Serbest bırakılan askerlerin Ankara'da sorgusu sürüyor

Serbest bırakılan askerlerin Ankara'da sorgusu sürüyor.8105
  • Giriş : 05.11.2007 / 11:49:00

Dün Kuzey Irak'ta PKK tarafından serbest bırakılan 8 askerin Ankara'da sorgusu sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

21 Ekim'de Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu saldırıdan sonra irtibat kesilen ve dün Kuzey Irak'ta PKK tarafından serbest bırakılan 8 askerin Ankara'da sorgusu sürüyor.

Türkiye’ye dönen askerler hemen sorguya alınarak çeşitli konuların açıklığa kavuşturulmasına çalışılıyor.

Askerlerin vereceği cevaplarla hem olayların nasıl gerçekleştiği hem de PKK’nın nerede olduğu ortaya çıkarılacak. Askerlerin olaylarda kusurunun olup olmadığı ve askerlikleriyle ilgili hukuki durumları da bu sorgulamalar sonrasında belli olacak.

Askerler, saldırı anında nerede olduğu, nasıl teslim olduğu, nereye götürüldüğü, kimlerle görüştüğü, nerede, ne kadar süreyle kaldığı başta olmak üzere pek çok soruya açıklık getirecekler.

Askerlerin terör örgütünün kontrolünde olduğu dönemde Roj Tv'de yayınlanan konuşmalarının da sorgulamada askerlere sorulması bekleniyor. Bu görüntüler baskı altında çekilen görüntüler olarak değerlendirilse de, askerlerin baskın anında kusurlarının olup olmadığı ve teslim alınmadıkları, kendilerinin teslim olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak da sıkı bir sorgulamadan geçirilmeleri bekleniyor.

Dün teslim edildiler

Askerler, dün sabah saat 07.00'de, Çukurca'nın karşısına düşen Zap vadisindeki bir mevkiide Kuzey Irak Kürt yönetimi yetkililerine verildi.

Erbil'den Amerikan askeri uçağıyla Musul'a, oradan da helikopterle Türkiye sınırı yakınlarındaki Bamerni üssüne getirilen askerler, buradaki Türk askeri yetkililerine teslim edildi.

Askerler, Türk askeri helikopteri ile Türkiye'ye getirildi.

Bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, tüm çalışmaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'in bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack da, "Irak hükümetinin çabalarını alkışlıyoruz" diye konuştu.

CNN TURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious