Serbest bögeler tasarısı Meclis'te

Serbest bögeler tasarısı Meclis'te.15081
  • Giriş : 22.10.2008 / 21:42:00

TBMM Genel kurulunda, Serbest Bölgeler Kanunu ile Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarının tümü üzerinde CHP grubu adına konuşan Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye'de 20 serbest bölge bulunduğunu söyledi.

Bu serbest bölgelerin 24,5 milyar dolarlık ticaret hacmine bakıldığı zaman, sadece Ege Serbest Bölgenin payının yüzde 26,6 olduğunu ifade eden Hamzaçebi, Ege, Bursa ve Mersin serbest bölgelerinin ise toplam ticaret hacminin yarısını karşıladığını bildirdi.

CHP olarak tasarıya olumlu baktıklarını belirten Hamzaçebi, tasarıdaki bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiğini bildirdi. Akif Hamzaçebi, tasarıyla, Hazine'nin mülkiyetinde bulunan arazi, arsa ve binaların, 49 yıla kadar kiralanabilecek olmasını eleştirdi.

MHP grubu adına söz alan Denizli Milletvekili Haluk Ayhan ise serbest bölgelerde bürokratik işlemlerin azaltılması gerektiğini, bunun, bu bölgelerin ticaret hacminin artmasına neden olacağını ifade etti.

Serbest bölgelerin tümünün başarılı olmadığını, bunun sebebinin, serbest bölgelerin politik tercihler nedeniyle seçilmiş olmasından kaynaklandığını dile getiren Ayhan, yapılan yanlış işlemler sonucunda, bu bölgelerin amacı dışında kullanıldığını kaydetti.

Ayhan, serbest bölgelerin, Türkiye'nin sahip olduğu en önemli lojistik merkezler olarak önemini koruduğunu belirterek, iş adamlarının Denizli'deki serbest bölge yerine, teşvik nedeniyle Afyonkarahisar'a yatırım yaptığını söyledi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, çalışma süresinin dolması üzerine, birleşimi, yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*