Şerafettin Elçi'den Atatürk hakkında şok sözler!

  • Giriş : 12.03.2006 / 00:00:00

Eski devlet bakanlarından Şerafettin Elçi Cumhuriyetin ilk yıllarını kastederek "Mustafa Kemal yalnızca kürtlere değil hiç kimseye o dönem verdiği sözlere sadık kalmadı." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyor ki: 'Devletin amacı Türkiye'de etnik ve kültürel birliği olan Türk milletini oluşturmaktır.' Bunu oluşturmak için ne yapmak lazım. Etnik ve kültürel ağı olan azınlık unsurlarının yok edilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.
Bilgi Üniversitesi'nde iki gündür devam eden "Türkiye'nin Kürt Meselesi Konferansı"nın üçüncü oturumunda söz alan eski Devlet Bakanlarından Şerafetin Elçi, yaptığı konuşmada kürtlerin bir devlet politikası gereği Türkleştirilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Cumhuriyetin ilk yıllarında insanlara aşırı vaatler ve sözler verildiğini, kazanılması gereken herkese taktiksel olarak vaatlerde bulunulduğunu anlatan Elçi, "Mustafa Kemal yalnızca kürtlere değil hiçkimseye o dönem verdiği sözlere sadık kalmadı." dedi. Mustafa Kemal Atatürkün'ün politikasından bahseden Elçi, kürtlerin yukarı mezopotamyanın en eski halklarından biri olduğunu anlattı. Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu da kürtlere karşı sistemli bir devlet politikası güdüldüğünü iddia etti. Bu sebepten dolayı Türkler ve kürtler arasında gittikçe uzaklaşmanın meydana geldiğini belirterek iki toplum arasında farklılaşmalar yaşandığını dile getirdi. Tanrıkulu, devletin bir kürt politikası olduğunu belirterek bu durumu Demokratik Toplum Partisi (DTP) eşbaşkanı Ahmet Türk'ün soyadını göstererek açıkmaya çalıştı. Tanrıkulu, "Devletin bir kürt politikası var. Ahmet abi beni bağışlasın ama devletin kürt politikası Amet abinin soyadıdır. O dayatılan bir şeydir." ifadesini kullandı.

Devletin kürt politikasını farklı örnekler vererek açıklamaya çalışan Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da bulunun elliye yakın devlet okulunun isimlerine dikkat çekti. Diyarbakır'daki okulların yarısının isminin bölge valillerinin yarısının da şehit polis ve asker isimleri olduğunu söyledi. Bu durumun bölge çocukları üzerinde tramvaya yol açtığını öne süren Tanrıkulu, yine eğitim ile ilgili bir başka örnek daha verdi. Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirerek bir özel şirkete iş başvurusunda bulunan Rojda isimli bir kürtün şansının çok az olduğunu söyleyen Tanrıkulu, adı Tolga olan bir başka kişinin şansının daha fazla olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious