerin en fazla tüketildiği Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Okyanusya'da düşüşte olduğu görülüyor. Fakat elde tam bir bilgi bulunmamakla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde hem sentetik uyuşturucu üretiminin hem de kullanımının arttığı tahmin ediliyor.

Amfetamin, metamfetamin ve ekstazi gibi yeni tür sentetik ilaçların kullanımı gelişmiş ülkelerde gerilerken, gelişmekte olan ülkelerde giderek yaygınlaştığından endişe ediliyor.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI GÜZERGAHLARI DEĞİŞİYOR

Rapora göre 50 milyar dolarlık küresel kokain pazarı kökten değişiyor. Kokainin saflık derecesi düşüyor, ele geçen miktarlarda azalma yaşanıyor. Fiyatlar ise artıyor. Talep ise inişli çıkışlı. Meksika gibi bir çok ülkede yaşanan aşırı şiddet olayları gerekçe olarak gösteriliyor. Orta Amerika'da karteller küçülen pazarın hakimiyeti için birbirleriyle savaşıyor.
Raporda, Güneybatı Asya menşeli eroinin Avrupa'ya sevkiyat güzergahı üzerinde yer alan Türkiye'nin, geçtiğimiz yıl en fazla eroin ele geçirilen ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor. Afganistan, Pakistan ve İran uyuşturucu kaçakçılarının güzergah olarak yoğunlukla kullandığı ve uyuşturucu kaynaklı ciddi sorunlar yaşayan üç ülke. Bu nedenle, UNODC bu üç ülke arasında uyuşturucuyla mücadele alanında işbirliğini geliştirecek "Üçlü Girişim" isimli bir uygulama başlatmış bulunuyor.

Raporda uyuşturucu kaynaklı şiddet olayları da ayrı bir bölümde ele alınıyor. Raporda, uyuşturucu kontrolünün etkinleştirilmesi için dünya çapında hükümetlere bazı önerilerde bulunuluyor. Uyuşturucu bağımlılığına bir hastalık olarak yaklaşmak, şehirlerin suçlulardan temizlenmesi, uluslararası anlaşmaların uygulanması ve polis teşkilatının etkinliğinin artırılması raporda yer verilen önerilerden bazıları. UNODC Başkanı Antonio Maria Costa'nın ise "Afganistan'da ne kadar az eroin üretilirse, Avrupa sokaklarında o kadar az eroin bulunur. Diğer taraftan da Avrupa'da ne kadar az eroin tüketilirse Batı Asya da o kadar istikrara kavuşur. 27 Haziran'da İtalya'da yapılacak G-8 zirvesinde de bu konuyu gündeme getirmeye kararlıyız." açıklaması yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*